Jeśli chcesz żyć zdrowo, wystarczy, że zmienisz 5 zachowań

Podejmujesz decyzję o „wzięciu się za siebie”, chcesz zacząć zdrowo żyć i… nie wychodzi. A czy zastanowiłeś się kiedyś w jaki sposób o tym myślisz? Czy dieta to dla Ciebie męczarnia i niesmaczne jedzenie, a treningi to zmęczenie i zakwasy? Jeśli to 100% odwzorowanie Twojego nastawienia, to prawdopodobnie sam sabotujesz swój wysiłek w walce o zdrowy tryb życia.

photography on the floor objects for sports

Przeprowadzone badania udowodniły, że samo nastawienie i sposób w jaki myślisz o nadchodzących zmianach w Twoim życiu, mają wpływ na to jak te zmiany będą przebiegać. Jeśli więc z góry przekreślasz swoje starania, ciężko oczekiwać, że będziesz miał odpowiednią motywację do trwałych zmian. Jakie zachowania należy zmienić, aby osiągnąć cel i żyć zdrowo?

  1. Czy zanim podejmiesz jakąkolwiek aktywność fizyczną, myślisz sobie: Nie cierpię biegać, a i tak nigdy nie wezmę udziału w żadnym maratonie. Nie nadaję się do sportów zespołowych. Nie lubię tłumów i gapiących się ludzi na siłowni. Brzydzę się wspólnych pryszniców na basenie itd. itd. ? Kategorycznie i natychmiastowo zmień swoje nastawienie! Nikt nie zmusi Cię przecież do wykonywania ćwiczeń, które absolutnie nie sprawiają Ci żadnej radości i przyjemności, a nawet jeśli podejmiesz takie wyzwanie, to prawdopodobnie szybko je porzucisz. Nie musisz mordować się na siłowni, jeśli wolisz palić kalorie tańcząc na zumbie. Jest tak wiele form aktywności fizycznej, że dosłownie każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego. Pamiętaj, że każdy ruch będzie lepszy od zastygania godzinami na kanapie, a wszelka aktywność poprawia kondycję serca, wzmacnia mięśnie i ogólnie pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Wybierz ze sportu coś, co lubisz.

shutterstock_141969418

  1. Staraj się zwracać uwagę na to, co masz na talerzu. Nie ma żadnego sensu przechodzenie na dietę cud 1000 kcal, jeśli zamierzasz zjeść 4 pączki w ciągu dnia. To samo tyczy się napojów gazowych 0% kcal – co z tego, że niby nie utyjesz, skoro nie dostarczysz też żadnych wartościowych składników odżywczych Twojemu organizmowi? Musisz zmienić i myślenie – przy chudnięciu nie myśl tylko o kaloriach, ale o tym, co przyjmuje Twoje ciało. Czy dostaje wystarczająco dużo białka, tłuszczów, witamin i ważnych minerałów? Dieta nie równa się 3 liście sałaty na talerzu tylko normalne, zrównoważone porcje jedzenia z naturalnymi, nieprzetworzonymi produktami z wysoką wartością odżywczą.
  2. Nie ulegaj modom na diety – przed wakacjami, na Nowy Rok, po świętach, przed weselem itd. Każda taka rygorystyczna dieta, którą traktujemy „tymczasowo” wiąże się z efektem jo-jo i zwalniającą przemianą materii. Zmiana nawyków żywieniowych powinna być trwała, nie tylko po to, żeby stracić 10kg w 3 miesiące, ale po to, aby być zdrowszym (a przy okazji szczuplejszym).
  3. Każdy z nas ma chwilę słabości i zje coś „niezgodnego” z dietą. Jeśli zdarzyło się zjeść ogromną porcję lodów lub pizzę na kolację to nie sygnał do porzucenia całej diety, ani odwrotnie, do nadrabiania aktywności i głodzenia się 3 dni. To nie jest dobra metoda. Najlepsze, co możesz zrobić to pozwolić sobie na chwilę słabości, ale ograniczyć ich ilość.

Tennis, Tennis Ball, Backgrounds.

  1. Przeglądanie gazet, fitprofili na Instagramie i innych zdjęć „zrobionych” ludzi nie jest najlepszym pomysłem, jeśli nie chcesz popaść w spiralę myśli „nigdy nie będę tak wyglądać”, „na jej tle wyglądam jak wieloryb” itd. itd. Pamiętaj, że nie dość, że większość zdjęć to magia światła, pozy, filtrów i innych ulepszeń, to nie fair jest porównywać się do osoby, który zajmuje się aktywnością fizyczną zawodowo lub dnia o wygląd o jedyne jej zajęcie. Nie sabotuj swoich wysiłków nierealnymi porównaniami.

 

Free happy woman enjoying nature sunset

 

Źródło:

http://www.polki.pl/