Pozytywne skutki uboczne aktywności fizycznej

Czy wiesz, że uprawianie sportu i podejmowanie wysiłku fizycznego trenuje nie tylko nasze mięśnie, ale i zdolności umysłowe? Badania dowodzą, że poprawiają wzrok, pamięć i np. umiejętność dodawania

 styl-casual-1024x682

Uprawianie umiarkowanej aktywności fizycznej stało się jakiś czas temu obiektem badań naukowców. Osoby borykające się z problemami zdrowotnymi wynikającymi z  siedzącego trybu życia,  chętnie podejmują się amatorsko różnych dziedzin sportowych, aby podreperować swoje zdrowie. Mają świadomość, że nie zdobędą w danej dziedzinie medalu olimpijskiego, jednak z przyjemnością odkrywają uroki  nordic walkingu, biegania, fitnessu, jady rowerem czy pływania w basenie. Właśnie na takich ludziach przeprowadzono w różnych ośrodkach naukowych  niezależne badania dotyczące wpływu aktywności fizycznej na kondycję mózgu.  Wyniki są zaskakujące!

Wpływ ruchu na zdolności matematyczne

Grupa naukowców z Danii przedstawiła w czasopiśmie „Frontiers in Human Neuroscience” zaskakujące wyniki badań przeprowadzonych w grupach uczniów szkół podstawowych. Okazało się bowiem, że zdolności motoryczne są skorelowane ze zdolnościami matematycznymi. Uczniowie, którzy regularnie spędzają czas na dworze i chętnie uczestniczą w zajęciach sportowych, osiągają lepsze wyniki w przedmiotach ścisłych niż ich stroniący od ruchu koledzy. Udowodniono również,  że poranne zajęcia fizyczne o umiarkowanym natężeniu poprawiają rezultaty wszystkich uczniów w dziedzinie matematyki. Należy jednak pamiętać, że zasada ta działa tylko wtedy, gdy ćwiczenia są indywidualnie dobrane do potrzeb dzieci.

Jeśli ktoś nie lubi danej dziedziny, to męczenie się z nią nie poprawi żadnych zdolności do nauki. Ruch ma pozytywny wpływ na proces kalkulacji szczególnie wtedy, gdy czerpiemy z niego przyjemność.

 peruskunto-1024x683

Wpływ ruchu na wzrok

Uniwersytet Kalifornii zajął się natomiast innym interesującym aspektem – przebadali oni wpływ ćwiczeń na korę wzrokową. Kora ta odpowiada za odbiór i interpretację wrażeń wzrokowych. Udowodniono, że trening fizyczny np. aerobik, taniec lub bieganie poprawia pracę neuronów w tym obszarze i tym samym zwiększa zdolności prawidłowego interpretowania informacji wzrokowych. Wynika to z potrzeby sytuacji, mózg uczy się szybko reagować na błyskawicznie napływające dane z otoczenia, aby pomóc nam unikać zagrożeń – przeszkód na ścieżce, nierówności terenu itp.  Tak wytrenowany wzrok przyda nam się nie tylko podczas uprawiania sportu, ale w wielu codziennych sytuacjach.

Wpływ ruchu na pamięć

O tym, że ruch poprawia pamięć wiadomo już od dawna. Dr Timothy Bussey z Uniwersytetu Cambridge znalazł odpowiedź na to, dlaczego tak się dzieje. Otóż aktywność fizyczna pobudza rozwój komórek nerwowych. Jak brzmi duże uproszczenie? Od ćwiczeń rośnie nam mózg! Najwięcej komórek nerwowych przybywa nam w obrębie hipokampu, czyli tej części mózgu, która jest odpowiedzialna za tworzenie wspomnień. Aktywność pobudza neurogenezę, czyli proces tworzenia się nowych komórek mózgowych i to bez względu na to, w jakim wieku zaczniemy uprawiać aktywność fizyczną. Czy wiesz, że wystarczy już pół godziny jazdy rowerem trzy razy w tygodniu, żeby lepiej radzić sobie z codziennymi zadaniami wymagającymi zapamiętywania?

 Group of happy people with coach dancing in gym

Źródło:

https://republikakobiet.pl/