Lody czy sorbety? Co jest zdrowsze?

Uwielbiamy jeść lody! Zwłaszcza podczas wakacji, kiedy dokuczają nam upały, pomagają nam się ochłodzić chociaż na chwilę. W dodatku są słodkie i przepyszne, co sprawia, że możemy je jeść kilogramami! Niestety, wszyscy wiemy, że mają dużo kalorii, które prędzej czy później odłożą nam się w postaci niechcianych boczków na brzuchu lub dodatkowego tłuszczyku na udach. Ile w rzeczywistości mają kalorii i czy naprawdę są aż tak niezdrowe?

Przeciętna gałka lodów, którą spożywamy, waży ok. 50 g. Oczywiście, w różnych cukierniach i lodziarniach porcje mogą różnić się między sobą, jednak nic nie zaszkodzi, jeśli dopytamy o dokładną gramaturę. Porcja 100 g lodów ma około 150 kcal. Wszystko, rzecz jasna, zależy od tego, czy zdecydujemy się na te najprostsze, śmietankowe albo waniliowe, czy też na nieco bardziej urozmaicone, na przykład z kawałkami czekolady, ciasteczek lub z dodatkiem słodkiej polewy.

Ile-Kalorii-mają-lody

Źródło: www.ilewazy.pl

Jeżeli nie możemy oprzeć się tym słodkim smakołykom, jednak wizja przybrania na wadze spędza nam sen z powiek, jest dobra wiadomość. Zdecydowanie mniej kaloryczne, a wciąż tak samo smaczne i chłodne są sorbety owocowe. 100- gramowa porcja takiego deseru zawiera aż o połowę mniej kcal, niż porcja lodów na bazie śmietany czy mleka. Przyrządza się je bez dodatków mlecznych, jajek oraz tłuszczów. To sprawia, że są zdecydowanie mniej kaloryczne, ale przy okazji zawierają też mniej składników odżywczych.owocowy-sorbet-z-herbaty-przepis-na-domowe-lody-ARTICLE_MAIN-35462

Głównym składnikiem sorbetów jest tak zwany wsad owocowy zazwyczaj w postaci przecierów i soków. Posiadają bardzo niewielką ilość tłuszczów, mają bardzo słodki, intensywny, ale i kwaskowaty smak. Często są mylone z lodami wodnymi. Te drugie różnią się od sorbetów tym, że w ogóle nie posiadają tłuszczu, ich produkcja ogranicza się do użycia soku owocowego oraz substancji stabilizującej i słodzącej.

Trzeba jednak pamiętać, że podczas diety odchudzającej nie możemy zapominać o pełnowartościowych posiłkach, które dostarczą naszemu organizmowi pełnowartościowych składników odżywczych. Trudno jest zatem odpowiedzieć na pytanie, co jest zdrowsze: sorbety czy lody śmietankowe. Z pewnością jedna porcja lodów jest bardziej kaloryczna, ale nie zaszkodzi nam za bardzo, a dostarczy chociażby wapń, znajdujący się w mleku, którego przecież brakuje w sorbetach. W dodatku deser wzbogacony o kawałki owoców dostarczy nam dużo witamin.

lody-apolonia

Jedno jest jednak pewne. Dużo bardziej korzystne dla naszego zdrowia będzie, jeżeli tego typu posiłki będziemy przygotowywać samodzielnie w domu. Mamy wówczas pewność, że w ich składzie nie znajdziemy utwardzanego tłuszczu roślinnego, ani szkodliwych składników chemicznych. Decydując się na zjedzenie lodów zamiast sorbetu pamiętajmy, że nie będą znacząco wpływały na naszą wagę, jeżeli zrezygnujemy z dodatków typu orzechy, karmel czy czekolada.

Co wybrać? To, co jest dla nas smaczniejsze, nie zapominając, jak zwykle, o zdrowym umiarze! Pamiętajmy, że lato to czas radości i luzu, więc możemy śmiało pozwolić sobie na takie drobne przyjemności.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, www.mojdietetyk.pl, www.ofeminin.pl, www.ilewazy.pl