ABC skutecznej depilacji

Kanony mody i trendy zmieniają się z sezonu na sezon. Kobieta, by być modna i na czasie, zmienia fryzury, kolor swoich włosów, sposób ubierania się. Podobnie zmieniał się kanon kobiecego piękna, jednak coś, co kiedyś było powszechne i nie budziło żadnych kontrowersji, dziś jest nie do przyjęcia u zadbanej kobiety. Mowa o owłosieniu. Zaczęło się od depilowania pach i nóg, od jakiegoś czasu obowiązkowa stała się też depilacja pach i bikini. Jak się do tego zabrać, by nie podrażnić skóry i wyglądać pięknie? Jaki rodzaj depilacji wybrać?

 

 

Maszynka

Najbardziej znaną i powszechną metodą usuwania niechcianego owłosienia jest maszynka do golenia. W prosty i tani sposób możemy pozbyć się włosków w domu. Niestety, maszynki do golenia przez swoje ostre nożyki bardzo często podrażniają naszą skórę i sprawiają, że pojawiają się na niej czerwone kropeczki. Bardzo łatwo jest się też skaleczyć. Kolejnym minusem popularnej golarki jest to, że włoski bardzo szybko odrastają i są coraz bardziej grube i trudne do usunięcia.

Pamiętajmy, że nie każda maszynka nadaje się do każdego miejsca, które chcemy wydepilować. Najlepiej wybrać taką, która dodatkowo wyposażona jest w pasek nawilżający, gdyż skóra po zabiegu jest podrażniona i wysuszona. Podczas golenia zaleca się użycie pianek do golenia, które zmiękczają włoski i nawilżają naszą skórę. Do depilacji miejsc intymnych najlepiej użyć maszynek specjalnie do tego przeznaczonych, posiadają one mniejsze główki.

Zaletą maszynki jest z kolei to, że jest ona bardzo niedroga. W dodatku może posłużyć nam jako plan awaryjny, gdy potrzebujemy szybko usunąć włoski. Możemy mieć ją zawsze przy sobie chowając na przykład do torebki.

Plastrywosk

Depilacja plastrami z woskiem jest zdecydowanie bardziej skuteczna, niż ta maszynką. W dodatku pozwala nam na usunięcie owłosienia na dużo dłuższy czas. Właśnie dlatego polecana jest szczególnie w okresie letnim, kiedy częściej odsłaniamy ciało i usunięcie owłosienia jest w tych przypadkach konieczne. Pamiętajmy, że dla lepszego efektu zaleca się na 24 godziny przed zabiegiem wykonać peeling miejsc, które zamierzamy wydepilować., wówczas efekty będą jeszcze lepsze.

Na tego typu metodę usuwania owłosienia możemy zdecydować się samodzielnie w domu lub w salonie kosmetycznym. Jeżeli chcemy wykonać ją samodzielnie pamiętajmy, że plastry na każde miejsce mogą być przyklejone tylko raz, żeby jeszcze bardziej nie podrażniać skóry. Ważne jest też to, że depilowanego miejsca nie można wystawiać przez jakiś czas na promienie słoneczne, ani nakładać na nie kosmetyków, które zawierają alkohol (na przykład niektóre dezodoranty).

Podsumowując, depilacja woskiem przynosi zdecydowanie lepsze efekty niż maszynką, jednak mogą z niej skorzystać osoby, które naprawdę są wytrzymałe na ból. Nie należy ona bowiem do najprzyjemniejszych. Za pomocą plastrów posmarowanych woskiem wyrywa się włoski wraz z całymi cebulkami. Te, które później odrosną, są zdecydowanie cieńsze, słabsze i rzadsze.

Kremy

Kremy do depilacji mają za zadanie rozpuszczać strukturę włosa, nawilżyć i zmiękczyć skórę. Zawierają one rozmaite substancje chemiczne, które wnikając do włosków mają rozpuścić znajdującą się w nich keratynę. Ze względu na dużą ilość chemii, którą w sobie zawierają mogą, niestety, wywoływać reakcje alergiczne. Zwykle nie mają stuprocentowego działania już za pierwszym razem, dlatego też czynność należy kilkukrotnie powtórzyć.

