Mity na temat metabolizmu

            Zaczynasz się odchudzać? Jeśli chcesz to robić z głową to ok, jednak kierowanie się myśleniem „im mniej kalorii, tym mniej tkanki tłuszczowej” może okazać się zgubne dla Twojego wysiłku. Dzisiaj obalimy kilka mitów na temat metabolizmu, które utrudniają pracę nad wymarzoną sylwetkę.

 50

Mechanizmy procesów metabolicznych zachodzących w naszym organizmie są bardzo skomplikowane i uzależnione od wielu czynników. Jeśli marzy Ci się przyspieszenie pracy układu trawiennego, musisz zrobić to w przemyślany sposób, ponieważ łatwo wyrządzić sobie krzywdę.

  1. Śniadanie do najważniejszy posiłek dnia

Utarło się powiedzenie, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Przekazywane z ust do ust urosło ro rangi prawdy objawionej, jednak prawda leży gdzieś pośrodku. Dawniej sądzono, że kluczem do pobudzenia metabolizmu uśpionego po nocy jest zjedzenie obfitego śniadania. Dzisiaj eksperci twierdzą, że taka praktyka może mieć efekt odwrotny do zamierzonego. Zachodzące, dzięki układowi przywspółczulnego trawienie w trybie nocnym, może nie zdążyć płynnie przestawić się na bardziej zaawansowany tryb trawienia dziennego. Jakie to ma znaczenie dla nas? Otóż organizm będzie się starał zmagazynować większe rezerwy tłuszczu. Część dietetyków radzi, aby zrezygnować ze śniadania, dopóki nie poczujemy naturalnego głodu. Zanim dostarczysz organizmowi nowej dawki substancji odżywczych, będzie miał okazję sięgnąć po zgromadzone zapasy, co może pozwolić na szybsze pozbycie się zbędnych kilogramów.

  1. Pomijanie posiłków jest szkodliwe dla metabolizmu

Chcielibyśmy wierzyć w ten mit, prawda? Jednak w przypadku wielu z nas jest to twierdzenie niezgodne z prawdą. Przekonanie, że jeśli nie zjemy np. kolacji, to w znacznym stopniu zaburzymy pracę układu trawiennego. Odmówienie sobie jednego posiłku w ciągu dnia nie spowoduje nagle zaburzeń pracy przemiany materii ani spowolnienia metabolizmu. Może się tak stać tylko w sytuacji, gdy regularnie pomijamy posiłki lub drastycznie ograniczamy liczbę kalorii z dnia na dzień. Organizm przechodzi wtedy w tryb głodu i zaczyna magazynować zużywaną energię.

 Beautiful women working out in gym

  1. Metabolizm jest wpisany w geny i nie można go kontrolować

To również bardzo wygodne Oczywiście aspekt genetyczny ma znaczenie, jednak nie jest decydujący. Tutaj kluczową kwestią jest zawartość tkanki mięśniowej, która pozwala zapanować nad metabolizmem i przyspieszyć efekty odchudzania. Połącz spalający tłuszcz trening aerobowy z ćwiczeniami siłowymi rozbudowującymi mięśnie.  Mięśnie czerpią siłę do pracy z kalorii. Zależność jest prosta – im więcej mięśni, tym szybszy metabolizm.

  1. Nadwaga przeszkadza w szybkim metabolizmie

Ty też jesteś zdania, że szczupłe osoby mają o wiele lepiej działający układ trawienny niż ludzie z nadwagą? MIT! Masa ciała nie zawsze jest najbardziej wiarygodnym wskaźnikiem szybkości metabolizmu. Tutaj bardziej liczy się skład naszego ciała, a dokładniej zawartość mięśni w porównaniu do ilości tkanki tłuszczowej. U osób o takiej samej wadze proporcje te mogą zupełnie inaczej się rozkładać. Dlatego zdarza się, że ludzie otyli mają lepszy metabolizm niż Ci szczuplejsi, a ich problemem jest przyjmowanie większej liczby kalorii, niż jest w stanie spalić ich organizm.

  1. Metabolizm pogarsza się wraz z wiekiem

To kolejny mit wymyślony dla naszej wygody, a zwłaszcza osób po 50 roku życia. Pojawiające się nadprogramowe kilogramy tłumaczą swoim wiekiem. Badania pokazują jednak, że przyrost masy ciała związany jest w tym przypadku ze zmniejszoną aktywnością, a nie pogorszeniem metabolizmu. Starsze osoby są z reguły mniej energiczne i aktywne ruchowo oraz mają mniej mięśni niż np. 20-latkowie. Czynnikiem decydującym o nadwadze jest zmiana prowadzonego stylu życia, a nie zmniejszenie tempa metabolizmu.

 recette_de_salade_de_mache_aux_echalotes_et_zeste_de_citron

Źródło:

https://portal.abczdrowie.pl/