Czym jest myślenie lateralne i jak je wdrożyć?

 Czy wiesz, na czym polega myślenie lateralne? Jest to zdolność do tworzenia pozornie niepowiązanych ze sobą połączeń w umyśle i patrzenia na daną sytuację z różnych perspektyw. To również szukanie alternatywnych punktów widzenia, zanim znajdziemy ostateczne rozwiązanie. Co daje nam myślenie lateralne? Przede wszystkim pozwala zrezygnować z utartych schematów na rzecz znalezienia optymalnych rozwiązań. Jak zacząć myśleć lateralnie?  

POCZĄTKI MYŚLENIA LATERALNEGO 

Twórcą pojęcia myślenia lateralnego jest światowej klasy intelektualista i psycholog Edward De Bono. Definicję myślenia lateralnego sformułował już w 1967 roku. Jego porady dotyczącego sprawnego i nieszablonowego posługiwania się umysłem wykorzystywane są przez największe korporacje na świecie m.in. IBM, Prudential czy Shell. Warto sięgnąć po jego lektury z dziedziny kreatywności takie jak Naucz się myśleć kreatywnie, Myślenie lateralne. Idee na przekór schematom, Naucz swoje dziecko myśleć. 

Hand holding light bulb with innovative and creativity are keys to success. Concept knowledge leads to ideas and inspiration.

MYŚLENIE WERTYKALNE 

Przeciwieństwem myślenia lateralnego jest myślenie wertykalne, które można określić akceptacją danego rozwiązania bez udziału świadomości. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego ekran komputera jest prostokątny, skoro nasz wzrok ogranicza się do elipsy albo dlaczego książki są pisane czarną czcionką na białym papierze, jeśli powstają kolorowe książeczki dla dzieci? Czasami bardzo ciężko wyobrazić sobie inne rozwiązanie, alternatywne do danego schematu. Słuszność danej ścieżki potęguję również wrażenie, że jeśli każdy z nich korzysta, to wydają się one dobre.

Pensive male customer looking away

WYSIŁEK INTELEKTUALNY VS. WYGODA

Myślenie wertykalne, czyli jednotorowe jest po prostu wygodne i praktyczne dla nas. Daję obietnicę znalezienia rozwiązania, ale nie mówi o jakości wyjścia z danej sytuacji. Sprawia jednak wrażenie, że to rozwiązanie jest najlepsze z możliwych. Z kolei myślenie lateralne inaczej nazywane wielotorowym wymaga zdecydowanie większego wysiłku i jest wyłącznie szansą na znalezienie lepszego rozwiązania niż dotychczas zaproponowane. Myśląc nieszablonowo, nie można zakładać najlepszego sposobu wyjścia z danej sytuacji. Ono może być jedynie lepsze od poprzedniego rozwiązania, ale nie najlepsze w ogólnym kontekście. 

JAK ZACZĄĆ MYŚLEĆ LATERALNIE? 

 

  • Uważaj na etykiety 

Bardzo często myślenie zamykamy w stereotypach, które zdecydowanie ograniczają nasz kierunek wnioskowania do danego wzorca i schematu. 

 

  • Obserwuj szczegóły

Pomoże Ci w tym ćwiczenie. Wyobraź sobie, że jesteś przedmiotem, który właśnie masz w ręce. Może być to np. długopis. Zastanów się, jaką ma fakturę, co lubisz robić lub nie, jaki jesteś. Powtarzaj to zadanie, co jakiś czas za każdym razem na innym przedmiocie. Dzięki temu poprawisz swoje zdolności postrzegania otoczenia z różnych aspektów i zaczniesz wpadać na nowe pomysły. 

 

  • Zerwij z rutyną

Jeśli powtarzasz te same czynności codziennie, bardzo łatwo popadniesz w rutynę. Dlatego też staraj się robić nowe rzeczy, które nieustannie będą Cię rozwijać i pomogą w zrozumieniu braku stabilności ogólnych wzorców.

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????