Jak dbać o zęby – kilka ważnych kroków by zapobiec próchnicy

Dentysta – na samo to słowo cierpnie nam skóra. Większość ludzi nie lubi chodzić do tego lekarza i często odwleka wizyty  na fotelu dentystycznym. Jednak kiedy ząb zaczyna boleć okazuje się, że jest za późno i trzeba robić zaawansowane leczenie i dopiero wówczas robi się nieprzyjemnie. Dlatego w tym artykule doradzamy jak zadbać o nasze zęby w codziennej higienie, aby kontrole u dentysty kończyły się dobrymi wiadomościami. 🙂

Mycie zębów to nie tylko szczoteczka, pasta i szorowanie. Poznaj wszystkie kroki  codziennego dbania o żeby i zadbaj o to by stały się nieoderwalną częścią  każdego Twojego dnia, czymś oczywistym i naturalnym, a nie przymusem.

301223-P7HMGQ-341

  1. Szorowanie zębów szczoteczką

Do mycia zębów możesz wybrać tradycyjną szczoteczkę do zębów. Na półkach w drogeriach znajdziesz duży wybór, najważniejsze by dobrać jej stopień miękkości tak, by nie pokaleczyć sobie dziąseł . Oznaczenia znajdziesz na opakowaniach: miękka , średnia, twarda – jeśli nie wiesz która jest dla Ciebie odpowiednia przetestuj każdą z nich dla własnego komfortu lub zapytaj o radę swojego dentystę.  Taką szczoteczką wykonuj najpierw okrężne ruchy, „wymiatając” resztki jedzenia, które pozostały między zębami. Następnie  szoruj zęby pod kątem 45 stopni przy linii dziąsła-zęby  i zakończ ruchem góra-dół.  Nie zapomnij też o wyszorowaniu języka, na którym zbiera się dużo bakterii. Cały ten zabieg powinien trwać przynajmniej 2 minuty. Możesz też sięgnąć po szczoteczkę elektryczną, która  wyręczy Cię w okrężnych ruchach.  Najważniejsza jest jednak pasta, którą  najlepiej żeby doradził Ci dentysta aby dodatkowo wzmocniła Twoje dziąsła i szkliwo. Dopilnuj by wymieniać szczoteczkę co trzy miesiące lub nawet częściej, gdyż jej zużycie wpływa na jakość mycia zębów i ich zdrowie.

 

b70c2d216a5d60a6d6efc833ad713af3

 

  1. Nitkowanie zębów

Pamiętaj, że samo szczotkowanie szczoteczką do zębów nie wystarczy. Jedzenie lubi się wkradać w zakamarki, do których szczoteczką nie dotrzemy. Wówczas musimy sięgnąć po nić dentystyczną i/lub specjalne szczoteczki międzyzębowe. Dzięki temu zapobiegniesz powstawaniu nieprzyjemnego zapachu z Twoich ust oraz rozwojowi kamienia nazębnego i co za tym idzie- próchnicy oraz stanom zapalnym dziąseł. Nitkowanie powinno być wykonywane po każdym posiłku, przynajmniej raz dziennie (wówczas najlepiej wieczorem przed snem) zanim sięgniesz po szczoteczkę. Pamiętaj by do czyszczenia każdego zęba stosować osobną, czystą część nici dentystycznej.

 

  1. Płukanie płynem antybakteryjnym do jamy ustnej

367865-PAXS2T-545Po nitkowaniu i szorowaniu zębów przychodzi kolej na ostatni  etap – płukanie! Najlepiej sięgnąć po antybakteryjny płyn z małą ilością alkoholu lub zupełnie bez niego, aby nie przesuszyć błony śluzowej. Taki specjalistyczny płyn dotrze do każdej części naszej jamy ustnej pozbywając ją bakterii, resztek jedzenia, odświeżając oddech i wzmacniając szkliwo. Ten etap jest uzupełnieniem kompleksowego czyszczenia zębów i nie może zastąpić szczotkowania czy nitkowania.

 

 

 

 

Teraz kiedy już znasz zasady prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej, wystarczy, że będziesz je stosować na co dzień.  Dzięki temu Twoje wizyty u dentysty ograniczą się jedynie do regularnych spotkań kontrolnych, z których będziesz wychodzić z jeszcze większym uśmiechem. Pamiętaj – nie możesz zupełnie zrezygnować z kontrolnych badań, ale odpowiednia  higiena sprawi, że będą dużo przyjemniejsze, a dentysta przestanie być koszmarem ze snów  –   proste, prawda?! 🙂

 

Źródła:
https://polki.pl/zdrowie/
https://www.claudia.pl/