Warto mieć pasję

Na głowie mamy mnóstwo obowiązków. Dom, dzieci, praca… Ciężko nam w tej gonitwie znaleźć chociaż chwilę czasu dla siebie, na swoje zainteresowania. Czasem wręcz zapominamy, że kiedykolwiek w ogóle jakieś mieliśmy. Kiedy ktoś zapyta nas, dlaczego nie przeznaczamy chociaż odrobiny czasu na to, co naprawdę lubimy, odpowiadamy, że jesteśmy zbyt zajęci. Ale czy rzeczywiście tak jest?

Brigid Schulte, amerykańska psycholog, twierdzi, że stwierdzenie „Jestem zbyt zajęty.” Jest używane mocno na wyrost. To modne określenie, które ma w oczach rozmówcy zbudować nasz obraz jako osoby mocno zabieganej i pracowitej. Niechętnie chwalimy się tym, że mamy mnóstwo wolnego czasu. Prawda jest jednak taka, że bardzo dużą część naszego czasu po prostu marnujemy, najczęściej na bezsensowne przeglądanie Internetu. Gdy zdamy sobie sprawę z tego, jak jałowe jest to zajęcie, być może wówczas uświadomimy sobie, że w miejsce tego możemy wstawić coś, co naprawdę sprawia nam przyjemność.

moje-hobby-jazda-na-rowerze

Czym jest pasja?

Znalezienie czasu na swoje pasje to sprawa niezwykle istotna, choć przez wiele osób niedoceniana. Wbrew pozorom hobby może nam nawet pomóc ustrukturyzować nasz czas. Mówi się, że im bardziej jesteśmy zajęci i im więcej mamy obowiązków tym łatwiej odnajdujemy czas na dodatkowe zajęcia. Nie pozwala nam więc ono na tzw. „wegetację”, czyli marnotrawienie wolnych chwil na oglądanie telewizji czy siedzenie w sieci.Salto uomo successo

Zamiast tego dużo korzystniejsze dla nas będzie zatopienie się w naszym hobby. Pomoże nam to osiągnąć stan „flow”, czyli kompletne oderwanie się od rzeczywistości. Skupienie całej swojej uwagi na ćwiczeniach, malowaniu czy graniu na instrumencie pozwala na chwilę zapomnieć o codziennych obowiązkach i zmartwieniach. Być może po powrocie do rzeczywistości nasze codzienne problemy przestaną nam się wówczas wydawać aż tak straszne.

Kolejną zaletą posiadania własnego hobby jest to, że dodaje nam ono atrakcyjności. W oczach znajomych stajemy się ludźmi, którzy swoją pasją potrafią zarażać innych. Jeżeli czymś się interesujemy i potrafimy opowiadać o tym godzinami z pewnością zaczniemy uchodzić za ludzi światowych i niezwykle ciekawych. To także okazja do pozyskiwania nowych znajomości. Nic nie jest w końcu tak przyjemne, jak dzielenie się z innymi swoją pasją.

Obudź w sobie pasję

Wiele osób uważa, że nie ma żadnego konkretnego zainteresowania. Żadna rzecz nie jest dla nich na tyle ciekawa, że mogliby nazwać ją swoim hobby. Psycholodzy jednak podkreślają, że nie jest to możliwe, a osoby, które tak twierdzą po prostu nie odkryły jeszcze odpowiedniego zajęcia dla siebie. Jak to zrobić?

  1. Nie sugeruj się opiniami innych – dotyczy to nie tylko ludzi, ale i rzeczy, tematów, miejsc. Lepiej skupić się na tym, co ja sam twierdzę na ten temat. Jeżeli nie mamy dostatecznie klarownej opinii warto spisać sobie wszystko na kartce, np. „nie lubię sportu, bo…”. Szybko może okazać się, że są obszary, które nas intrygują i chcemy o nich wiedzieć coś więcej.
  2. Powieś sobie cytat motywujący w widocznym miejscu. Najlepszy będzie „Wszystko, co poznaję, jest fascynujące”. Przypatruj się mu każdego dnia. Staraj się codziennie odkryć coś nowego dla siebie, zgłębiaj temat jak tylko to możliwe.
  3. Bądź ciekawy ludzi – nie zamykaj się na nowe znajomości. Każdy człowiek to inna historia i inna pasja. Może aktywnie słuchając zdoła Cię nią zarazić?

pasja1

pasja2

Jeżeli tylko obudzimy w sobie jakąś pasję bardzo szybko przekonamy się, że jakość naszego życia zmieniła się o sto osiemdziesiąt stopni. Poczujemy w sobie więcej energii i chęci do działania. I to nie tylko w obszarze naszego domu, ale także w pracy i w domu. Już wkrótce swoją charyzmą zaczniemy zarażać innych!

Źródła: www.charaktery.eu, www.wirtualnemedia.pl, www.portalpsychologiczny.pl