Szczęśliwe pary robią to codziennie. Co takiego?

Wiemy, że definicja szczęścia jest dosyć szeroka i dla każdego może to oznaczać zupełnie co innego. Jednak w takim powszechnym rozumieniu, szczęśliwy związek to taki, w którym ludzie się kochają , szanują i jest im ze sobą po prostu dobrze. Jak to się dzieje,  że u jednych par to szczęście widać gołym okiem, a u innych coś nie gra? Poznaj 6 cech, które wyróżniają szczęśliwe pary.

 pexels-photo-262008

Związek jest priorytetem

Oczywiście nie chodzi tu o to, aby rzucić pracę, odizolować się od rodziny i znajomych oraz zapomnieć o hobby. Zdrowy związek to taki, w którym obie strony nie rezygnują ze swojego życia i realizują się w każdym jego obszarze. Chodzi jedynie o to, że pomimo licznych obowiązków i spraw, szczęśliwe pary stawiają partnera na pierwszym miejscu. To właśnie swój związek mają na szczycie listy życiowych priorytetów i pozostałe zobowiązania dopasowują do swojego numeru jeden.  Dzięki temu dają drugiej stronie poczucie, że nic nie jest ważniejsze od ich miłości i zawsze mogą na sobie polegać. To z kolei buduje silne poczucie stabilizacji i bezpieczeństwa.

Pełna akceptacja

Każdy wie, że ideały nie istnieją i nawet jeśli początkowo uważaliśmy bliską nam osobę za nieskazitelną, z czasem okaże się, że ona również ma wady. Po okresie zakochania, kiedy wszystko widzimy przez różowe okulary, przychodzi czas lekkiego otrzeźwienia. Ważne, żeby po zdjęciu tych okularów, zacząć akceptować partnera ze wszystkimi jego niedoskonałościami i przywarami. Szczęśliwe pary znają się i akceptują w 100%. Mimo wad, które w sobie nawzajem  dostrzegają, uważają ją za najwspanialszą osobę na świecie. Najważniejsze, aby nie próbować jej zmieniać i nie oczekiwać, że „z czasem” się do nas dostosują.

pexels-photo-247858

Uważne słuchanie

Słyszeć, a usłyszeć to dwie zupełnie inne sprawy. W świecie komunikatów nastawionych na mówienie, ciężko o uważnego i dobrego słuchacza. Pary w szczęśliwych związkach wiedzą jak cenna jest to umiejętność i doprowadziły ją do perfekcji. Zdanie drugiej strony  jest dla nich bardzo ważne i z uwagą wysłuchują co mają sobie do powiedzenia.

Okazywanie uczuć

Co innego pary, które  obscenicznie wsadzają sobie języki do gardeł, a co innego takie, które codziennie okazują sobie czułość i troskę. Drobne gesty typu: buziak na dzień dobry i do widzenia, trzymanie się za ręce na spacerze, podanie herbaty czy życzenie sobie miłego dnia – potrafią zdziałać cuda w umacnianiu związku.

Konstruktywne kłótnie

Szczęśliwe pary się nie kłócą to mit. Kłótni nie unikną nawet najlepiej zgrane pary, jednak tym co je różni od innych, to sposób w jaki dyskutują. Należy pamiętać, że kłótnie są potrzebne i wcale nie muszą negatywnie wpływać na związek, a wręcz pomagać w nim oczyszczać atmosferę.  Sztuką jednak jest kłócić się mądrze – bez pretensji, wyrzutów, wypominania. Trzeba pamiętać o kulturze i szacunku do drugiej osoby oraz uważnym słuchaniu zdania partnera. Szczęśliwe pary podczas kłótni nie są nastawione na to, żeby wygrać i postawić na swoim, tylko chcą wspólnie znaleźć kompromis, który zadowoli obie strony.

pexels-photo-236287

Przepraszanie

Chcielibyśmy wierzyć, że można spędzić ze sobą życie nigdy się raniąc, jednak patrząc punkt wyżej, wiemy, że to nierealne. Każdy popełnia błędy, za które powinien przeprosić.  Zgrane pary zdają sobie sprawę, że w życiu zdarzają się przykre sytuacje, po których należy wyciągnąć rękę, przyznać się do winy i przeprosić. Żal i chęć poprawy zawsze poprawiają sytuację.

Źródło:

https://kobieta.onet.pl/