Zaletą takich kremów jest bez wątpienia to, że nie uszkadzają one naskórka w tak dużym stopniu, jak maszynka do golenia. Po umiejętnym ich zastosowaniu włoski nie odrastają nawet do kilku tygodni. W dodatku nie są bardzo drogie, wiec większość pań bez problemu może sobie na nie pozwolić. Należy jednak pamiętać o tym, że kremy mogą nie zadziałać w przypadku grubszych włosków. Trzeba wówczas wykazać się trochę większą cierpliwością.

Depilator

To na pewno dużo droższa inwestycja, niż trzy poprzednie metody depilacji. Jego koszt wynosi od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Jest to jednak jednorazowy wydatek, a z depilatora możemy korzystać nawet przez długie lata. Ma on za zadanie wyrwać całe włoski, dlatego efekty depilacji bardzo długo się utrzymują. Plusem jest także to, że w szerszej perspektywie nadaje się on do użytku na tyle długo, że jego koszt z pewnością nam się zwróci.

Depilacja depilatorem nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego warto wybrać taki, który jest dodatkowo wyposażony w nakładki masujące lub chłodzące. Dzięki nim ból zostanie przynajmniej częściowo złagodzony. Trzeba pamiętać także o tym, że do zabiegu najlepiej przystąpić po wieczornej kąpieli, kiedy skóra jest rozgrzana, a włoski postawione. Tej metody depilacji nie zaleca się osobom, które mają skłonności do pękających naczynek i powstawania żylaków.

laserowaDepilacja laserowa

Zdecydowanie najdroższa metoda i dostępna jedynie w dobrych salonach kosmetycznych. Poprzez emisję łagodnych wiązek promieni laser wnika przez skórę aż do samych mieszków włosowych nieodwracalnie niszcząc cebulkę. Efektu oczywiście nie możemy oczekiwać już po pierwszym zabiegu. Decydując się na depilację laserową miejmy świadomość tego, że aby była ona w pełni skuteczna należy wykonać ok. 5-10 zabiegów, w zależności od depilowanego miejsca.

Kolejną zaletą depilacji laserowej jest to, że jest ona niemalże bezbolesna. Wiele laserów posiada też specjalne nakładki chłodzące, które dodatkowo chronią naszą skórę. Niestety, laser ma też wiele przeciwwskazań. Zabiegi wykonywane są co ok. 4-5 tygodni, a w trakcie ich trwania skóra nie może być wystawiana na słońce. Jeśli wiec chcemy mieć latem gładką skórę warto rozpocząć serię już jesienią. Przeciwwskazaniem jest także ciąża i okres karmienia piersią. Koszt takiego zabiegu waha się pomiędzy 100, do nawet 1000zł.

Jak się przygotować?

Bez względu na to, którą metodę depilacji wybierzemy, należy pamiętać o tym, że nasza skóra musi być odpowiednio do niej przygotowana. Warto dzień wcześniej wykonać peeling całego ciała, aby w ten sposób poruszyć cebulki włosów, które będą bardziej podatne na usunięcie. Tuż przed zabiegiem dobrze jest wziąć gorącą kąpiel, która sprawi, że skóra rozszerzy się i łatwiej będzie pozbyć się niechcianego owłosienia.

Pielęgnacja po zabieguYoung woman applying body cream on legs

Każda metoda depilowania ciała w większym lub mniejszym stopniu podrażnia naszą skórę. Staje się ona bardziej wrażliwa, może być też przesuszona, dlatego ważne jest, aby po depilacji nie używać mydła i żelu pod prysznic. Najlepiej przepłukać skórę wodą i osuszyć ręcznikiem, a następnie nałożyć krem, który przeznaczony jest do pielęgnacji po depilacji.

Zabieg depilacji, bez względu na to, jaki zostanie wybrany, musi być przeprowadzony umiejętnie i dobrany do rodzaju skóry oraz obszaru, który zamierzamy depilować. Chcemy przecież mieć piękne, wydepilowane ciało, aby móc je odsłonić w gorące i słoneczne dni, a nie zasłaniać skórę, która będzie podrażniona i zaczerwieniona. Tak więc do dzieła!

Źródła: feminin.pl, poradnikzdrowie.pl, styl.pl, interia.pl, wax-strips.com, usuwanie-owlosienia.pl