Pielęgnowanie związku nie tylko w walentynki

Walentynki tuż, tuż. To święto zakochanych, które przybyło do nas zza oceanu spotkało się z tak pozytywnym przyjęciem, że co roku kina, restauracje i wiele innych miejsc przepełnionych jest ozdobnymi czerwonymi serduszkami i zakochanymi.  Jest to też wielki dzień dla sklepów z maskotkami, kartkami i słodyczami, które są najczęstszymi walentynkowymi podarunkami. Ale walentynki to nie tylko to…

3382759_xxlPomimo licznych podarunków, którymi obdarowujemy w walentynki naszych partnerów, warto zastanowić się także nad związkiem i pomyśleć czy odpowiednio pielęgnujemy nasze relacje wystarczająco dobrze. Zamiast wielkiego misia możemy podarować lepszą wersję siebie i  w żadnym wypadku nie chodzi tu o zmienianie swojego charakteru, lecz pewnych zachowań, które mogą pozytywnie wpłynąć na związek. To niełatwe, ale do zrobienia, zwłaszcza gdy się kogoś bardzo kocha. My odpowiadamy jak tego dokonać i pamiętajcie, że wymagane jest zaangażowanie obydwu stron.

Wspólny czas

Na związek trzeba mieć czas. Ważne jest żeby móc poświęcić sobie chociaż trochę chwil spędzonych razem,  i nie chodzi tu o ilość tego czasu, lecz o jego jakość.  Nawet jeśli  po powrocie z pracy przebywacie w jednym pomieszczeniu, widzicie się, to przecież  nie wystarczy. Trzeba w to włożyć więcej serca – wykonywać pewne czynności razem, być ze sobą, a nie obok siebie. Dlatego warto każdego dnia na pół godziny odłożyć inne rzeczy na bok i zrobić coś ze swoim partnerem. Wspólne gotowanie, zajmowanie się ogródkiem, zakupy spożywcze, czy nawet sprzątanie domu w rytm ulubionej piosenki obojga może być również na to sposobem.

Randki

Wyznacie sobie dni, kiedy macie randkę. Niech to nie będą wyjścia tylko z okazji urodzin, czy walentynek, ale także w inne dni. Wówczas zróbcie się na bóstwo, wyjdźcie do eleganckiej restauracji, do teatru, czy na długi spacer we dwoje. Może to być także romantyczna kolacja w zaciszu domu przy świecach połączona ze wspólną relaksującą kąpielą. Opcji jest wiele, ale ważne by było to wyjątkowe spotkanie podczas którego poczujecie się jak na początku Waszego związku, kiedy każdy starał się o najmniejszy szczegół.

9467995_xxl

Rozmowa

Wiele par zapomina o tym, jak ważne są rozmowy, i nie chodzi tu o zwykłą pogawędkę, ale o tematy, które dotyczą Was, Waszych poglądów i oczekiwań wobec siebie. Powinny być to rozmowy poważne i przede wszystkim szczere. Nie pomijajcie także wymiany zdań o tym, co doceniacie w drugiej osobie. Takie wskazówki motywują, by starać się dla partnera,  gdyż nasze wysiłki zostały dostrzeżone. I najważniejsze – w rozmowie nie ma „ja” i „Ty”, jesteśmy „my”, to nie mogą być monologi, lecz rozmowa!


8648409_xxl

Emocje

Ważne jest by rozpoznawać własne uczucia i emocje. Wydawałoby się, że pary, które są w długich związkach znają się już na tyle dobrze, że czytają siebie nawzajem jak otwartą książkę. Niestety nie do końca tak jest. Często w różnych sytuacjach kryjemy się z pewnymi myślami i odczuciami, strzelamy „focha” bez żadnych uzasadnień, a wiadomo, że nikt nie jest jasnowidzem. Mówcie sobie, co myślicie w danej sytuacji, dzielcie się odczuciami, wyrażajcie zadowolenie lub dezaprobatę, aby nie dochodziło do nieporozumień.

 

Relacja na równi

Starajcie się traktować siebie na równi. Dzielcie między sobą obowiązki i zadania, tak by nikt nie poczuł się przytłoczony lub niedoceniony. Podczas rozmowy dajcie szansę na wypowiedzenie się drugiej osoby, nie osądzajcie i dajcie szansę na obronę i zrozumienie. Ważne są także kompromisy.

Szacunek

Nie ważne jak ciężkie dni przechodzicie, musicie szanować się nawzajem. Wysłuchajcie, przeproście, przyznajcie się do błędu, podziękujcie i przede wszystkim wybaczajcie. Szkoda czasu na kłótnie i bycie dla siebie nawzajem niemiłym. Nie ma też większego sensu na unoszenie się dumą – ludziom pokornym żyje się łatwiej.

10232187_xxlCzułość

Takie drobne gesty, jak pocałunek, uśmiech, objęcie, wnoszą do związku bardzo dużo. Każdy potrzebuje czułości, a także dotyku. Nie zaniedbujcie także swoich relacji seksualnych, ponieważ seks jest ważny w każdym związku. Intymne spotkanie  przypomina nam o naszej atrakcyjności i wzajemnym zainteresowaniu także na tle fizycznym.  Aktywność seksualna buduje i podtrzymuje miłość i poczucie szczęśliwości. Zadbajcie także o to by nie wdarła się rutyna – każda drobna zmiana jest już dla seksu ożywcza i podniecająca.

Sen

Nikt nie powinien chodzić przemęczony i senny, każdy musi się wyspać! Brak snu powoduje, że mamy mało energii, jesteśmy ospali i ciężcy w komunikacji. Ponadto, obniża się poziom naszego cukru i tracimy kontrole nad pewnymi zachowaniami. W takim stanie jesteśmy bezużyteczni, nie potrafimy słuchać i udzielać rad, wspierać się nawzajem. Wówczas łatwo o nieporozumienia i kłótnie, a to pogarsza nasze relacje.

Dbaj o siebie

Zanim jednak zaczniecie się starać dla swojego partnera, postarajcie się dla siebie samych. Doceńcie siebie, odkryjcie swoje wartości i bądźcie dla siebie dobrzy, wówczas będziecie potrafić być wspierający i troskliwi w stosunku do swojego partnera. Ponadto pielęgnujcie swoje pasje i zainteresowania, którymi możecie dzielić się z partnerem, postawcie na samorozwój, bądźcie aktywni także poza związkiem – dzięki temu wciąż będziecie atrakcyjni dla partnera. Innymi słowy – praca nad sobą, daje spore profity w związku.

 

Pamiętajcie, że kochacie się nawzajem za to, kim jesteście, ale każdy związek wymaga aktywności, która będzie go pielęgnować i rozwijać. Dlatego warto też czasem coś zmienić dla dobra obojga, jednocześnie doceniając to, co się ma. Życzymy dużo miłości! 😉

 

Źródła: psycholog-pisze.pl, psychologia.edu.pl, sensity.pl, portal.abczdrowie.pl, sympatia.onet.pl