Zostań kowalem własnego losu!

Ktoś kiedyś powiedział, że życie nie jest usłane różami. Czasem czujemy bezsilność i poczucie niesprawiedliwości. Czasem nie potrafimy dostrzec nowych perspektyw. Czasem po prostu nie mamy pomysłu na siebie.

Na co faktycznie mamy wpływ?

Na pewno niejednokrotnie słyszałaś gadkę w stylu „sam jesteś kowalem własnego losu”. Osobiście nie do końca się z nią zgadzam. Jest wiele sytuacji, na które niestety nie mamy wpływu. Ale jeśli na coś możemy mieć wpływ, powinniśmy to wykorzystać!

Mamy ogromny wpływ na nasze zdrowie i rozwój osobisty. Sami decydujemy, co i kiedy jemy i pijemy. Jak spędzamy wolny czas? Czy uprawiamy sport, czy zalegamy na kanapie? Czy regularnie robimy badania? Od nas też zależy, czy się rozwijamy? Jak wiadomo, uzupełnianie swoich kompetencji może przyczynić się do objęcia intratnego stanowiska. Jak zatem stać się kowalem własnego losu?

Pokonaj siebie!

Często to my sami stoimy sobie na drodze do samodoskonalenia. Musimy pokonać siebie. Wstawać wcześniej, choć za oknem ciemno i zimno. Rozwijać swoje zainteresowania, cały czas dokształcać się. Nie wolno spocząć na laurach. Pamiętaj, że jeszcze nic nigdy nie przyszło bez pracy.

Zaczynaj dzień 2 godziny wcześniej!

Jeśli wstaniemy dwie godziny wcześniej, zyskamy aż 120 minut. 120 minut, które możemy zagospodarować na trening, czytanie albo na przejrzenie najświeższych wiadomości z branży albo z kraju i ze świata.

alarm-alarm-clock-analogue-280257

Ucz się nowych języków!

Warto zainwestować w naukę języka obcego. Angielski, rosyjski, hiszpański. Teraz znajomość angielskiego to podstawa. A znajomość dodatkowego języka obcego – atut. Można spróbować samodzielnie zacząć uczyć się języka, albo skorzystać z oferty szkół językowych czy korepetytora. Opcji jest naprawdę wiele. Każda wymaga systematyczności.

Uczęszczaj na kursy, szkolenia, konferencje…

Dobrze też wiedzieć, czy gdzieś w pobliżu są organizowane różne kursy i szkolenia dotyczące interesujących nas zagadnień. Uczestniczenie w tego typu spotkaniach i konferencjach niesie ze sobą dwie korzyści: poszerzenie własnych horyzontów oraz zawarcie nowych kontaktów, z ludźmi „z branży”.

advice-advise-advisor-7096

Zarządzaj swoim czasem!

Aby skutecznie kierować swoim życiem, musisz także nauczyć się zarządzać własnym czasem. Doba ma tylko 24 godziny. Aby wykorzystać je jak najbardziej efektywnie, trzeba mieć plan i skrupulatnie go realizować. Nie może być miejsca na niedociągnięcia.

Na początek tylko tyle i aż tyle. Realizacja tych czterech punktów wymaga ogromnej samodyscypliny, ale jest możliwa do zrealizowania. Pokonaj siebie, udowodnij że się da! Powodzenia! 🙂