Tradycje ślubne w różnych krajach

Okres ślubów i wesel powoli dobiega końca. Z pewnością wielu osobom zdarzyło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy świętować zaślubiny kogoś bliskiego. Przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że polskie wesele pełne jest specyficznych tradycji, bez których właściwie nie mogłoby się obejść. Nikogo już nie dziwi posypywanie pary młodej ryżem zaraz po wyjściu z kościoła bądź urzędu stanu cywilnego. Jednak nie tylko w Polsce kultywowane są niezwykłe tradycje ślubne, które niejednego z nas mogłyby wprawić w zdumienie.

Do nietypowych i bardzo oryginalnych polskich tradycji ślubnych zalicza się na przykład witanie pary młodej chlebem i solą. Młodzi małżonkowie zanim wejdą na salę weselną muszą ułamać kawałek pieczywa, posolić go i wspólnie zjeść, ma to symbolizować dostatek, którego życzą im wszyscy goście. Wyjątkową tradycją są również oczepiny, które niegdyś miały charakter dużo bardziej rozbudowany i symboliczny, a dziś to zdjęcie z głowy panny młodej welonu i mnóstwo zabaw temu towarzyszących.

Jakie są popularne zwyczaje ślubne w innych krajach?

 

Samoa

samoa

Mieszkanki tego amerykańskiego państwa na swoje wesele nie zakładają popularnych w Europie sukien ślubnych. Zamiast tego ubierają się w korę drzewa morwa i przystrajają ją kwiatami i perłami. Gdyby jednak panna młoda zdecydowała się na suknię musi mieć koniecznie bardzo długi tren, który w tych regionach symbolizuje długie i szczęśliwe małżeństwo.

Etiopia

etiopia

Panny młode z Etiopii nie mają lekko. Gdy zbliża się czas ich zamążpójścia usuwane są im zęby z dolnej szczęki, a w wardze robi się mały otworek. W dziurkę, która powstała, umieszcza się drewniany lub ceramiczny dysk, który wymieniany jest na coraz to większy. Jest to symbol zamożności przyszłej żony i jej rodziny.

Japonia

Celebration of a typical wedding in Japan

Choć kraj ten znacznie oddalony jest od Polski to zwyczaj ślubny ma nieco zbliżony do naszego rodzimego. Panna młoda bowiem nakładany ma na głowę czepek. Powód jego założenia jest jednak inny. Ma on przykryć tzn. „różki zazdrości”, które podobno posiada każda kobieta.

Korea Południowa

korea

W niedalekiej odległości od Japonii, w Korei Południowej zwyczaje ślubne są równie ciekawe. Najbardziej interesującym są kaczki ślubne, które kawaler, przyszły pan młody miał za zadanie ofiarować rodzinie swojej wybranki. W dzisiejszych czasach żywe zwierzątka zastępowane są drewnianymi. Symbolizują one miłość i wierność, gdyż ptaki te łączą się na całe życie.

Dania

dania

Równie interesujące zwyczaje ślubne ma Dania. Tam bowiem, podczas wesela mężczyźni podnoszą pana młodego. Robią to po to, by jeden z nich mógł obciąć kawałek jego skarpetki. Powinna ona być nałożona na tę nogę, na której klęczał podczas oświadczyn. Ma to za zadanie zapewnić wierność wobec jego żony.

Malezja

malezja

Prawdziwą próbę świeżym małżonkom przygotowują Malezyjczycy. Zaraz po ślubie para zamykana jest w areszcie domowym bez możliwości korzystania z toalety przez 3 dni. Jeżeli uda im się przejść ten sprawdzian będą szczęśliwym małżeństwem, w przeciwnym razie będzie ciążyć nad nimi klątwa niepomyślności.

Niemcy

niemcy

Tuż za naszą zachodnią granicą panuje bardzo osobliwy zwyczaj ślubny. Nowożeńcy przy pomocy dwuosobowej piły mają za zadanie przeciąć duży kawałek drewnianej kłody. Ma ona symbolizować pierwszą przeszkodę, którą trzeba wspólnie pokonać. Jeżeli sprawdzian się powiedzie to zwiastuje, że żadne małżeńskie kłopoty nie będą im  straszne.

Wszystkie opisane wyżej zwyczaje oznaczają tylko jedno. Na całym świecie ceremonia zaślubin i wesele, które następuje zaraz po niej dla wszystkich jest ogromnie ważne, a symboliczne zadania wykonywane wspólnie przez małżonków to życzenia pomyślności, które nieustannie są najważniejsze już od setek lat.

Źródła: www.onet.pl, www.slubclick.pl