Nie daj się alergii!

Wiosną świat na nowo budzi się do życia. To czas radości i szczęścia, przyroda znów rozkwita. Niestety, wraz z nią pojawiają się alergeny. To właśnie dlatego nie wszyscy mogą w pełni cieszyć się z jej nadejścia. Alergicy zaczynają swoją wojnę z wszechobecnymi czynnikami, które wpływają na ich nastrój i samopoczucie. Bóle głowy, katar i kaszel to częste objawy występowania alergii u osób szczególnie wrażliwych na pyłki roślin.

Czym jest i skąd się bierze alergia?

Alergia to schorzenie, którego przyczyną jest nieprawidłowa reakcja naszego organizmu. Czynniki, nazywane alergenami, które znajdują się w pokarmie, roślinach, grzybach, kurzu, choć zazwyczaj są dla organizmu obojętne, w przypadku alergików powodują reakcję alergiczną. Ich ciało traktuje je jako swojego wroga i próbuje zwalczyć różnymi metodami. U jednych za pomocą kataru i kichania, u innych natomiast kaszlem, zapaleniem spojówek.

Wyróżniamy dwa główne rodzaje alergii:

  • wzieastma-alergiawną – alergeny wnikają do organizmu przez drogi oddechowe,
  • pokarmową – alergeny dostają się przez układ pokarmowy.

Chociaż alergia może pojawić się przez cały rok, to właśnie wiosną odnotowuje się jej wzmożoną aktywność. Dzieje się tak za sprawą pyłków roślin. Są one roznoszone przez wiatr, przez co występują w powietrzu i łatwo mogą się dostać do organizmu.

Najwcześniej pylić zaczynają drzewa liściaste. Przełom lutego i marca to czas, kiedy za
czynają kwitnąć leszczyny i olchy, w kwietniu natomiast brzozy i topole. W powietrzy największe stężenie mają pyłki brzozy, dlatego są one najczęstszą przyczyną alergii. W maju do drzew dochodzą także trawy i zboża, których rozkwit kończy się dopiero pod koniec września. Zazwyczaj objawami alergii na te rośliny są zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa.

Oprócz tego najczęściej spotykanym, a zarazem najbardziej uporczywym, objawem alergii jest katar sienny. Pojawia się on, gdy podczas oddychania do nosa dostaną się właśnie pyłki roślin. Jest wodnisty i często towarzyszy mu kichanie. Wraz z nim może pojawić się zaczerwienienie i łzawienie oczu.lisowska_07

Czy alergię da się wyleczyć?

Aby móc poradzić sobie z alergią najważniejszym krokiem jest ustalenie, co konkretnie uczula nasz organizm. Służą temu testy, które można przeprowadzić u lekarza alergologa. W przypadku alergii wziewnej takie badania najlepiej wykonać jesienią lub zimą, kiedy w powietrzu nie unoszą się pyłki roślin. Testy mogą być zrobione na dwa sposoby:

  • skórne – polegają na wprowadzeniu alergenu pod naskórek i obserwowanie, czy na skórze pojawiają się reakcje alergiczne,
  • pobranie krwi – podczas badania której sprawdza się, czy występują w niej przeciwciała IgE, które pojawiają się, gdy układ immunologiczny zaczyna zwalczać alergeny.

Po przeprowadzeniu badań i ustaleniu, co jest przyczyną pojawienia się alergii, najłatwiejszym sposobem na pozbycie się jej jest odczulanie. Za pomocą szczepionki wprowadzane są do organizmu odpowiednie dawki alergenu. W końcu organizm przyzwyczaja się do nich i przestaje je zwalczać. Zaleca się, aby tego typu leczenie podejmować również w okresie jesienno- zimowym. Jeśli jednak przyszła już wiosna, a my nie zdążyliśmy tego zrobić, doraźnie w walce z alergią mogą pomóc środki doustne i krople do nosa.

Obojętnie jaką metodę leczenia wybierzemy bardzo ważne jest to, aby alergii nie bagatelizować. Ta z pozoru niewinna choroba, gdy jest nieleczona, może ostatecznie doprowadzić do astmy, której znacznie ciężej jest się pozbyć.

Źródła:

medonet.pl, zdrowie.trojmiasto.pl, fundacjadlazdrowia.pl, astma-alergia.pl, limed.pl