Pokonaj lęk!

Lęk to jeden z komponentów świata, w którym żyjemy. Nie da się go zupełnie pokonać, zignorować i funkcjonować bez niego. Jesteśmy pełni obaw o nasze życie prywatne, zawodowe, martwimy się o najbliższych. Możemy jednak poradzić sobie z tymi uczuciami, wszystko zależy od tego, jak podchodzimy do naszych lęków oraz od naszego sposobu myślenia.

Psychologowie podają kilka prostych ćwiczeń, które są w stanie nauczyć nas radzenia sobie z lękiem. Nie pozbędziemy się go, ale nauczymy się z nim żyć i sprawimy, że nie będzie nas paraliżował i powstrzymywał od jakichkolwiek działań. Najważniejszą sprawą jest zrozumienie, że potworny strach, który pojawia się, gdy o czymś myślimy, nie jest spowodowany tym, że dana sytuacja jest tak przerażająca, ale tym, w jaki sposób o niej myślimy. Nasz sposób postrzegania konkretnego wydarzenia determinuje to, jak do niego podchodzimy.

lek_przed_wystapieniem_publicznym_sensity_2-1030x538

Proste ćwiczenie, które pomoże nam pozbyć się takiego sposobu myślenia jest wypisanie na kartce wszystkich naszych obaw. Wówczas wydobędziemy je z najskrytszych zakamarków naszych myśli i zobaczymy je niejako poza sobą, zanotowane na papierze. Pozwoli nam to nabrać dystansu do różnych wydarzeń i spojrzeć na nie z innej strony. Niektóre lęki mogą wówczas wydać nam się wręcz irracjonalne.

Kolejnym ważnym krokiem jest nauczenie się sobie ufać. Pomyślmy o tym, że to, czy dana sprawa się powiedzie, czy nie, zależy w głównej mierze od nas. Zwykle takie właśnie przeświadczenie wywołuje w nas lęk, paraliż i sprawia, że blokujemy się i stajemy się niezdolni do dalszych działań. Wystarczy jednak zaufać samemu sobie. Pomyśleć, że jesteśmy w stanie pokonać każdą przeszkodę, bo jesteśmy silni. Gdy zdobędziemy się na taki akt odwagi reszta pójdzie już dużo łatwiej. stres-niepewnosc-i-obawy_347547

Jedną z głównym przyczyn wielu porażek są czarne myśli. Gdy stajemy przed trudnym zadaniem do wykonania nasz lęk wywoływany jest poprzez myślenie, że na pewno nam się to nie uda. Wyobrażamy sobie dziesiątki sytuacji, podczas których nie powiodło nam się i przenosimy je na moment, w którym przychodzi nam się zmierzyć z kolejnym wyzwaniem. Natychmiastowe odpędzenie takich myśli to klucz do sukcesu.

Każdy kolejny dzień należy rozpoczynać od dobrych myśli. Chociaż wstawanie wcześnie rano niejednego z nas potrafi zdemotywować aż do wieczora, nie wolno poddawać się takiemu nastrojowi. Dużo lepiej tuż po przebudzeniu nastawiać się na to, że to będzie na pewno dobry dzień. Zdarzy się w nim mnóstwo przyjemnych momentów, które sprawią, że niejednokrotnie pojawi się uśmiech na naszej twarzy. Z takim myśleniem dzień będzie dużo przyjemniejszy, a o lęku możemy zapomnieć!

strach

Z tych kilku prostych ćwiczeń bardzo jasno wynika, że przyczyną naszych porażek jest głównie nasze myślenie o danej sytuacji. Nie zapędzajmy się w kozi róg za pomocą czarnych myśli. Lęk jest ogromnym potworem, który czyha na nas w tym rogu i czeka, aż się mu poddamy. Zamiast tego w każdą sytuację należy wchodzić z dumnie uniesioną głową, pozytywnym nastawieniem i uśmiechem na twarzy. Wówczas sukces gwarantowany!

Źródła: www.zwierciadlo.pl, www.wiecjestem.us.edu.pl