Barre workout – ćwicz pilates jak baletnica

Barre workout to w dużym uproszczeniu fitness przy drążku łączący w sobie elementy baletu, jogi i pilatesu. Jeśli nie przepadasz za wylewaniem z siebie hektolitrów potu na ciężkich treningach interwałowych, a jednocześnie marzysz o smuklejszej i kobiecej sylwetce – to ćwiczenia idealne dla Ciebie.

Girl in fitness class

 

Barre workout – skąd się wziął?

Jeśli wyobrazimy sobie baletnicę przy drążku, łatwo możemy się domyślić, że trening barre stał się popularny dzięki filmowi „Czarny Łabędź” z Natalie Portman w roli głównej. Aktorka, przygotowując się do roli baletnicy, trenowała pod okiem tancerki i choreografki Mary Helen Bowers. Trenerka specjalnie dla Portman opracowała program zaczerpnięty z baletu aktywności, które każda kobieta może wykonać w domu. Jak to zazwyczaj bywa, pomysł  spotkał się z wielkim entuzjazmem wielu kobiet, nawet tych, które nie są związane zawodowo z tańcem. Oferta zajęć trafiła do klubów fitness jako samodzielny trening.

Barre workout – na czym polegają ćwiczenia?

„Barre” to drążek, przy którym ćwiczą baletnice, jednak barre workout jest dostosowany do osób, które z baletem nigdy nie miały nic wspólnego. Barre to trening 3w1: balet, joga oraz pilates, a co za tym idzie płyną z niego korzyści związane z tymi trzema dziedzinami sportu. W tej formie aktywności fizycznej liczy się przede wszystkim dokładność i precyzja wykonywanych ćwiczeń, a nie duża liczba powtórzeń i szybkość. Głównym celem barre jest ukształtowanie zgrabnych pośladków oraz odchudzenie ud, czyli partie, na których wielu kobietom bardzo zależy. Ćwiczenia intensywnie działają na dolne partie ciała, wzmacniając mięśnie tułowia, kręgosłup oraz pozytywnie wpływając na naszą postawę. Już po kilku tygodniach ćwiczeń chodzenie z wyprostowanymi plecami będzie dla Ciebie naturalne. Podczas godzinnego treningu możesz spalić ok. 300 kcal. Ćwiczenia są skierowane do osób, które chcą nadać sylwetce smukłości i choć trening opiera się na balecie, nie musisz umieć robić piruety. Program zajęć jest tak zorganizowany, aby już od pierwszych zajęć brać w nich aktywny i efektywny udział.

Woman stretching her leg at the barre

Barre workout – przebieg zajęć

Zwyczajowo, trening poprzedza rozgrzewka, tutaj z naciskiem na górne partie ciała. Wykonuje się ćwiczenia z hantlami, pompki, plank (deskę) i inne pozycje, mające na celu wzmocnienie bicepsu, tricepsu, klatkę piersiową oraz plecy. Następnie przechodzi się do ćwiczeń z drążkiem i masą własnego ciała. Ta faza zajęć wzmacnia i ujędrnia mięśnie pośladkowe oraz wysmukla uda. Podczas treningu nieustannie pracują mięśnie tułowia. Barre kończy się stretchingiem, czyli rozciąganiem, które ma przynieść ulgę zmęczonym mięśniom.

Barre workout – co potrzebujesz do treningu

Podczas zajęć powinno być Ci przede wszystkim wygodnie, dlatego załóż najlepiej legginsy, które się rozciągają i luźny top lub t-shirt. Dobre będzie body na ramiączkach lub inne komplety nie ograniczające ruchów. Jeśli chodzi o buty sprawa jest równie prosta – barre ćwiczy się na boso lub w miękkich baletkach/skarpetkach.  Co do akcesoriów – jeśli ćwiczysz w domu, wystarczy mata i podpórka np. krzesło, parapet itp. oraz dla urozmaicenia rozgrzewki hantle i piłka gimnastyczna.

Efekty płynące z barre workout

Barre wysmukla ciało i rozciąga mięśnie, które dzięki temu stają się bardziej wytrzymałe. Poprawia kondycje i równowagę. Zwiększa zakres i płynność ruchów , co przekłada się na większą kontrolę nad pracą własnego ciała. Ramiona stają się silniejsze oraz znika wystający brzuch. Barre łączy elementy treningu kardio i siłowego, co pozwala jednocześnie spalać tłuszcz i budować mięśnie. Przywraca prawidłową, wyprostowaną postawę ciała. Wzmacniają mięśnie dna miednicy, dzięki czemu ułatwiają poród i minimalizują ryzyko dolegliwości nietrzymania moczu. Jak każda aktywność ruchowa pozytywnie wpływa na psychikę, poprawiając nastrój.

ClP_oK-VYAA8Wiu

Źródło:
http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/zajecia-i-treningi/