Brak energii? Mamy na to aż 6 sposobów!

Zdarzają się takie dni, że otwierasz oczy rano i już czujesz, że Twoja energia do działania jest mniej więcej na poziomie zera. Kawa, herbata, ochlapywanie twarzy zimną wodą nie pomaga? Może trzeba zacząć od…siebie? Poznaj 6 zaskakujących sposobów, aby jeszcze dziś zyskać więcej energii.

pexels-photo-271897

 

  1. Uśmiech działa cuda

Jednym z najprostszych sposobów na dodanie sobie energii jest uśmiech. Brzmi banalnie? Otóż nie – badania przeprowadzone a uniwersytecie w Kansas udowodniły, że uśmiechanie się korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Grupę badanych podzielono na dwie części: pierwsi mieli uśmiechać się po każdej stresującej czynności, którą wykonywali. Pozostali uczestnicy mogli robić niezadowolone miny. Badania dowiodły, że osoby, które miały się uśmiechać miały unormowany puls, czyli ich serca pracowały sprawniej. Lepiej też reagowały na stresujące sytuacje. Co to dla Ciebie oznacza? Uśmiechnij się rano do męża, żony, dzieci, do kierowcy w samochodzie obok czy sprzedawcy w sklepie. Staraj się to robić cały dzień, a uwierz, że poczujesz się od tego o niebo lepiej. Masz wrażenie, że będziesz wyglądać sztucznie? Nie, jeśli zrobisz to niewymuszenie. Zmień nastawienie, nie traktuj uśmiechania się jako obowiązku i nie myśl o tym, że zostaniesz oceniony negatywnie. Pamiętaj, że zwykły uśmiech potrafi zburzyć wiele barier między ludźmi i zarazić pozytywną energią. Zauważysz, że im więcej będziesz mieć życzliwości do innych, tym częściej zacznie ona do Ciebie wracać. A miłe słowa i komplementy dodadzą Ci mnóstwa energii.

  1. Trzymaj porządek

Ludzie często nie mają świadomości, że bałagan to wielki i skuteczny pożeracz energii. Stan biurka lub gabinetu potrafi odzwierciedlić stan naszego umysłu – jeśli otacza nas chaos, prawdopodobnie to samo dzieje się w naszych głowach. Taki długotrwały stan może być bardzo męczący i demotywujący. Jeśli więc chcesz odświeżyć umysł i nabrać sił do działania – zacznij od sprzątania.

Jeśli swój bałagan hodujesz dłuższy czas, raczej nie ogarniesz go w jeden dzień. Zacznij od blatu biurka albo szuflady, w której przechowujesz najpotrzebniejsze rzeczy. Wyrzuć z niej wszystko na podłogę i sprawdź, co tak naprawdę jest Ci potrzebne. Do kosza wyrzuć śmieci i zbędne drobiazgi, a resztę uporządkuj wg przydatności i częstotliwości używania. Na wierzchu trzymaj te, po które sięgasz codziennie, głębiej schowaj te, których używasz dużo rzadziej. Przestrzeń zorganizowana w taki sposób, stwarza szansę na dłuższe utrzymanie porządku. Świadomość wyeliminowania bałaganu ze swojego otoczenia podziała na Ciebie jak energetyczny kopniak. Porządek pozwala zarówno poczuć się lepiej, jak i zwiększa chęć do działania. Posprzątaj, a poczujesz przypływ energii.

Free happy woman enjoying nature sunset

  1. Panuj nad ciałem

Czy wiesz, że istotny wpływ na nasze samopoczucie ma postawa ciała? Jeśli cały dzień snujesz się jak cień, jesteś zgarbiony, masz opuszczone ramiona i pochyloną głowę, to ciężko odbierać Cię jako osobę pełną energii. Oczywiście taka postawa jest odzwierciedleniem naszego stanu ducha, postaraj się jednak trochę oszukać mózg. Wyprostuj się, odetchnij głęboko kilka razy, chodź pewnym krokiem z podniesioną głową. Energiczne ruchy sprawią, że poczujesz się dużo lepiej.

  1. Skup się na teraźniejszości

Część z nas postępuje i myśli według schematów, których nauczyliśmy się jeszcze w dzieciństwie. Czy pomyślałeś kiedyś, że od części z nich powinieneś się dawno uwolnić, ponieważ są nieskutecznie w dorosłym życiu i emocjonalnie wyczerpujące? Zrób sobie mały rachunek sumienia i zastanów się, jakie działania, które przeprowadziłeś w ostatnim czasie, pochodziły rzeczywiście od Ciebie, a jakie były wynikiem tego, co zobaczyłeś lub usłyszałeś w młodości? Dzięki temu będziesz mógł nazwać, a z czasem uwolnić się od tego, co zabiera Ci mnóstwo energii, a tak naprawdę nie wnosi nic dobrego do Twojego życia.

  1. Wyrzuć z siebie ból

Często jest tak, że najwięcej energii pożera dojmujące poczucie smutku lub innych negatywnych uczuć. Kumulowanie tych emocji w sobie jest bardzo autodestrukcyjne i ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli masz bliską osobę, z którą możesz podzielić się swoimi smutkami – zrób to jak najszybciej. Ci, którzy nie mają takiej osoby lub nie chcą z nikim na pewne tematy rozmawiać, mogą przelać swój ból na papier. Weź długopis, kartkę i usiądź wygodnie. Niech Twoje myśli swobodnie popłyną – jeśli dojdziesz do niepokojących Cię kwestii – zapisz je. Dręczące i nieuporządkowane myśli to częsta przyczyna utraty energii.

Gruppe junger Frauen macht Partyfoto

  1. Siła wyobraźni

Jeśli pewnych rzeczy nie możesz zmienić naprawdę, to przynajmniej wyobraź sobie, że tak jest. Przywołaj w głowie problem, który pozbawia Cię energii i dokładnie sformułuj przyczynę stanu Twojego samopoczucia. Następnie wyobraź sobie, że bierzesz ten problem i wyrzucasz do kosza. Zniknął! Na dokładkę pomyśl sobie jak chciałbyś się czuć i… wyobraź sobie, że tak właśnie jest. Czujesz ten zastrzyk energii?

Źródło:

https://portal.abczdrowie.pl/6-zaskakujacych-sposobow-aby-jeszcze-dzis-zyskac-wiecej-energii