Jumping Fitness

Lubisz łączyć sport z dobrą zabawą przy muzyce? Szukasz ekscytującego, dynamicznego treningu? Jumping fitness może być dla Ciebie strzałem w dziesiątkę! Dowiedz się więcej o tej coraz bardziej popularnej, formie aktywności fizycznej!

 

Jumping fitness

Pod nazwą jumping fitness kryje się specjalnie opracowany system treningowy, polegający na odchudzających i modelujących sylwetkę, ćwiczeniach na trampolinach. Do treningu wykorzystywana jest jednoosobowa trampolina o małych rozmiarach, na której wykonuje się energiczne podskoki oraz ćwiczenia zaczerpnięte z innych dyscyplin sportowych. Najczęściej jest to kombinacja wolnych i szybkich skoków, ćwiczeń aerobowych oraz dynamicznych biegów w miejscu. Ta forma treningu łączy w sobie dużą dawkę wysiłku i zabawy, a  przy okazji pozwala spalić naprawdę dużą ilość kalorii. Z pozoru proste skakanie na trampolinie, pomaga wzmacniać i kształtować sylwetkę, poprawia gibkość i koordynację organizmu. Jumping fitness zapewnia wszechstronny trening ciała, pozwalając na zwiększenie ogólnej sprawności, jak i poprawienie kondycji. A przy tym to świetna zabawa, przenosząca nas do czasów dzieciństwa!

Pretty Girl doing Fitness on Mini Trampoline

 

Zalety jumping fitness

Przeprowadzone testy wykazały, że skakanie na trampolinie jest dziesięć razy skuteczniejsze niż bieganie. Biegacze pewnie się oburzą – jak to możliwe? To nieustanna zmiana grawitacji jest odpowiedzialna za większą efektywność ćwiczeń. Podskakując, angażujesz dużo więcej mięśni w ruch, co przekłada się na większe spalanie kalorii. Podczas godzinnego treningu jesteś w stanie spalić do 800 kcal! Z pewnością można uznać jumping fitness za skuteczny sposób utraty zbędnych kilogramów.

Dodatkowo skakanie to świetny trening kondycyjny – usprawnia krążenie, pracę układu sercowo-naczyniowego i dotlenia organizm. Jumping fitness przyspiesza przemianę materii, stymuluje procesy trawienne i pomaga uwolnić toksyny, a to wszystko przekłada się a utratę wagi.  Ponadto wzmacnia mięśnie całego ciała, kształtuje sylwetkę, zmniejsza poziom stresu,  odpręża i sprawia dużo radości.

 

Zanim zaczniesz

Najbezpieczniej jest uprawiać ten sport w klubie fitness lub na siłowni pod okiem wyszkolonego w tym kierunku instruktora, korzystając ze specjalnie przeznaczonych do tego trampolin. Instruktor przeprowadzi przed zajęciami odpowiednią rozgrzewkę, pokaże prawidłową technikę ćwiczeń oraz zakończy trening stretching’iem, czyli rozciągnięciem i uelastycznieniem mięśni. Poza tym uprawianie sportu w grupie, zwiększa motywację i pozwala na grupowe przybliżanie się do wspólnego celu, jakim jest zrzucenie wagi.

Oczywiście można też samodzielnie trenować w domu. Warto wtedy jednak, solidnie się do tego przygotować. Wybrać sprawny i profesjonalny sprzęt, pooglądać program treningowy w Internecie, poczytać o tej formie treningu. Technika wykonywania ćwiczeń jest niezwykle istotna, aby efektywnie chudnąć, a nie nabawić się przykrej kontuzji i bólu. Przy wyborze trampoliny, zwróć uwagę na jakość sprężyn, powinny być na tyle solidne, aby dobrze amortyzować skoki, nawet osób o dużej wadze ciała.

Fitness activity. Woman jumping on trampoline

 

Jumping fitness – przeciwwskazania

W dobrym klubie fitness powinni poinformować Cię o przeciwwskazaniach do wykonywania tego typu treningu.  Koniecznie skonsultuj z lekarzem swój udział w jumping fitness jeśli borykasz się z : dyskopatią, złym stanem zdrowia, chorobami stawu skokowego i kolanowego, chorobami układu krążenia (nadciśnieniem tętniczym), osteoporozą, posiadasz endoprotezę, jesteś w ciąży, masz zaburzenia koordynacji lub równowagi, masz świeże urazy, bardzo dużą nadwagę oraz choroby układu oddechowego (np. astmę).

Możesz też natknąć się na długie dyskusje na temat udziału w zajęciach po przebytej ciąży i porodzie. Przytaczamy na ten temat wypowiedź trenerki personalnej Marty Okuniewskiej: Do zalet tych zajęć na pewno należy ich wartość rozrywkowa i po prostu przyjemność z odbywania aktywności fizycznej. Skakanie na trampolinie to coś, co kojarzy się z beztroskim dzieciństwem i nic dziwnego, że zajęcia zyskały taką popularność. Zajęcia fitness to zajęcia grupowe i nie można wymagać od prowadzącego idealnej kontroli nad techniką wszystkich osób na sali – jest to niemożliwe. Wielokrotnie, nieprawidłowo wykonywane ruchy mogą pogłębiać wady postawy i prowadzić do kontuzji. W przypadku zajęć na trampolinach za prawidłową technikę uważam tu pełną kontrolę mięśni rdzenia, a zwłaszcza mięśni dna miednicy. Na tych zajęciach instruktor nie ma szans na poprawienie Twoich błędów, bo mięśni tych… nie widać! Z uwagi na fakt, że uczestniczki zajęć fitness to bardzo często kobiety wracające do formy po porodzie, predysponowane do słabych mięśni dna miednicy, ryzyko jest bardzo duże i znacznie większej wagi niż zgrabna sylwetka. Zmiana tempa skoków podczas takiego treningu zaburza częstotliwość skurczów mięśni dna miednicy, które nie mają wystarczającego czasu aby prawidłowo zareagować. Mięsień, nad którym tracimy kontrolę skraca się i osłabia, prowadząc do przykrych konsekwencji. Moim zdaniem fitnessowy trening na trampolinach niesie za sobą poważne ryzyko zdrowotne, znacznie większe niż półprzysiady.

 

 

Źródło:
http://martaokuniewska.pl/fitness-na-trampolinach-a-miesnie-dna-miednicy-u-kobiet/
http://bonavita.pl/

http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/