Jaką rolę w naszym życiu odgrywa pora wstawania?

Rannych ptaszków nie trzeba przekonywać, że wczesne wstawanie niesie za sobą wiele korzyści – dłuższy dzień, więcej energii i czasu na załatwienie pilnych spraw. Wiemy jednak, że w obliczu ponurego, zimnego poranka wszystkie logiczne argumenty tracą na znaczeniu, a my wolimy zostać jak najdłużej w ciepłym łóżeczku. Poznaj nowy powód, dla którego być może wstaniesz wcześniej.

 DSlEEzJVQAAsHUb

Niby każdy z nas wie o tym, że warto wcześnie wstawać, ale tylko części z nas udaje się to realizować z optymizmem. Zwróć jednak uwagę, że wśród amatorów zrywania się skoro świt jest cała armia ludzi sukcesu oraz szefów największych korporacji. Może więc warto pójść za ich przykładem? Wcześniejsza pobudka oznacza dużo więcej czasu na przygotowanie się do różnych wydarzeń, spotkań i zadań, które czekają na nas danego dnia.  Dzięki temu poranki mogą stać się mniej stresujące, a co za tym idzie my rozpoczynamy dzień w dobrym nastroju.

To właśnie rano mamy najwięcej energii i jesteśmy najbardziej efektywni. Tak więc jeśli planujesz zamknięcie ważnego zadania tego samego dnia – lepiej zabierz się do niego całkiem z rana.

DmLnKTbV4AAD19m

Co więc blokuje nas przed zmianą trybu życia? Okazuje się, że nie jest to wyłącznie kwestia chęci i motywacji. Najnowsze badania donoszą, że dużo zależy od naszych genów.

Dodatkowo udowodnione jest, że ranne ptaszki są mniej narażone na choroby psychiczne w przyszłości.  Takie wnioski opracowali naukowcy z niezależnych uniwersytetów w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Niemczech i Australii. Przeanalizowano dane dotyczące ok. 700 tys. osób, gdzie sprawdzano, w jaki sposób geny wpływają na nasz rytm okołodobowy oraz zdrowie psychiczne. Opracowano 351 czynników, które wpływają na to czy jest się typem sowy czy skowronka. Dzięki temu można twierdzić, że istnieje silna zależność między naszym DNA, a predyspozycją do wstawania wcześnie rano.

Ryzyko zachorowania na choroby psychiczne jest dużo wyższe w przypadku osób, które lubią się kłaść bardzo późno i śpią dłużej w dzień. Niestety, dotyczy to zarówno ciężkich zaburzeń, jak schizofrenia czy depresja, ale również lekkich – smutek, przygnębienie, brak zadowolenia z siebie. Nasz zegar biologiczny ma duży wpływ na rozwój chorób psychicznych. Statystyki również potwierdzają, że większość przypadków zachorowań dotyczy osób, które chodzą spać późno i mają problem z porannym wstawaniem.

87bc28c0-5381-4ab7-b288-4eaa96383625-large

Źródło:

https://www.kobieta.pl/