Niedobór snu potęguje uczucie osamotnienia

Każdy z nas ma w swoim życiu przynajmniej jedno doświadczenie z nieprzespaną nocą oraz z samopoczuciem, który towarzyszy nam po  takiej nocy. Naukowcy z University od California w Berkley przyjrzeli się bliżej osobom, które chronicznie cierpią na niedobór snu oraz jak wpływa to na ich kontakty  towarzyskie. Ich badania dowiodły, że zachowanie takich osób jest podobne do osób cierpiących na fobię społeczną. Dowiedz się więcej.

 11-Cara-Mengatasi-Lelah-dan-Tidak-Bersemangat

Teza, którą udało się postawić amerykańskim naukowcom to –   brak snu sprzyja poczuciu  samotności.  Mimo, iż człowiek jest istotą społeczną, niewyspanie często powoduje chęć izolacji. Zatem im mniej śpisz, tym mniejszą masz ochotę na spotkania towarzyskie i angażowanie się w różne relacje. Dodatkowo nasze podkrążone oczy,  blada cera i niezadowolona mina powodują, że niewyspani ludzie są dużo gorzej postrzegani przez innych. A stąd już prosta droga do izolacji i samotności.

Test naukowców polegał  na przebadaniu 18 młodych dorosłych. Ich zadaniem było oglądanie nagrania przedstawiającego zbliżające się do nich osoby. Część badanych była w pełni wyspana, a część cierpiała na brak snu. Ochotnicy mieli zatrzymać film w momencie, kiedy osoba na nagraniu podejdzie zbyt blisko.

Jak łatwo się domyślić, niewyspani uczestnicy zatrzymywali film znacznie wcześniej niż osoby, które dobrze spały poprzednich nocy. Niedobór snu sprawił, że przestrzeń osobista i  nienaruszalna granica znacznie się powiększyła. Niewyspani badani czuli  również duże większe zagrożenie.

Kolejny eksperyment polegał na oglądaniu zdjęć. 1000 uczestników badania miało ocenić, na ile chętnie spędziłoby czas z osobami pokazanymi na fotografiach.  Okazało się, że zmęczone i niewyspane osoby były o wiele mniej atrakcyjne i zachęcające do obcowania z nimi. Ludzie chętniej spędzają czas z osobami, które są wypoczęte i wyglądają zdrowo.

Najciekawsze było to, że już samo oglądanie niewyspanych i samotnych osób sprawiło, że kiepski nastrój udzielał się uczestnikom badania. Czy może to oznaczać, że samotność jest zaraźliwa?

Brak snu negatywnie wpływa nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również na relacje międzyludzkie i sposób, w jaki jesteśmy postrzegani. Dlatego tak ważne jest, aby zadbać o  dobry i zdrowy sen.

 Young woman take off her glasses and siiting on sofa

Źródło:

https://kobieta.onet.pl/zdrowie/