Komu jest najtrudniej schudnąć?

Tak, nie wszyscy mamy równe szanse na zrzucanie nadprogramowych kilogramów. A wszystko przez metabolizm, który jest indywidualny dla każdego człowieka.  Im mniejsza beztłuszczowa masa ciała, tym mniej kalorii ciało jest w stanie spalić w trakcie różnych aktywności.

 Russian national nesting dolls on a white background

Nowy Rok to dobry moment na zmianę trybu życia. Warto postanowić sobie, że tym razem na poważnie zajmę się swoim stanem zdrowia. Bo wygląd to jedno, a zdrowie to zupełnie inna historia. Badania nie pozostawiają żadnych złudzeń – aż 54% mężczyzn i 48% kobiet w Polsce ma problem z nadwagą. Istnieją prognozy wg których w 2025 roku co 4 osoba na świecie, czyli ponad 2,7 miliarda ludzi, będzie cierpieć z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością.

Zdrowa dieta nie załatwi jednak wszystkiego. Aby być w dobrej formie, należy odpowiednio zredukować masę ciała, najlepiej podczas różnych aktywności fizycznych.  Niestety nie wszystkim pójdzie równie gładko i to nie tylko ze względu na poziom zmotywowania i systematyczności. A powód ten ma swoje naukowe wytłumaczenie.

Otóż udowodniono, że niskim osobom jest trudniej schudnąć.  Wg przeprowadzonych badań przez dr Craig Primack z Obesity Medicine Association, metabolizm jest wprost proporcjonalny do wzrostu. Oznacza to, że osoby niskie i drobne szybciej przybierają na wadze, ale też dużo trudniej gubią dodatkowe kilogramy. A wszystko przez to, że ich organizmy potrzebują więcej czasu na spalenie kalorii.

draga-bankolas

Przykładowo, przeciętna kobieta w stanie bezruchu i spoczynku jest w stanie spalić ok. 1400 kcal dziennie. W tym samych okolicznościach, niska kobieta o wzrośnie 150 cm, spali tylko 1200 kcal. To aż 200 kcal mniej! Kobiety o wzrośnie 180 cm są w stanie spalić nawet 350 kcal więcej od tych przeciętnego wzrostu, czyli 1750 kcal. Tak więc, im jesteś niższa, tym  mniej energii spalasz, ale też mniej energii w postaci kalorii potrzebujesz, aby prawidłowo funkcjonować.  Zwłaszcza, że niskie osoby mają też mniejszą masę mięśniową i niższą beztłuszczową masę ciała (na którą składają się mięśnie, organy, kości, tkanka łączna – wszystko poza wodą i tkanką tłuszczową). A to właśnie ta ostatnia decyduje o tym, jak szybko organizm upora się z dostarczonymi kaloriami.

Jakie znaczenie ma ta informacja w kontekście odchudzania? Gigantyczne! Chociażby w kontekście konstruowania diet. Mimo, iż wiemy, że nie istnieją uniwersalne diety dla każdego, często łapiemy się na tym, że porównujemy wyniki stosowania tej samej diety między sobą, a innymi. Mając wiedzę, że przy odchudzaniu należy wziąć pod uwagę też swój wzrost, można dużo lepiej dobrać odpowiednie żywienie. Jeśli jesteś niska, zapewne będziesz potrzebować mniej kalorycznej diety niż Twoja wysoka koleżanka, która chce zgubić podobną ilość kilogramów. Popracuj również nad rozbudowaniem masy mięśniowej. Tutaj poleca się ćwiczenia z ciężarami 2-3 razy w tygodniu.  Zapewnij sobie odpowiednią ilość spożywanego białka – przy regularnych treningach będzie to ok. 0,5 g protein na kg masy ciała.

Źródło:

https://www.kobieta.pl/