Yin joga – czym jest i jak działa?

Praktyka jogi zdobywa coraz większą popularność w ostatnich latach. To wszystko za sprawą jej powszechnej dostępności i różnych odmian. Dzięki temu każdy znajdzie coś dobrego dla siebie. Yin joga jest jogą bardzo spokojną, odprężająca, koncentrującą się głównie na pracy z powięzią. Jeśli dynamika i trudne asany nie są dla Ciebie, to właśnie w yin jodze się odnajdziesz! Zobacz, jak dokładnie działa! 

CO TO JEST YIN JOGA?

Początkowo yin joga, która narodziła się w latach 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych, była postrzegana jako joga taoistyczna. Twórca jej jest Paulie Zink, który wówczas bardzo inspirował się starożytną medycyną chińską (tao yin) i klasyczną jogą. Głównym zadaniem yin jog jest zwiększenie zakresu ruchu w stawach w przeciwieństwie do yang jogi, czyli jogi mięśniowej. Praktykując yin jogę, staramy się ograniczyć pracę mięśni, a do działania mobilizujemy tkankę łączną – powięź. Nie oznacza to jednak, że w innych odmiana jogi nie ćwiczymy powięzi. Wręcz przeciwnie – wszystkie formy aktywności pobudzają ją do działania, ale to właśnie yin joga stwarza możliwości, w których pracuje ona głęboko. 

CZYM JEST POWIĘŹ?

Tkanka łączna (powięź) jest nieprzerwaną siecią tkankę, okalającą nasze całe ciało, wszystkie mięśnie, więzadła i narządy wewnętrzne. Jest ważnym elementem organizmu, stymulującym mózg do pracy, który informuje o położeniu naszego ciała w przestrzeni i pozwala na koordynację ruchową. Odpowiednie ćwiczenia na powięź sprawiają, że jest ona dobrze nawodniona, a jej włókna stają się bardziej wytrzymałe i uporządkowane. 

JAK DZIAŁA YIN JOGA?

Najważniejszymi aspektami yin jogi jest bezruch ciała. Asany zbliżone są  do klasycznej jogi, lecz w każdej pozycji zostaje się na dłużej. Dzięki temu minimalizujemy pracę mięśni, a rozluźniamy tkankę łączną, dając swojemu ciału więcej elastyczności.  

JAK ĆWICZYĆ?

Jak już wspomnieliśmy, bardzo ważny jest bezruch i stopniowe pogłębianie asan. Będąc w pozycji, obserwuj swoje ciało i oddech. Powinien być spokojny, równy i miękki. Kiedy poczujesz wystarczające rozluźnienie np. po 60 sek., możesz pogłębić ułożenie swojego ciała. Dalej wytrzymaj tak ok. 2 do 5 minut. Następnie powoli wyjdź z pozycji, uważając, by zbyt mocno nie napiąć mięśni. Sesję zacznij od 5 -minutowej medytacji, a zakończ ją 5-10 minutową Śavasaną (odpoczynkiem). Dobrej zabawy!

2 komentarzy:
  1. pubg mobile room card
    pubg mobile room card says:

    I have been exploring for a little bit for any high-quality articles or weblog posts on this kind of house .
    Exploring in Yahoo I at last stumbled upon this website.
    Studying this info So i am happy to express that I have a very excellent uncanny feeling I
    came upon just what I needed. I so much surely will make sure to do not fail to remember
    this website and give it a glance on a relentless basis. https://www.openstreetmap.org/user/feliciano8933

Komentarze wyłączone