Jak zdrowo się odżywiać? Poznaj 5 podstawowych zasad!
Nowy rok może być motywacją do rozpoczęcia zdrowszego życia. Poznaj zasady zdrowego odżywiania i już dzisiaj zawalcz o swoją sylwetkę i dobre samopoczucie
-
Jedz regularnie
Spożywanie 4 – 5 posiłków dziennie pozwoli Ci uniknąć szkodliwego dla Twojej sylwetki podjadania. Ustal konkretne godziny (mniej więcej co 3/4h), w których będziesz jeść i spróbuj jak najbardziej przestrzegać tego harmonogramu.
-
Ogranicz spożycie mięsa
Międzynarodowa agencja Badań nad Rakiem (IARC) przeprowadziła badania na podstawie których, wywnioskowała zależność między spożywaniem mięsa i przetworzonych produktów mięsnych z ryzykiem zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów. Według badań powinniśmy spożywać jedynie 0,5 kg mięsa tygodniowo. Jak ograniczyć spożycie jednocześnie dostarczając sobie odpowiednią ilość białka? Doskonałym zamiennikiem mięsa są rośliny strączkowe takie jak groch, fasola, soczewica, ciecierzyca, bób czy soja. W sklepach także można znaleźć wiele gotowych zamienników. Np burgery z buraka czy parówki sojowe. W przypadku diety roślinnej warto poeksperymentować w kuchni 😉
-
Unikaj słodyczy
Słodycze to jedna z głównych przyczyn nadwagi i otyłości. Dodatkowo przyczyniają się do rozwoju wielu innych chorób takich jak cukrzyca typu II poprzez deregulację gospodarki glukozy we krwi. Wspierają także rozwój próchnicy. Jak więc unikać słodyczy gdy mamy na nie ochotę? Wystarczy wybierać zdrowsze zamienniki takie jak owoce, bakalie, czy odchudzone domowe słodkości. W internecie można znaleźć wiele przepisów na takie fit desery.
-
Nie sól potraw
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) rekomenduje ograniczenie podaży soli w diecie do poniżej 2g/dzień czyli ok. jednej bardzo płaskiej łyżeczki. Brzmi jak nic trudnego? Niestety to nie jest jedynie ilość, którą sami dosypujemy do jedzenia. W wielu gotowych produktach tej soli jest o wiele więcej. Na przykład w serze żółtym znajduje się jej aż 4/5g na 100g produktu. Dlaczego jednak warto starać się ograniczyć spożycie soli? Dzięki ograniczeniu jej z diety:
- nie będziesz zatrzymywać wody w organizmie
- zmniejszysz ryzyko zachorowania na raka żołądka
- zapobiegniesz chorobom układu krążenia jak np. miażdżyca czy zawały
-
Pij wodę
Woda stanowi 60% masy ciała dorosłego człowieka czyli nie da się ukryć, w większości składamy się właśnie z wody. Jest to jedyny płyn nie posiadający żadnych słodzików, kalorii czy szkodliwych dla organizmu substancji. Poprawia trawienie i oczyszcza organizm z toksyn. Chyba nie trzeba nikogo bardziej przekonywać, że powinniśmy jej wypijać ok 2 litrów dziennie.