Nie zapominaj o drugim śniadaniu!

Żyjemy w ciągłym biegu. Bardzo rzadko mamy czas na to, by w spokoju zjeść w domu pierwsze śniadanie. A co dopiero drugie… Zazwyczaj łapiemy coś do przegryzienia biegnąc na przystanek autobusowy albo stojąc w korkach w drodze do pracy. O drugim śniadaniu najczęściej zapominamy, albo kupujemy w sklepie gotowe produkty, które można zjeść na szybko. Tymczasem drugie śniadanie jest równie ważne, jak pierwsze i nie należy o nim zapominać!

Dobre drugie śniadanie nie musi być przesadnie obfite. Powinno dostarczać 20% naszego dziennego zapotrzebowania na kalorie. Komponując je w odpowiedni sposób, pamiętając o najważniejszych zasadach zadbamy o to, by w ciągu dnia nie zabrakło nam siły i zapału do pracy.

drugie2

Dlaczego jest ważne?

Drugie śniadanie to bardzo ważny posiłek w ciągu dnia. Ma ono za zadanie uzupełnić w naszym organizmie płyny i składniki odżywcze, które zużyliśmy w czasie snu, a jedynie w części uzupełniliśmy podczas pierwszego posiłku. To właśnie ono daje nam siłę i energię do dalszej pracy. Dzięki niemu możemy być w pełni aktywni i wydajni, a nasze samopoczucie nie ulegnie pogorszeniu.

Drugie śniadanie – jak je skomponować?

Aby nasz posiłek był jak najlepszy i dodawał nam sił musimy pamiętać o kilku ważnych elementach przy okazji jego przygotowywania:

Węglowodany – to obowiązkowy składnik drugiego śniadania. Najprościej dostarczyć je poprzez spożywanie pieczywa, najzdrowsze jest oczywiście pełnoziarniste, gdyż powoduje ono uczucie sdrugie3ytości, ale nie naraża nas na otyłość. Jeżeli za nim nie przepadamy, równie dobrze poradzi sobie brązowy ryż lub pełnoziarnisty makaron. Bardzo istotne jest to, aby śniadanie było urozmaicone, dlatego produktów tych możemy używać zamiennie.

Białko – jeżeli decydujemy się na kanapkę, wówczas najwięcej białka dostarczymy przyrządzając ją z chudą wędliną, twarożkiem, rybą, jajkiem lub nasionami warzyw strączkowych. Białka to podstawowy element budulcowy naszego organizmu, dlatego absolutnie nie można o nich zapominać.

Owoce i warzywa – w myśl zasady, że człowiek w ciągu dnia powinien spożywać pięć porcji warzyw i owoców, także w drugim śniadaniu nie powinno zabraknąć tych elementów. Jak tylko zjemy kanapkę warto zaraz potem przegryźć jeszcze jakiś owoc, np. banana lub jabłko. Decydując się na warzywa możemy spokojnie dodać je do kanapek lub lekkiej sałatki. Nie zapominajmy o nich, gdyż jest to bogate źródło błonnika i witamin. Najzdrowsze są gruntowe warzywa sezonowe, gdyż zawierają najmniej substancji chemicznych i konserwantów.

Preparing a lunch

Pamiętaj o płynach

Nie tylko jedzenie, ale i picie jest ważne podczas spożywania drugiego śniadania. Najzdrowsza jest oczywiście woda mineralna, która dostarcza wielu składników mineralnych i pomaga wypłukać toksyny z organizmu. Aby dodać jej trochę smaku można wkropić do niej kilka kropel soku z cytryny lub liście mięty. Równie wartościowe są soki owocowe, jednak nie należy pokładać zaufania w te kupne. Dużo lepiej jest przyrządzić je samodzielnie w domu.

Tak naprawdę w przygotowywaniu drugiego śniadania ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Przyrządzanie go wcale nie musi być czasochłonne. Wystarczy znać kilka prostych przepisów, aby stworzyć pyszne posiłki w naprawdę krótkim czasie.

Źródła: www.zdrowylink.pl, www.kalorynka.pl, www.kobieco.pl