Wyciśnij z urlopu ile się da!

Zbliża się Twój upragniony urlop, planujesz naprawdę szałowe wakacje i nie możesz się ich doczekać. To czas, kiedy naprawdę chcesz odpocząć od codziennych obowiązków i naładować energię na dalsze funkcjonowanie w ciągu roku. Nie od dziś wiadomo, że człowiek do życia potrzebuje zarówno pracy, jak i odpoczynku. A ponieważ ten drugi jest zdecydowanie krótszy warto zrobić wszystko, by jak najefektywniej go wykorzystać!

Oderwij się od pracy

pracaurlop

Zatrważające dane statystyczne mówią o tym, że aż 70 procent Polaków bierze ze sobą na urlop komputer i służbową komórkę. Nieustannie nasłuchują, nawet wylegując się na plaży, czy przypadkiem nie zadzwoni telefon. To sprawia, że żyją w ciągłym stresie, chociaż, teoretycznie, wyjechali po to, żeby odpocząć. Naczelną zasadą dobrego urlopowania jest to, aby pozostawić na ten czas swoją pracę i zupełnie się od niej oderwać.

Może to nie być takie proste, ale najlepiej jeszcze przed urlopem zadbać o to, żeby zrealizować wszystkie swoje służbowe obowiązki. Przed wyjazdem nie warto robić sobie zaległości, bo prędzej czy później przerodzą się one w myśli plączące się gdzieś po naszej głowie w trakcie relaksowania się. A wtedy nici z wypoczynku. Nie zabierajmy ze sobą spraw służbowych. Zacznijmy planowanie urlopu dużo wcześniej właśnie po to, żeby w trakcie jego trwania zupełnie nie musieć się niczym martwić. Podczas wakacji odpoczywa nie tylko nasze ciało, ale przede wszystkim głowa. Jeżeli pozostawimy ją w pracy wrócimy tak samo zmęczeni, jak przed samym wyjazdem.

W czasie urlopu nic nie musisz

Codzienne obowiązki, wczesne wstawanie, odprowadzanie dzieci do przedszkola albo szkoły, gotowanie obiadu, sprzątanie, to one sprawiają, że czujemy się przemęczeni. Jeżeli mimo wolnego od pracy wciąż będziemy opętani wirem pozostałych spraw nie uda nam się zregenerować. Musimy uświadomić sobie, że przez ten krótki czas naszego urlopu niczego nie musimy. Jedyne, czego nam potrzeba, to oderwanie się od codziennej rutyny, zrobienie przewrotu w naszym myśleniu. Woman Standing By Bedroom Window And Opening CurtainsJeżeli na co dzień wstajemy bardzo wcześnie i od razu w szaleńczym biegu robimy mnóstwo rzeczy na raz, żeby ze wszystkim się wyrobić, tym razem zwolnijmy! To nic złego, jeżeli będziemy wstawać później, a dzień zaczynać od porannej kawy i przeczytania gazety.

Zmiana codziennego rytmu dnia to tylko pierwszy krok do regeneracji. Aby w pełni wykorzystać czas urlopu warto spróbować czegoś zupełnie nowego. Wyjeżdżając w miejsca, gdzie jeszcze nie byliśmy i które nie kojarzą nam się z naszą codziennością, pozwalamy sobie na spojrzenie na nasze życie i problemy z dystansu. Można zatem wykorzystać urlop na to, żeby na świeżo na wszystko spojrzeć, a nowe miejsce będzie dla nas z pewnością bardzo inspirujące.

Zaplanuj wszystko wcześniej

Zazwyczaj wakacje spędzamy ze swoją drugą połówką. Paradoksem jest to, że kłócimy się z nią najczęściej właśnie w czasie urlopu. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ każdy z nas chciałby spędzić wolny czas tam, gdzie najbardziej lubi i tak, jak tego chce. Aby uniknąć tego typu sporów najlepiej na kilka tygodni przed urlopem odbyć rozmowę, która będzie miała na celu ustalenie wszystkich szczegółów, włącznie z celem wyjazdu. Uda nam się wówczas uniknąć kłótni i cieszyć się sobą nawzajem podczas wypoczynku.

Relaxing and enjoying on summer vacationKiedy już będziemy na upragnionych wakacjach starajmy się nie narzucać wszystkim swojego zdania. To, że akurat mamy ochotę na przejście się brzegiem plaży nie oznacza, że każdy z naszych towarzyszy tego chce. Spróbujmy w ten sposób poukładać sobie czas, żeby móc spędzać go razem, ale wygospodarować też takie chwile, które pozwolą na realizację swoich prywatnych pragnień.

Jeżeli do urlopu pozostało jeszcze trochę czasu postarajmy się wziąć do serca tych kilka zasad. Pozwolą nam one w pełni efektywnie wykorzystać tych kilka wolnych dni. Gdy znajdziemy równowagę pomiędzy wypoczętym ciałem i wypoczętym umysłem wrócimy do pracy z nową dawką energii.

Źródła: www.kobieta.wp.pl, www.vitalia.pl, www.praca.pl