Toksyczna przyjaźń

Bardzo często mówi się o toksycznych związkach. Pojęcie to jednak najczęściej odnoszone jest do relacji damsko – męskich. Rzadko kiedy używa się go w odniesieniu do przyjaźni. Nie oznacza to jednak, że toksyczne związki nie występują także w tym przypadku. Wręcz przeciwnie, zdarzają się bardzo często, a naukowcy udowodnili, że mają z nimi do czynienia głównie kobiety. Czym zatem jest toksyczna przyjaźń?

Prawdziwy przyjaciel

W pierwszej kolejności należy uzmysłowić sobie, czym jest sama przyjaźń. Kogo możemy nazwać przyjacielem i jakie zachowania charakteryzują taką osobę. Przyjaciel to ktoś, kto zna nas od podszewki. Jest tzw. „bra8762_bigtnią duszą”. Czujemy się przy nim doskonale, możemy bez skrępowania być sobą. Nie wstydzimy się przy nim naszych wad i słabości, otrzymujemy od niego bezinteresowne wsparcie za każdym razem, gdy tego potrzebujemy.

Prawdziwy przyjaciel nigdy nie zostawi nas w potrzebie. Gdy mamy ciężkie chwile wystarczy jeden telefon, a natychmiast pojawia się obok nas, niekiedy tylko po to, abyśmy mogli wypłakać mu się w ramię. Jednak, wbrew pozorom, to nie tylko trudne momenty są prawdziwym sprawdzianem przyjaźni. Drugiej osobie trudno cieszyć się z naszych sukcesów. Nie potrafi znieść myśli, że nam się poszczęściło, a jej nie… Chyba że mamy do czynienia właśnie z prawdziwym przyjacielem.

Toksyczny przyjaciel

Nie bez powodu pewna osoba stworzyła kiedyś sentencję „Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami sam sobie poradzę”. O ile wroga jest nam bardzo łatwo zidentyfikować, a kiedy już zostanie zdemaskowany po prostu nabieramy do niego dystansu i w jakiś sposób izolujemy się od niego, o tyle przyjaciela, który może okazać się toksyczny, możemy rozpoznać znacznie trudniej. Wszystko dzieje się dlatego, że bliska nam osoba usypia naszą czujność. W relacjach z nią nastawiamy się na zaznawanie poczucia przyjemności, przez co możemy nie odbierać sygnałów, które będą świadczyły o czymś zupełnie przeciwnym. To doskonała sytuacja dla osoby, która jest wobec nas fałszywa. Jakie symptomy mogą na to wskazywać?

636005001729773840-1716003218_TOXICFRIENDS-1764x700

  • zatracenie swobody – ma ono miejsce wtedy, gdy nasz „przyjaciel” całkowicie absorbuje nas swoją osobą. Bez skrępowania opowiada wyłącznie o sobie i tylko siebie stawia w centrum uwagi.
  • zatracenie intymności – „przyjaciel” wypytuje nas o każdy szczegół naszego życia. Chce wiedzieć o nas dosłownie wszystko.
  • tajemniczość – to kontynuacja poprzedniego punktu. Taka osoba wyciąga od nas wszystkie informacje, sama o sobie nic nie mówi. Jej życie owiane jest tajemnicą. To daje jej przewagę, gdyż zna wszystkie nasze sekrety i słabości, a w odpowiedniech chwili potrafi to wykorzystać.
  • wysysanie energii – ma miejsce, gdy po spotkaniu z „przyjacielem” czujemy, jak opadły z nas siły. Zamiast się relaksować zwyczajnie męczymy się podczas spotkania i tylko czekamy, aż się ono skończy.
  • brak zahamowań – skoro jesteśmy przyjaciółmi, to bliska nam osoba uważa, że wszystko jej wolno. Bez żadnych zahamowań prosi nas nieustannie o pożyczki często nawet nie myśląc o tym, żeby to później zwrócić.
  • niedyskrecja – zwierzyłaś się przyjaciółce ze swoich problemów, a ona od razu przekazuje wszystko dalej, później uparcie się tego wypierając. Przez to coraz bardziej osłabia nasze zaufanie do niej oraz poczucie bezpieczeństwa.
  • podrywanie naszego partnera – to chyba jeden z najcięższych grzechów. Pod pozorem przyjaźni tylko czeka, aby odbić nam chłopaka, który już od dawna jej się podobał.
  •  – wydaje Ci się, że przyjaciółka dobrze Ci radzi, a tymczasem nieustannie Cię krytykuje. Chce tym sposobem zburzyć Twoje poczucie własnej wartości.

Tego typu relacje bardzo szybko stają się dla nas wyniszczające. Po pewnym czasie zaczynamy zauważać, jak źle myślimy same o sobie. Przyjaciel przestaje być osobą, która nas motywuje, a staje się kimś, kto wysysa z nas naszą energię i zapał do działania. Co zrobić w takiej sytuacji? Jeżeli mimo wszystko zależy nam na takiej osobie najważniejsze jest to, aby szczerze z nią porozmawiać. Mamy prawo przypuszczać, że nasza przyjaciółka po prostu nie zdaje sobie sprawy z tego, że robi źle. Kiedy jednak to nie pomoże trzeba zastanowić się, czy potrzebny jest nam taki ktoś u naszego boku, a gdy uznamy, że nie, po prosty zerwać te toksyczne stosunki.

Źródla: www.poradnikzdrowie.pl, www.styl.pl, www.psychologia.pl