Jakie jest BMI Twojego dziecka?

Czy wiesz co to jest wskaźnik BMI i jakie wnioski możemy z niego wysnuć? Czy wiesz jak prawidłowo mierzyć BMI u dzieci? Czy warto w ogóle sugerować się wynikiem? Dzisiaj przybliżymy wam temat obliczania BMI, zwłaszcza u Waszych pociech.

shutterstock_254708638

 

BMI to z angielskiego skrót od Body Mass Index, czyli wskaźnik, który pozwala obliczyć  czy proporcje naszej masy ciała w stosunku do wzrostu są właściwe. Współczynnik BMI dzieci nie mierzy zawartości tłuszczu w organizmie, ale pozwala wysnuć sugestię, czy nie grozi im otyłość, nadwaga lub niedowaga.

BMI dzieci – jak obliczyć

Obliczanie MBI dla dzieci to metoda wyjątkowo prosta, ponieważ wystarczy zastosować jeden wzór, który jest taki sam zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek (jest też taki sam dla dorosłych):

BMI = masa ciała (kg) / wzrost (m)²

Jak rozpracować ten wzór? Podziel wagę w kilogramach przez wzrost w metrach, podniesiony do kwadratu, np.:

Jeśli masz 165 cm wzrostu, pomnóż 1,65 x 1,65 = 2,7225

Następnie swoją wagę, np. 60 kg, podziel przez wynik, który otrzymałaś: 60 / 2,7225.

Tak uzyskasz swoją wartość wskaźnika BMI = 22,03.

Międzynarodowa klasyfikacja BMI dla osób dorosłych wskazuje na:

  • poniżej 16,0 – wygłodzenie,
  • 16,0–17,0 – wychudzenie (spowodowane często przez ciężką chorobę),
  • 17–18,5 – niedowagę,
  • 18,5–25,0 – wartość prawidłową,
  • 25,0–30,0 – nadwagę,
  • 30,0–35,0 – I stopień otyłości,
  • 35,0–40,0 – II stopień otyłości,
  • powyżej 40,0 – III stopień otyłości (otyłość skrajna).

children-cute-excited-225017

 

BMI dzieci obliczany jest w dokładnie ten sam sposób, lecz wynik porównywany jest później ze średnimi wynikami w danej grupie wiekowej. Nie ma tu ścisłego wyznaczania przedziałów wskazujących na otyłość, nadwagę oraz niedowagę. Zamiast tego wskaźnik BMI dzieci pozwala na porównanie wyników wśród danej płci i wieku. Badania w Wielkiej Brytanii pokazały, że dziewczynki w wieku 12-16 lat mają o wiele wyższy współczynnik BMI dzieci niż chłopcy z tego samego przedziału wiekowego.

BMI dzieci – zalety

Zwolennicy obliczania BMI dzieci wskazują na łatwość przeprowadzenia prostego równania, które może zasygnalizować nam ważny problem. Badania dowodzą, że wskaźnik BMI 18,5-25 cechuje osoby, które statystycznie najdłużej cieszą się dobrym zdrowiem, kondycją oraz mniejszą zachorowalnością na choroby związane bezpośrednio z dietą np. cukrzyca typu 2 lub miażdżyca. Dlatego tak ważne jest zwrócenie uwagi na współczynniki odbiegające od normy, aby w porę zatroszczyć się o swoje i dzieci zdrowie. Lepiej nie dopuszczać do niedowagi lub nadwagi (o otyłości nie wspominając), które mogą generować kolejne groźne choroby.

 

BMI dzieci – wady

Jak to zwykle bywa, czasem trzeba podejść do różnych spraw indywidualnie i przelicznik wagi ze wzrostem, nie zawsze jest gwarancją na to, że mamy prawidłową masę ciała. Czasem grozi nam otyłość ukryta, która jest najczęściej diagnozowana wśród osób mało aktywnych fizycznie. W takich przypadkach dużo bardziej wymierne jest badanie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Z drugiej strony,  podwyższony wskaźnik BMI dzieci nie zawsze oznacza nadwagę. Osoby z dużą masą mięśniową, jak np. sportowcy, kulturyści lub inne osoby aktywne fizycznie, mogą mieć wysoki wskaźnik BMI, a przy okazji świetną formę zdrowotną.

 

Obliczanie BMI potraktuj jako wskazówkę lub, w razie zaburzonego wyniku, dobrą motywację do wprowadzenia zmian do sposobu odżywiania i trybu życia.

boy-child-clouds-346796

Źródło:

https://portal.abczdrowie.pl/