Przyjaźnisz się z kimś? Macie takie same mózgi!

Naukowcy są w stanie ocenić stopień zażyłości między ludźmi jedynie na podstawie analizy wyników rezonansu magnetycznego. Jak to możliwe? Bliskie osoby reaguje na różne bodźce bardzo podobnie.

 

Mówi się, że przeciwieństwa się przyciągają, jednak w kwestii przyjaźni to twierdzenie absolutnie się nie potwierdza. Jeśli chodzi o relacje z przyjacielem, to zasada jest prosta: im ktoś jest do nas bardziej podobny pod względem płci, rasy, wieku i światopoglądu, a nawet genetyki, tym większa szansa i prawdopodobieństwo, że zostanie naszym przyjacielem na długie lata. Okazuje się bowiem, że nie tylko wybieramy ludzi, którzy myślą tak jak my, ale jeszcze z czasem stajemy się do nich coraz bardziej podobni. Widać to szczególnie w badaniach ukierunkowanych na reakcje naszych mózgów.

 twenty20comp_da991892-e2f9-4570-b2dc-95354aadd759

Amerykańcy naukowcy opublikowali wyniki badań w artykule pisma naukowego „Nature Communications”, prezentując tezę, iż mózgi przyjaciół reagują podobnie na takie same bodźce. Udowodniona skala analogii zaskoczyła nawet samą grupę badawczą pod kierownictwem neurobiolożki Carolyn Parkinson z Uniwersytetu Kalifornii w Los Angeles, która weryfikowała tę tezę. Odkryliśmy bardzo silne podobieństwa tych części mózgu, które odpowiadają za koncentrację uwagi na konkretnych elementach – tak podsumowała eksperyment pomysłodawczyni. Przeprowadzono go z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego mózgu.

Badanie polegało na przeprowadzeniu eksperymentu na 300 studentach, którym pokazywano filmiki przygotowane w ten sposób, by wywoływały różne reakcje emocjonalne. Obrazy zawierały bardzo dużo szczegółów i niuansów mogących mieć wpływ na odbiór. Naukowcy monitorowali aktywność mózgów partycypantów za pomocą rezonansu magnetycznego.

Okazało się, że im bliżej dane osoby się znały, tym częściej zwracały uwagę na te same elementy przekazu i jednocześnie reagowały podobnymi emocjami. Zapisy aktywności przyjaciół były do siebie tak zbliżone, że naukowcy są pewni, iż tylko na ich podstawie mogliby ocenić stopień zażyłości badanych.

 A day on the beach

Teoria dr Parkinson jest taka, że przyjaciele dobierają się na zasadzie podobieństw i z czasem coraz bardziej się do siebie nawzajem upodobniają. Żeby zweryfikować tę tezę, zaplanowała już kolejne badania. Zamierza prześwietlać mózgi świeżo upieczonych studentów i ich reakcje na różne bodźce. Potem będzie powtarzać badania co kilka miesięcy, w miarę jak na kampusie zaczną się zacieśniać relacje. Za kilka lat poznany wyniki tych badań

Źródło:

https://republikakobiet.pl/