Poznaj 5 powodów, dla których warto polubić brukselkę

            Na myśl o brukselce marszczysz nos i skręcają się jelita? Tak, ma ona wielu zatwardziałych przeciwników. Poznaj jednak powody, dla których warto jeść to warzywo.

brussels-sprouts-sprouts-cabbage-grocery-41171

 

Brukselka, czyli kapusta brukselska to skrzyżowanie jarmużu i kapusty, a swoją nazwę zawdzięcza stolicy kraju, z którego pochodzi, czyli Belgii. Dlaczego brukselka nie cieszy się zbyt dużą popularnością? Pewnie z powodu charakterystycznego zapachu oraz smaku. Musisz jednak wiedzieć, że zawiera wiele cennych wartości odżywczych i z tego względu powinna znaleźć się w naszym menu. Poznaj te 5 ważnych powodów.

  1. Cenne źródło witamin, minerałów i antyoksydantów

Te niezbyt ładnie pachnące zielone warzywka to bogactwo dobroczynnych substancji. Brukselka jest źródłem witamin A, C, E, K oraz witamin z grupy B. Zawiera żelazo, magnez, fosfor, cynk, miedź, wapń, mangan, selen oraz potas.
Dołóż do listy przeciwutleniacze, które chronią komórki przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

 

  1. Usprawnienie układu trawienia

W jaki sposób brukselka poprawia trawienie? Wszystko z powodu dużej ilości zawartego w niej błonnika, dzięki któremu czujemy się dłużej syci, a układ trawienny lepiej funkcjonuje. W 100g warzywa znajduje się 4-5g błonnika, a to już 20% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Błonnik usprawnia pracę jelit, zapobiega zaparciom i wpływa na utratę zbędnych kilogramów. Udowodniono również, że chroni przed nowotworami przewodu pokarmowego, np. rakiem jelita.

 

  1. Zabezpieczenie przed nowotworami

Brukselka pochodzi z rodziny warzyw krzyżowych, a te znane są ze swoich właściwości zapobiegających nowotworom. Te małe, zielone kulki również zawierają dużo glukozynolanów, czyli substancji, które skutecznie chronią przed rakiem piersi, prostaty, płuc czy żołądka. Zawiera również izotiocyjaniany, które eliminują substancje rakotwórcze z organizmu oraz minimalizują ryzyko wystąpienia zawału serca.

 

  1. Przyspiesza proces odchudzania

100g brukselki zawiera tylko 37 kcal, co jest świetną propozycją dla osób, które planują zgubić kilka kilogramów. Ma ona mało tłuszczu, ale dużo błonnika i białka, dzięki czemu spożywając ją czujemy się najedzeni i nie mamy ochoty na podjadanie. Osoby na diecie powinny zastanowić się nad zamianą kolejnej porcji brokułów czy sałatki, na porcję gotowanej brukselki. Sami zobaczycie jak Wasza waga spada, a przy okazji dostarczycie sobie  cennych witamin i minerałów.

  1. Oczyszczanie organizmu

Jeśli planujesz oczyszczenie organizmu z toksyn, powinieneś włączyć brukselkę do swojego menu i spożywać ją regularnie. Tak skuteczny detoks jest możliwy dzięki zawartej w niej siarce, witaminie K oraz kwasom omega-3, które likwidują stany zapalne w organizmie. Duża zawartość błonnika pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu i pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego.

 

Kto powinien uważać na brukselkę? Przede wszystkim osoby z niedoczynnością tarczycy, ponieważ jak wszystkie warzywa krzyżow, zawiera ona substancje goitrogenne (wolotwórcze).

Jak ją najlepiej przygotowywać? Najlepiej gotuj ją na parze, grilluj albo upiecz. Pamiętaj, żeby nigdy nie doprowadzić do jej rozgotowania, ponieważ właśnie to powoduje nieprzyjemny zapach oraz brak smaku. Do tego potraci wszystkie cenne wartości odżywcze. Dla wyjątkowo opornych – lekko zgrilluj brukselkę z dodatkiem aromatycznego parmezanu, soku z cytryny i dobrej oliwy.

 

 

Źródło:

https://portal.abczdrowie.pl/