Poznaj 10 zasad filozofii slow life, które poprawią jakość Twojego życia!

Styl życia slow life cieszy cię coraz większą popularnością. Slow life cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jak sama angielska nazwa wskazuje, oznacza życie w zwolnionym tempie, z dala od codziennej bieganiny w korporacji i niezdrowego jedzenia. Jak żyć zgodnie z tą filozofią? Poznaj 10 zasad, które sprawią, że zwolnisz tempo.

1. Wyznacz sobie cele

Zasada ta polega głównie na niemarnowaniu czasu na nieistotne sprawy. W duchu slow life nie ma miejsca na tracenie czasu przed telewizorem czy telefonem. Wykorzystuj dany Ci czas na osiągnięcie wyznaczonych przez siebie celów.

2. Zadbaj o relacje z bliskimi

Zadbaj o równowagę między życiem prywatnym i zawodowym. Nie zapominaj o budowaniu relacji z najbliższymi. Praca jest istotną częścią Twojego życia, jednak czas poświęcony na odpoczynek w gronie przyjaciół to podstawa wśród zasad filozofii slow life.

3. Zatroszcz się o siebie

Nie zapominaj również o sobie. Zatroszcz się o swój komfort psychiczny. Zatrzymaj się i zapytaj się jak się czujesz, naucz się bycia asertywnym i komunikowania swoich potrzeb. Wszystko to sprawi, że będziesz żył w zgodzie ze sobą.

4. Zatosuj slow food, slow fashion i slow cosmetics

Slow food, jest częścią slow life i polega na zrezygnowaniu z gotowych, przetworzonych produktów, a zastąpieniu ich tymi przyrządzanymi samodzielnie. Produkty zawierające sztuczne barwniki, aromaty i konserwanty są tu absolutnie niedozwolone. Z kolei slow fashon polega na przeorganizowaniu porządku w swojej szafie i przechowywaniu jedynie rzeczy, z których korzystamy. W dodatku na zaopatrywaniu się w ubrania z drugiej ręki, zamiast kupowaniu nowych. Slow cosmetics mówi natomiast, żeby używać jedynie kosmetyków, zawierających naturalne składniki. Istotny jest przede wszystkim dobry skład oraz by nie był testowany na zwierzętach.

5. Kontroluj przypływające do Ciebie informacje

Na wiele sytuacji nie masz wpływu, czasem możesz usłyszeć jakąś informację przez przypadek w tramwaju. Jednak w większości sytuacji to, co czytasz lub oglądasz zależy tylko i wyłącznie od ciebie. Odetnij się od informacji, które sprawiają, że czujesz dyskomfort psychiczny.

6. Żyj blisko natury

Uwolnij się od codziennego hałasu, spędzaj czas blisko przyrody, otaczaj się roślinami. Możesz zacząć uprawiać w swoim ogródku różnego rodzaju owoce i warzywa, których u żyjesz później do tworzenia potraw. Zrezygnuj z jednorazowych reklamówek, a zamiast tego zastąp je torbami wielokrotnego użytku, zgodnie z zasadą zero waste.

7. Nie gromadź rzeczy

Nieodłączną częścią slow life jest minimalizm, który mówi by zamiast kupować nowych rzeczy korzystać z tych, które już się posiada. W przypadku jedzenia oznacza nie marnowanie go, a wykorzystywanie resztek do przyrządzania kolejnych potraw.

8. Żyj teraźniejszością

Doceniaj obecną chwilę, nie analizuj przyszłości i przeszłości, ponieważ wtedy marnujesz obecny moment. Rozpamiętywanie przeszłości i ciągłe myślenie o czekającej nas przyszłości nie nosi nic dobrego do naszego życia, a jedynie niepotrzebne troski, które zabierają nam radość z przeżywania chwil. Zatrzymaj się i doceń ulotny moment.

9. Zaufaj swoim emocjom

Każda emocja, która powstaje w nas jest informacją o zaspokojeniu bądź niezaspokojeniu jakiejś potrzeby. Nie duś w sobie negatywnych odczuć, zacznij je uzewnętrzniać. Jeśli tego nie zrobisz z czasem może okazać się, że wybuchniesz w najmniej oczekiwanym momencie. Dobrze jest podzielić się swoimi obecnie przeżywanymi uczuciami z bliską osobą, przyjacielem, terapeutą.

10. Postaw na rozwój

Człowiek żyjący zgodnie z ideą slow life stawia na ciągły rozwój, nie zatrzymuje się w miejscu. Znajdź przynajmniej jedną rzecz, która Cię interesuje, która pozwala wykorzystywać Twój potencjał i krok po kroku rozwijaj się w tej dziedzinie. Jak widzisz slow life ma wiele oblicz i nie da się go zamknąć w sztywnym schemacie. Dla każdego slow life może oznaczać coś innego. Jednak jest to przede wszystkim styl życia, który stawia na jakość, nie na ilość.