Sposób na piękne i szczupłe łydki

Z pewnością kojarzysz świetnie wyrzeźbione ciała od głowy do pasa Ewentualnie trochę poniżej linii pośladków. Łydki to często zapomniana część sylwetki, nad którą nie pracujemy podczas treningów. Tymczasem zgrabne łydki tworzą harmonię z wyrzeźbionymi udami i pupą. Sprawdź dlaczego warto skupić się na tych partiach.

shutterstock_697677742

Ćwiczenia na łydki są bardzo proste, a co ważne, możliwe do wykonania w domu. Jednak powinny stać się one nieodłącznym elementem każdego treningu, niezależnie od miejsca, w którym ćwiczysz.  Aby zrozumieć jak duże znaczenie ma taka forma aktywności, należy zapoznać się z budową łydek oraz ich funkcją. Dzięki temu ułożysz dla siebie najlepszy plan treningowy.  Mięśnie  podudzia dzielą się na trzy podstawowe grupy: tylną, prostowniki i mięśnie strzałkowe.  Warto wiedzieć, że grupa tylna jest największa z nich i oprócz szeregu różnych, istotnych funkcji, nadaje naszemu podudziu ostateczny kształt. A to jak wiadomo, w fit świecie jest bardzo pożądanym efektem.

Zastanów się co chcesz osiągnąć ćwiczeniami – rozbudować mięśnie podudzia czy wyszczuplić je i nadać im bardziej subtelnego wyglądu?  Często zdarza się, że bardzo ciężko o rozwój mięśni łydek, ponieważ treningi mają nieodpowiednie dobrane ćwiczenia lub są one nieefektywne.  Należy pamiętać, że łydki mają dużo więcej włókien czerwonych niż inne mięśnie, a co za tym idzie, w celu uzyskania hipertofii, seria powtórzeń musi być dużo większa i dochodzić nawet do 50 razy. Ćwiczenia na łydki powinny być zarówno siłowe (czyli wykonywane z obciążeniem), jak i wytrzymałościowe. To pozwoli na efektywny i harmonijny rozwój mięśni.

Standardowo, przed rozpoczęciem jakichkolwiek ćwiczeń, pamiętaj o rozgrzewce, która przygotuje organizm do wzmożonego wysiłku fizycznego.  Najlepsze efekt, jeśli zależy  Ci na poprawie wyglądu łydek, dają wspięcia na palce i ośle wspięcia, które należy powtórzyć nawet kilkadziesiąt razy podczas jednej serii.

iStock-691738220

Ośle wspięcia polegają na wykonaniu maksymalnego wznosu i opuszczenia na palcach przy jak największym obciążeniu. Ćwiczenie powinniśmy wykonywać na podeście, w zgięciu, zapierając się dłońmi o ścianę i tworząc kąt prosty pleców z nogami. W ten sposób efektywnie trenujemy mięśnie łydek, a najbardziej mięśnia brzuchatego.

Wspięcia na palce możemy wykonywać z kolei zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej. W pozycji stojącej pracujemy mięśniami łydek przy wyprostowanej posturze, natomiast ćwicząc na siłowni w pozycji siedzącej możemy je wykonywać na maszynie bądź ławce. Wszystkie te ćwiczenia można wykonywać w domu, od Ciebie zależy czy z obciążeniem czy bez. Wersja dla zaawansowanych: spróbuj wykonywać te ćwiczenia na jednej nodze, zwiększy to obciążenie mięśnia.

Nie zapominaj o regeneracji mięśni, która przy takiej intensywności ćwiczeń powinna wynosić do 3 dni!

Źródło:

https://kobieta.wp.pl/