Jak dbać o skórę w okresie jesienno-zimowym?

Mimo wysiłków, Twoja twarz wygląda jak papier ścierny z przesuszonymi i zaczerwienionymi plamami? Wiemy jakie zniszczenia na twarzy potrafią siać chłodniejsze dni. Na szczęście można im zapobiec unikając kilku błędów oraz stosując nasze porady. Sprawdź jak sprawić, aby Twoja twarz wyglądała pięknie i promiennie cały rok!

One more pimple

Wiatr, deszcz, śnieg i mróz nie są najlepszymi przyjaciółmi naszej cery. Nieodpowiednio zabezpieczona lub niezabezpieczona skóra będzie szybko ulegać uszkodzeniom, czyli pękaniu, przesuszeniu, zaczerwienieniu i wypryskom. Warto otoczyć twarz szczególną troską, a odwdzięczy Ci się zdrowym i świeżym wyglądem. O tajnikach jesienno-zimowej pielęgnacji rozmawiała z portalem republikakobiet.pl dr Anna Smolińska, kosmetolog z Body Care Clinic w Katowicach. Oto podsumowanie jej rad:

  1. Krem z filtrem

Istnieje przekonanie, że promienie słoneczne szkodzą nam tylko latem, kiedy to temperatura dochodzi do 30st C. Jest to jednak założenie błędne – promieniowanie UV dociera do Ziemi, a tym samym do naszej skóry, przez cały rok, nawet jeśli za oknem jest szaroburo. UV jest przyczyną fotostarzenia, czyli m.in. zmarszczek na twarzy. Dlatego krem z filtrem powinien zawsze znajdować się w Twojej kosmetyczce – nie musi to być osobny kosmetyk, może to być Twój krem, który zawiera związki chroniące przed promieniowaniem. W okresie jesienno-zimowym wystarczy SPF od 15 do 30.

  1. Nadużywanie peelingów

Warto pamiętać o regularnym peelingu, jednak wszystko należy robić z umiarem. Zbyt częste złuszczanie skóry, zwłaszcza gruboziarnistymi peelingami z kawy czy cukrowy, może bardziej zaszkodzić niż przynieść korzyści. Raz w tygodniu w zupełności wystarczy, aby naskórek się dobrze zregenerował przed kolejnym zabiegiem. Jeśli masz cerę przetłuszczającą się, tym bardziej uważaj na peelingi, gdyż pobudzają one gruczoły łojowe do jeszcze większej produkcji sebum.

  1. Zapominanie o peelingu

Tak jak szkodliwe jest przesadzanie ze złuszczaniem naskórka, tak samo pełna rezygnacja z peelingu nawarstwi (dosłownie i w przenośni) kolejne problemy z cerą. Aby skóra miała szansę się w pełni zregenerować, potrzebuje do tego odpowiedniego przygotowania. Dlatego tak ważne jest systematyczne usuwanie martwych komórek, żeby procesy odnowy mogły przebiegać prawidłowo. Przy wrażliwej i suchej cerze sięgaj po peelingi przeznaczone do danego rodzaju skóry i/lub z zawartym w nich kwasem mlekowym, ferulowym i z papainą.

  1. Nawilżanie

Każda, nawet najbardziej tłusta cera, potrzebuje obowiązkowego nawilżania. Nawilżona skóra to klucz do zachowania młodego wyglądu. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio dobrać krem do poru roku. Wiosną i latem najlepiej służą nam lekkie kremy na bazie wody, które szybko się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu na skórze. Pozostałą część roku stosuj tłuste kremy, które ochronią Cię przed niesprzyjającymi czynnikami zewnętrznymi oraz utratą wody. Tłuste kremy nie zamarzną w minusowej temperaturze, a co za tym idzie, nie uszkodzą Ci skóry pękając na mrozie. Wybierz krem z ceramidami, witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach A i E, czy z cholesterolem.

Three friends with facial masks

  1. Wazelina

Nie zapominaj o ustach! Często skupiając się na twarzy, pomijamy nasze wargi, które w okresie jesienno-zimowym potrzebują ochrony, zwłaszcza gdy pojawi się mróz. Wazelina, czyli bezzapachowy produkt uboczny destylacji ropy naftowej, świetnie sprawdza się w roli zabezpieczenia ust przed pękaniem i pierzchnięciem podczas mrozów. Nie dopuści również do utraty wody oraz zatrzyma ciepło.

  1. Odpowiednie nakładanie kremów

Jeśli posiadasz dwa osobne kremy na jesień/zimę, pamiętaj o odpowiedniej kolejności nakładania. Preparaty z witaminą C, koenzymem Q10 albo z kwasem hialuronowym i innymi substancjami aktywnymi nakładaj przed tłustymi kremami. Jeśli odwrócisz kolejność, to wszystkie dobroczynne składniki nie przenikną przez tłustą warstwę i nie będzie z nich kompletnie żadnej korzyści. Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, także po nałożeniu ich na skórę, czekamy do wchłonięcia zanim nałożymy cienką warstwę tłustego kremu.

  1. Zmywaj makijaż

Nigdy nie zaniedbuj całkowitego zmywania makijażu po całym dniu. Wiemy, że czasem jesteś tak zmęczona, że nie masz siły na dokładne oczyszczanie twarzy, ale uwierz, że Twoja skóra zemści się na Tobie za takie zaniedbania. Kosmetyki do makijażu i wszystkie zanieczyszczenia, które pochłaniasz w ciągu dnia, zatykają pory, a od tego prosta droga do pryszczy oraz zaskórników. Postaraj się pamiętać o oczyszczaniu twarzy przynajmniej delikatnym tonikiem i letnią wodą.

  1. Zrezygnuj z mydła

Nie używaj zwykłego mydła do mycia twarzy, gdyż usuwa ono kwaśny płaszcz ochronny skóry. Nasze pH jest lekko kwaśne, mydła zaś zasadowe, co prowadzi do usuwania ochronnych lipidów. Stosuj kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry twarzy.

  1. Jeszcze raz usta

Aby uniknąć szorstkich pocałunków zaopatrz się w pomadkę na bazie wosków lub wazeliny oraz koniecznie z filtrem UV. W ustach jest najmniej gruczołów łojowych i to właśnie o nie powinno się najbardziej dbać w chłodniejsze dni.

Profile of a beautiful young woman with a towel on her head

  1. Myśl całościowo

Nie traktuj kremu jak wehikułu czasu. Nawet najdroższe i najlepsze kosmetyki nie sprawią, że znikną lata Twojego zaniedbywania skóry. Palenie papierosów, picie alkoholu, zła dieta, stres i mała ilość snu – to niebezpieczna mieszanka, która dodaje naszej skórze lat. Jeśli chcesz poczuć się o niebo lepiej patrząc w lustro, już dziś zmień swoje nawyki i zgubne zwyczaje, a z pewnością szybko zauważysz znaczną różnicę.

Źródło:

http://republikakobiet.pl/