To musisz wiedzieć o Krav Madze!

Krav Maga – tajemniczo i groźnie brzmiąca nazwa, kryje w sobie ogromną siłę i motywację do walki. Dowiedz się więcej o tym systemie i zdecyduj czy jesteś gotowy zacząć trening.

martial-arts-instructor-demonstrating-self-defense-against-a-knife-attack

 

Krav Maga – historia

Krav maga to z hebrajskiego „walka w bliskim kontakcie”, co chyba doskonale odzwierciedla główne założenie tego systemu walki. Został on opracowany dla Sił Obronnych Izralea i składa się z kombinacji najbardziej skutecznych technik pochodzących z boksu, jiu jitsu, judo, muay thai, zapasów i innych sztuk walki. Kojarzy się z MMA (mieszane sztuki walki)? I tak i nie. MMA również korzysta z różnych technik zaczerpniętych ze sztuk walki, jednak w przeciwieństwie do MMA, Krav Maga skupia się na rzeczywistych sytuacjach i najskuteczniejszych kontratakach, w tym z obroną trwale uszkadzającą przeciwnika.

Jest to system samoobrony i walki wręcz, zapoczątkowany w latach 30. XX wieku w Czechosłowacji przez Imiego Lichtenfelda oraz rozwinięty przez niego w kolejnych dekadach w Izraelu. Imi debiutował jako sportowiec w bardzo młodym wieku, uprawiał zapasy, boks, gimnastykę, jiu jitsu i taniec. W latach 30 z powodu sytuacji politycznej został postawiony w sytuacji realnego zagrożenia. Zorganizował grupę samoobrony, która strzegła żydowskiej dzielnicy. Doświadczenie zdobyte podczas wielu stoczonych walk z silnym przeciwnikiem, pozwoliło mu po wielu latach opracować własną odmianę systemu walki wręcz. Wspomnienie uzbrojenia z pałki i noże, pozwoliło oprzeć się na założeniu, że w walce z silniejszym i lepiej wyszkolonym przeciwnikiem, Twoim głównym atutem jest skuteczność ataku.

Krav Maga – opis systemu

Krav Maga bazuje przede wszystkim na podstawowych odruchach obronnych człowieka. Składa się z szeregu technik, w skład których wchodzą pchnięcia, dźwiganie, uderzenia i kopnięcia w okolice gardła, oczu, potylicy i krocze. Jest to żywa dyscyplina, gdyż cały czas ewoluuje. Doświadczenia i badania użytkowników pozwalają udoskonalać system oraz poszerzać go o nowe, skuteczniejsze rozwiązania.

Należy pamiętać, że krav maga nie jest sportem, gdyż z założenia służy nauce samoobrony. Nie ma w niej elementu współzawodnictwa i rywalizacji, a treningi nie służą uczestnictwie w zawodach, a wyłącznie zastosowaniom praktycznym w realnej walce.

Twoim głównym celem w krav madze jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki. Uczy zdecydowanej postawy podczas sytuacji zagrożenia, aby bronić się i atakować jak najkrótszą drogą i z pozycji, w jakiej się akurat znajdujemy, przy jak najmniejszym ryzyku. Sztuki walki, które są jednocześnie dyscyplinami sportu, często mają swoją otoczkę filozoficzną. W Krav Madze cel jest jeden: „Jeżeli Twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki”. Celem szkolenia jest nauczenie się przewidywać sytuacje zagrożenia, unikanie ich, przytomności umysłu oraz działania w stresie.

Sama technika walki to twarde uderzenia rękami i łokciami, uderzenia kolanami z boksu tajskiego, niskie kopnięcia przechodzące przez cel oraz chwyty, obronę przed nożem i bronią palną.  Szkolenie uczy zadawać ciosy przy użyciu wszystkiego co dostępne: głowa, łokcie, pięści, dłonie, kolana czy stopy, ale również wszystko co w zasięgu ręki – damska torebka, klucze, kij czy nawet kubeł ze śmieciami.

Celem ataku są wrażliwe punkty ciała ludzkiego, takie jak: oczy, gardło, mostek, nerki, splot słoneczny, krocze, kolana, stawy skokowe.

pexels-photo-260447

Krav Maga – wersje

Istnieją 2 wersje tego systemu – cywilna oraz militarna.  Różni je zarówno zakres technik, jak i cel: w wersji cywilnej uczysz się przede wszystkim obrony przed zagrożeniem, w wersji wojskowej celem jest także zabicie przeciwnika. W tej drugiej wersji wykorzystuje się broń jako element wyposażenia. Podczas walki cywilnej z założenia korzystasz z noża lub pałki, dopiero po odebraniu jej przeciwnikowi.

Krav Maga – zasady

Krav Maga stosuje gradację obrony w zależności od intensywności ataku i sytuacji broniącego się, czemu służą cztery zasady:

  • I zasada: Unikaj miejsc i sytuacji niebezpiecznych.
  • II zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, to oddal się z tego miejsca jak najszybciej.
  • III zasada: Jeżeli znajdziesz się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji i nie możesz się z niej oddalić, to walcz używając wszelkich dostępnych przedmiotów, które mogą ci pomóc.
  • IV zasada: Jeżeli znalazłeś się w niebezpiecznym miejscu lub sytuacji, nie możesz się oddalić i w zasięgu nie ma żadnych przedmiotów, które można by było w walce wykorzystać, to walcz w sposób maksymalny, nie stawiając sobie żadnych ograniczeń.

Krav Maga – trening

Z reguły szkolenie przypomina etapami wiele innych treningów:

– rozgrzewka

– pokazywanie technik samoobrony

– utrwalenie technik poprzez ćwiczenia w parach lub grupach

– ćwiczenia ogólnorozwojowe

– dodatkowo walki sparingowe.

Krav Maga postrzegana jest jako system bardzo brutalny i niebezpieczny, jednak należy pamiętać, że swoją wiedzę powinno wykorzystywać się tylko w sytuacji realnego zagrożenia życia i zdrowia.

donna che si alle na per l'autodifesa

Źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Krav_maga