Uśmiechnij się!

Codziennie rano, w samochodzie, pewna pani psycholog, która każdego dnia boryka się z naprawdę poważnymi problemami ludzi, przez 5 minut wpatruje się w przednie lusterko i uśmiecha się do siebie. Przechodzący obok niej ludzie pewnie niejednokrotnie się z niej śmieją w duchu, myśląc: „dziwaczka”. Ale jej ten rytuał pomaga. Pomaga jej codziennie stawić czoła ludzkim nieszczęściom. Po tych pięciu minutach spędzonych na robieniu min do lusterka, jest w stanie wejść do swoich pacjentów, naprawdę  uśmiechnąć się do nich i im pomóc.

Uśmiech to nieocenione narzędzie

Ta anegdota uświadamia nam, jak ważny dla naszego psychicznego zdrowia jest śmiech. Nawet sztuczny, wymuszony, pozwala nam zachować równowagę między tymi złymi i dobrymi aspektami życia.

Uśmiech pomaga nam przełamać lody i zdystansować się do pewnych kwestii. Sprawia, że jesteśmy odbierani jako osoby miłe, pogodne, przyjaźnie nastawione do innych. Za jego pomocą wyrażamy pozytywne emocje oraz swoje zadowolenie.

adult-beautiful-facial-expression-774866

4 twarze uśmiechu

Badania psychologów wyróżniają kilka podstawowych rodzajów uśmiechu:

  • Tak zwany „szczery uśmiech”, podczas którego razem z ustami, „śmieją się oczy”. Wyraża on naszą nieudawaną radość.
  • Kolejny to uśmiech życzliwy, który okazuje naszą sympatię.
  • Uśmiech porozumiewawczy, informujący naszego partnera, o tym, że „rozumiemy się beze słów”.
  • Uśmiech uprzejmy przywołujemy w codziennych sytuacjach. Obdarowujemy ich panią w sklepie, ludzi, którym mówimy „dzień dobry” czy „dziękuje”. Świadczy o naszym dobrym wychowaniu.

adult-beautiful-browsing-669005

Osoby uśmiechnięte są fajniejsze!

Zauważ, że większą sympatię wzbudzają w nas osoby uśmiechnięte. To z nimi chcemy spędzać czas i współpracować. Uśmiech i żart pomagają nam też wykaraskać się z trudnej sytuacji. W luźnej atmosferze, okraszonej śmiechem i żartem lepiej się nam myśli. Zauważ, ze wtedy przychodzą nam do głowy najlepsze pomysły. Jak myślisz, dlaczego? Dlatego, że pozwalamy naszemu umysłowi wzbić się ponad przeciętność. Zapominamy o kategorii NIEMOŻLIWE.

Uśmiechanie się, nawet do samego siebie pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Wówczas rozluźniamy się, nasz organizm zaczyna wytwarzać endorfiny i… życie staje się piękniejsze! Nie wierzysz? Ludzie, którzy często się uśmiechają, mają więcej znajomych, łatwiej radzą sobie w sytuacjach stresowych i są na nie odporniejsze.

bonding-community-daylight-708440

Śmiech a zdrowie

Kiedy się śmiejemy, szybciej bije nam serce, szybciej płynie krew, która dostarcza więcej tlenu do naszego mózgu i mięśni. Spalamy więcej kalorii, ponieważ uaktywniamy mięśnie pleców, brzucha, przeponę i mięśnie twarzy.

Także uśmiechajmy się zawsze i wszędzie! Nawet, gdy pada deszcz, a w głowie roi nam się od smutnych myśli. Uśmiechajmy się, bo śmiech to zdrowie!