Trening w czasie upałów. Czy to dobry pomysł?

Nadchodzi lato, a wraz z nim ciepłe, a nawet gorące dni. Kiedy uprawiamy jakiś sport, albo po prostu trenujemy codziennie dla zdrowia, nie chcemy tego przerywać. Jednak wszyscy wiemy, jak uciążliwe jest ćwiczenie podczas upałów. Szukamy wówczas chłodniejszych pomieszczeń, gdzie moglibyśmy się ukryć i wykonać treningi nie narażając się na uciążliwe działanie promieni słonecznych. Trening podczas upałów nie jest jednak taki straszny, trzeba się tylko do niego odpowiednio przygotować.wodaupały

Trzeba pamiętać o tym, że trening przy palącym słońcu wymaga od nas dużo większego wysiłku. Nasze ciało produkuje wówczas więcej ciepła, co sprawia, że wydzielamy też większe ilości potu. Może to doprowadzić do odwodnienia organizmu, dlatego tak ważne jest, aby systematycznie się nawadniać. Lekarze informują, że średnio w ciągu doby powinniśmy wypić ok. 2-3 litry wody. Dla porównania w czasie treningu przy wysokiej temperaturze w ciągu godziny konieczne jest, żeby wypić co najmniej 1,5 litra.

Wypijaj co najmniej 1,5 litra wody podczas godzinnego treningu!

 

Sama woda nie wystarczy. Ćwicząc i biegając w upał najlepiej zastąpić ją napojami izotonicznymi. Mają one na celu uniknięcie wypłukania z organizmu elektrolitów. Niedobór jednego z nich, a mianowicie sodu, może być bardzo groźny dla zdrowia. Odwodnienie organizmu nawet o 2% może poskutkować znaczącym spadkiem aktywności psychofizycznej, co ostatecznie może doprowadzić do szybszego męczenia się, a wówczas trening będzie bezskuteczny. Tuż przed samym treningiem najlepiej jest ochłodzić organizm jedząc coś chłodnego. Może to być na przykład zimna woda. Przy obniżonej temperaturze ciała nasz trening będzie wydajniejszy.

Nie zapomnij o uzupełnieniu elektrolitów!

 

Bardzo ważne jest też odpowiednie ubranie. Nie może być ono zbyt obcisłe, koniecznie musi być przewiewne, aby nie zatrzymywało potu. Najlepiej zrezygnować wówczas ze zwykłych, bawełnianych koszulek na rzecz odzieży, która przystosowana została do uprawiania sportów. Ułatwiają one wentylację powietrza, więc są idealne na upały. Nie zapominajmy o nakryciu głowy! Czapka z daszkiem jest obowiązkowa, nie może być jednak cała zabudowana. Idealna będzie taka, która ma po bokach siateczkę służącą do odprowadzania ciepła.

Zadbaj o odpowiednią odzież!

 

Oczywiście we wszystkim najważniejszy jest zdrowy rozsądek. Podczas upałów ćwiczenia na świeżym powietrzu nie mogą trwać tak długo, jak w zwykłe dni. Należy stopniowo przyzwyczajać organizm do podwyższonej temperatury, dlatego warto zacząć od kilkuminutowego treningu z dnia na dzień stopniowo go wydłużając. Dzięki temu nasz organizm będzie się wolniej męczył i będzie dużo bardziej wydajny.

Nie zapominajmy, że temperatury powyżej 30 stopni nie utrzymują się przez cały dzień. Jeżeli nie jesteśmy w stanie ćwiczyć w trakcie upałów warto przełożyć treningi na godziny poranne lub wieczorne. Pogoda będzie wtedy z pewnością idealna, a nam będzie się ćwiczyło dużo przyjemniej.

Źródła: fit.pl, sportowo.e-bloger.pl, styl.pl