Ukochany pupil a alergia na zwierzęta

Alergie to jedna z najczęściej wymienianych chorób naszej cywilizacji. Najczęściej spotykamy się z uczuleniem na roztocza, pokarm , (np. orzechy, mleko czy owoce morza), nikiel, składniki zawarte w detergentach i kosmetykach oraz zwierzęta. Ostatni z wymienionych rodzaj alergii jest najbardziej przykry, gdyż często musimy zrezygnować z posiadania ukochanych pupili, aby samemu czuć się dobrze. Czy aby na pewno musimy porzucać życie ze zwierzętami pod jednym dachem?

Young women is resting with a dog on the floor at home and using tablet .Psy, koty, papugi, króliki – wiele jest zwierząt domowych, którymi się opiekujemy lecz niestety przykrą wiadomością dla wielbicieli kotów jest fakt, że alergeny zawarte w sierści, moczu, ślinie i naskórku kota są najsilniejsze, a ich usunięcie jest najtrudniejsze. Podobnie działają alergeny świnki morskiej. Co ważne wbrew powszechnej opinii najsilniej uczulają nas alergeny zawarte nie w sierści, a w naskórku zwierzęcia, sierść jest ostatnia na liście po moczu i ślinie. Jeśli chodzi o najlepszego przyjaciela człowieka, psa, to dużo zależy od rasy, ale przeważnie maja dużo mniej alergenów niż inne domowe zwierzęta. Niektóre psy zamiast sierści mają włosy, dzięki czemu niej uczulają tak bardzo, natomiast należy unikać psów, które nadmiernie się ślinią. Również dużą alergię wywołują ptaki domowe np. papugi, które dużo alergenów posiadają w pierzu.

 

W populacji, w której jedno z rodziców jest alergikiem – choroba przenoszona jest, na co 5 narodzone dziecko. Gdy zachoruje na alergię ktoś z rodzeństwa – ryzyko alergii u nowonarodzonego wzrasta do 32 %. Największe ryzyko, aż 43 %, występuje wówczas, gdy oboje rodzice są alergikami, a jeśli jeszcze cierpią na taką samą chorobę alergiczną, to ryzyko wystąpienia alergii u dziecka wzrasta do 73 %!

(Źródło: .jaalergik.pl)

Alergia to inaczej immunologiczna reakcja naszego organizmu na kontakt z białkowymi antygenami zwierzęcia, które znajdują się m.in. w złuszczającym się naskórku zwierząt. Organizm odbiera alergeny zwierzęce jak obcego atakującego nas organizm (jak wirus czy toksyny), choć w rzeczywistości są dla nas nieszkodliwe. To błędne rozpoznanie wywołuje silną reakcje obronną wyrządzającą duże szkody zdrowotne. Alergeny osiadając na spojówkach oraz błonie śluzowej dróg oddechowych, wywołują m.in.  alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, a w późniejszym okresie rozwój ostrej astmy.  Alergeny mogą wywoływać skurcze oskrzeli prowadząc do nadreaktywności oskrzeli, wywołując pokrzywkę na ciele lub inne objawy skórne np. w postaci wysypki i świadu.

Girl playing with cat

Jak wynika z badań u 5% pacjentów uczulonych na zwierzęta może rozwinąć się zapalenie spojówek, u 9% egzema, u 27% katar sienny i u 78% dolegliwości astmatyczne.

(Źródło: pfm.pl)

allergie-test-arzt-1024x683Bardzo często odkrycie u siebie alergii na zwierzęta powoduje rozłąkę z ukochanym zwierzęciem i nieposiadanie zwierząt przez resztę życia. Bardziej wytrwali decydują się uporać z tym problemem na różne sposoby. Jednym z nich jest próba podjęcia leczenia – odczulania. Jednak zanim to nastąpi, by ten proces przebiegał poprawnie, musimy się pozbyć źródła naszego uczulenia. W przeciwnym razie możliwe jest jedynie złagodzenie przebiegu reakcji alergicznej, ale nie ma szans na całkowite pozbycie się alergii. Trzeba wziąć pod uwagę, że proces odczulania jest zabiegiem długotrwałym, żmudnym, a także kosztownym. Nie zawsze też daje pożądane efekty i u niektórych po prostu nie zadziała. Tym, którzy decydują się na walkę z alergią nie pozbywając się zwierząt polecamy parę zasad, które mogą ułatwić życie z alergią zmniejszając  natężenie alergenów .

  • Układ naszego mieszkania powinien sprzyjać łatwemu sprzątaniu.
  • Zmieniajmy pościel na tyle często, na ile jest to możliwe.
  • Najlepiej pozbądźmy się wszelkich dywanów i wykładzin, jeśli jednak nie wchodzi to w grę, trzepmy je, pierzmy odpowiednimi detergentami, odkurzajmy specjalnymi odkurzaczami, które są przeznaczone specjalnie do mieszkań ze zwierzętami (zawierają dodatkowe filtry).
  • Zamiast firan i zasłon lepiej mieć rolety w oknach, jeśli jednak posiadamy zasłony itp. Odkurzajmy je, pierzmy i zmieniajmy jak najczęściej. Podobnie postępujmy z kocami, narzutami, serwetami i obrusami.
  • Czyśćmy wszelkie powierzchnie pokryte materiałami – kanapy, tapicerki, fotele, pufy.
  • Wietrzmy mieszkanie tak często, jak to możliwe, uchylajmy na czas wyjścia do pracy czy do sklepu, aby w mieszkaniu wciąż była cyrkulacja powietrza.
  • Dbajmy też o własną higienę, często myjąc ręce i włosy, na których osadzają się alergeny.
  • Kąpmy i wyczesujmy naszego pupila w miarę możliwości.
  • Podobnie postępujmy z posłaniem naszego zwierzaka, wytrzepując je co kilka dni i piorąc o jakiś czas.
  • Nie pozwalajmy pac naszym zwierzakom w łóżku.
  • Unikamy lizania po twarzy przez zwierzęta – bardzo dużo alergenów zawartych jest w ślinie zwierząt.

infografika3

Źródła: poradnikzdrowie.pl, alergikus.pl, jaalergik.pl, pfm.pl