Zasada 5R, czyli co mogę zrobić, by być bardziej zero waste?

Życie zero waste w dzisiejszym świecie staje się coraz bardziej popularne. Jest to podejście, które zakłada generowanie jak najmniejszej ilości odpadów, a także nie zanieczyszczenie środowiska. Styl ten zakłada stworzenie gospodarki o zamkniętym obiegu, w którym zamiast tworzyć odpad używa się zasobów.

Jeśli chcesz żyć według idei ZERO WASTE, powinieneś stosować się do tzw. zasad 5R:

1. ODMAWIAJ (REFUSE)

Chodzi tutaj przede wszystkim o to, by mówić „nie” niepotrzebnym rzeczom, darmowym gadżetom, czy też zbędnym prezentom. Każdy taki niepotrzebny odpad generuje kolejne zanieczyszczenie.

2. OGRANICZAJ (REDUCE)

Zasada ta mówi, by zmniejszyć generowanie odpadów poprzez ograniczenie niepotrzebnej konsumpcji. W szczególności towarów nadmiernie opakowanych i jednorazowych, które szybko wstają się śmieciami.

3. WYKORZYSTAJ PONOWNIE (REUSE)

Jesteśmy zachęceni do ponownego korzystania z produktów w dobrym stanie, które możemy jeszcze użyć. Przykładem może być tutaj oddanie nienoszonej odzieży osobom potrzebującym.

4. RECYKLINGUJ (RECYCLE)

Jak sam tytuł wskazuje, nie chodzi tutaj o nic innego jak o sortowanie odpadów i poddawanie ich procesowi recyklingu.

5. KOMPOSTUJ (ROT)

Nabywaj produkty, które ulegną rozkładowi i powrócą do środowiska w przyjaznej dla niego formie.

Tych zaledwie 5 prostych zasad wskaże Ci drogę do stania się bardziej zero waste. Jeśli, któregoś z nich jeszcze nie wdrożyłeś do swojego życia, nie czekaj!