Wpływ choroby lokomocyjnej na organizm

Co się dzieje z Twoim organizmem, gdy źle znosisz podróż? Gdy dłużej jedziesz samochodem, płyniesz statkiem lub lecisz samolotem masz zawroty głowy i/lub męczą Cię nudności i wymioty? Prawdopodobnie cierpisz na chorobę lokomocyjną, która skutecznie odbiera Ci przyjemność z wypraw. Dowiedz się więcej o tej przypadłości.

Child suffers from motion sickness in car

 

Choroba lokomocyjna, inaczej kinetoza, to dolegliwość dotycząca głównie dzieci, ale  statystycznie co dziesiąty dorosły nigdy z niej nie wyrasta. Nie zawsze można jej w pełni zapobiec, ale zawsze warto próbować złagodzić dolegliwości.

Jak powstaje choroba lokomocyjna? Jakie są jej przyczyny? Każdy człowiek zbiera i porównuje wszelkiego rodzaju informacje. Tworzy w mózgu „mapę” własnego ciała i obraz tego, co się z nim dzieje.  Te informacje przekazywane są różnymi kanałami za pomocą narządów zmysłu.  Jednym z najważniejszych jest błędnik, czyli maleńki narząd równowagi znajdujący się w uchu wewnętrznym. To właśnie on pozwala nam określić, gdzie jest góra, a gdzie dół oraz w jakim kierunku się poruszamy. Zauważ, że działa on nawet wtedy, gdy mamy zamknięte oczy. Wszystkie wrażenia rejestrowane przez błędnik są weryfikowane przez wzrok. Dodatkowo  informacje dostarczane są do mózgu za pośrednictwem tzw. receptorów czucia głębokiego (znajdują się w mięśniach, stawach, skórze i mówią nam, jakie jest położenie poszczególnych części ciała) oraz zmysłu dotyku (określa położenie ciała względem podłoża).

Jak poszczególne części organizmu reagują na chorobę lokomocyjną?

  1. Mózg

Główną przyczyną dolegliwości jest dezorientacja i konfuzja, jakiej ulega mózg. Z jednej strony dostaje on sygnały, że się przemieszcza, z drugiej zaś nie odnotowuje sygnałów ruchu z ciała. Ludzki mózg wyewoluował w czasach, kiedy każde przemieszczanie się wiązało się z przebieraniem nogami.

  1. Nadgarstek

Medycyna naturalna i alternatywna na uczucie mdłości proponuje akupresurę. Należy uciskać punkt na wewnętrznej stronie nadgarstka (mniej więcej dwa palce od końca dłoni). Apteki oferują nawet specjalne opaski uciskowe, które działają w ten sposób.

  1. Oczy

Wzrok przekazuje do zdziwionego mózgu sygnały, że się jednak poruszamy, mimo, że siedzimy. Dlatego, aby zminimalizować tę konfuzję, pomaga patrzenie jak najdalej przed siebie, czyli w horyzont.

  1. Błędnik

O przemieszczaniu się informuje mózg błędnik. Dlatego podczas jazdy środkami lokomocji błędnik wysyła do mózgu sygnały, że sobie spokojnie siedzimy, podczas gdy oczy widzą zupełnie co innego.

  1. Żołądek

Reakcją na niewygodną sytuację w mózgu jest aktywizowanie się ośrodka wymiotnego, który wywołuje sensacje żołądkowe. Osoby, które naprawdę ciężko przechodzą chorobę lokomocyjną, odczuwają dodatkowo zawroty głowy, blednięcie czy intensywne pocenie się.

 Diagnosi-vermi-nelle-feci

Co ciekawe, choroba lokomocyjna bardzo rzadko przydarza się kierowcom. Wyjaśnia to teoria, mówiąca o tym, że mdłości są skutkiem poczucia braku kontroli nad przemieszczaniem się.

Sposoby na złagodzenie objawów choroby:

– Jeśli cierpisz na chorobę lokomocyjną, staraj się podróżować koleją (w pociągu najmniej kołysze).

– Jeżeli masz możliwość  wyboru, decyduj się na jazdę samochodem większym, o „twardszym” zawieszeniu (będziesz mieć uczucie przestrzeni), z klimatyzacją.

– Jadąc samochodem, siadaj zawsze przy choć trochę uchylonym oknie.

– Zajmując miejsce w dużym środku lokomocji, siadaj przodem do kierunku jazdy, w miejscu, gdzie najmniej kołysze: na statku jest to śródokręcie, w samolocie – okolice skrzydeł, w autobusie i pociągu – z dala od osi kół.

– W czasie podróży nie patrz długo w jedną stronę i na poruszające się za oknem obiekty; kieruj wzrok w dal, nad linię horyzontu.

– Nie czytaj; zajmij się towarzyską rozmową lub słuchaniem spokojnej muzyki.

– Jeśli to możliwe, przyjmij w czasie podróży pozycję leżącą lub półleżącą z podpartą głową.

– Przed wyjazdem nie przejadaj się, ale też nie wyruszaj w podróż z pustym żołądkiem. Zjedz lekki posiłek na godzinę przed wyprawą. Nie pij za dużo, zwłaszcza napojów słodkich i gazowanych. Przed długą podróżą unikaj soli  – zwiększa ona ilość płynu w kanalikach błędnika i nasila dolegliwości.

– Jeśli w czasie jazdy samochodem pojawią się nudności – zatrzymaj się na chwilę i wykonaj kilkanaście głębokich oddechów na świeżym powietrzu.

– Gdy wystąpią dolegliwości, połóż chłodne okłady na czoło oraz kark.

 4f65afbdd66bbc7aae0dc3e5d83b7f8ef2936c63

Źródło:

https://www.womenshealth.pl/

http://www.poradnikzdrowie.pl/l