Jak sprawdzić porowatość swoich włosów? 

 

Porowatość włosów to inaczej naturalne rozchylenie łusek kosmyków, na które w dużej mierze wpływa odpowiednio dobrana pielęgnacja. Wyróżniamy  niski, średni i wysoki stopień porowatości. Zastanawiasz się więc, jaki masz rodzaj włosów? Sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne poziomy porowatości i dobierz kosmetyki, które w pełni zaspokoją  potrzeby Twoich włosów! 

 

WŁOSY NISKOPOROWATE 

Jeśli masz włosy niskoporowate, powinnaś się cieszyć. Jest to najmniej wymagający typ włosów od strony pielęgnacji. Włosy niskoporowate mają najmniejszy stopień odchylenia łusek, dzięki czemu są bardzo gładkie i miękkie. Czasami mogą być zbyt przyklapnięte, dlatego też największym wyzwaniem w dbaniu o nie jest uzyskanie ich wizualnej objętości. Warto więc zatroszczyć się o skórę głowy. Postaw na kosmetyki, zawierające odpowiednie zioła lub glinki, regulujące wydzielanie sebum. Dzięki temu, że będą wchłaniać jego nadmiar, sprawią, że włosy pozostaną świeże u nasady włosów przez długi czas. Doskonałym wyborem będą również kosmetyki, mające w składzie czerwoną glinkę oraz olej rycynowy, które stymulują porost kosmyków, wzmacniając ich cebulki. 

Sick, cut and healthy hair care keratin. Before and after treatment

 

WŁOSY ŚREDNIOPOROWATE 

Najczęściej spotykanym rodzajem włosów są włosy średnioporowate, które mogą wyglądać naprawdę dobrze pod warunkiem odpowiednio dobranych kosmetyków. Warto wiedzieć, że włosy średnioporowate są  rodzajem kosmyków, w których równowaga PEH (proteiny – emolienty – humektanty) jest bardzo istotna. Zwracaj więc uwagę na ilość zawartych składników odżywczych w kosmetykach do włosów i staraj się je dobierać w ten sposób, by wszystkiego było po równo. Pomocne mogą okazać się naklejki na opakowaniach z wyraźnym określeniem, który z wybranych preparatów do włosów jest proteinowy, emolientowy lub humektantowy. Skupiaj się również na dodatkowym wygładzeniu włosów, jeśli masz skłonność do ich kręcenia się lub falowania. Oznacza to, że zmierzają one w stronę włosów wysokoporowatych. Jeśli jednak bliżej im do włosów niskoporowatych, staraj się budować ich objętość. 

Portrait of beautiful young woman with healthy long hair on grey background

WŁOSY WYSOKOPOROWATE 

Cechują się najwyższym stopniem rozchylenia łusek. Sprawia to, że kosmyki są przesuszone, matowe i zniszczone. Są najbardziej wymagającym rodzajem włosów, a przez to trudno z nich wydobyć naturalny blask oraz miękkość. Włosy wysokoporowate to najczęściej farbowane i rozjaśniane fryzury, a także te, mające skłonności do loków. Dodatkowo ten rodzaj kosmyków jest podatny na zniszczenia i bardzo łamliwy, dlatego też zadbaj o ich pielęgnację w możliwie najłagodniejszy sposób. Postaw na naturalne i delikatne szampony ziołowe i mocno nawilżające olejki do włosów. Unikaj również używania lokówki, suszarki i prostownicy, ponieważ nie lubią wysokiej temperatury  i mają skłonność do nadmiernego przesuszania.

 

Young girl caring for curly hair tips with yellow oil