Jak walczyć z kacem?

Skutki suto zakrapianej imprezy najbardziej doskwierają nam dopiero następnego dnia. Są na tyle dolegliwe, że szybko zaczynamy żałować, że wypiliśmy aż tyle poprzedniego wieczora. Co zrobić, by załagodzić chociaż trochę objawy zatrucia alkoholowego? Jest na to sposób!

Pierwszym, absolutnie niezawodnym sposobem jest rzeczywiście zachowanie zdrowego umiaru. Jeżeli jednak ta opcja odpada istnieje także kilka innych przydatnych rad, które pozwolą nam uniknąć kaca. Najważniejsze jest to, co jemy przed zabawą i w jej trakcie.

Niezawodne sposoby na kaca

Niezawodnym sposobem jest zjedzenie tuż przed imprezą tłustego posiłku. Działanie wzmocni się jeszcze, jeżeli dodamy do niego szparagi i pomidory, które dostarczą naszemu organizmowi magnez i potas. Są to pierwiastki, które tracimy najszybciej wskutek wypłukania ich przez alkohol, ich niedobór natomiast powoduje jeszcze silniejszego kaca.kac

Nudności i złe samopoczucie następnego dnia spowodowane są również spadkiem poziomu cukru. Dobrze jest więc zadbać o to, żeby podczas imprezy i po tym, jak już się skończy jeść słodycze. Nie musi być to niezdrowy cukier. W zupełności wystarczy np. miód lub słodkie owoce. Świetnie sprawdzi się koktajl sporządzony z gazowanej wody mineralnej wymieszany z sokiem pomarańczowym lub jabłkowym.

Inne metody na kaca

Główna zasada, której się powinniśmy trzymać to spożywanie poza alkoholem jak największej ilości płynów. Wyjątek stanowi kawa i herbata – unikajmy ich, jeżeli nie chcemy nabawić się silnego kaca. Doskonałą metodą jest picie soku z kiszonych ogórków lub też innych soków warzywnych, na przykład pomidorowego. Do grona sprawdzonych pogromców kaca należą napoje izotoniczne zawierające elektrolity.

Innym składnikiem pokarmowym, które pomoże nam zminimalizować negatywne skutki imprezy są chińskie gruszki. Wypijając pół litra wyciśniętego z nich soku na chwilę przed zabawą zminimalizuje groźbę pojawienia się kaca następnego dnia.

Chociaż może wydawać się to trudne, to jednak na kaca bardzo dobrze działa aktywność fizyczna. Im intensywniej ćwiczymy, tym szybciej krąży nam krew. Przepływa ona częściej przez wątrobę oraz nerki i tym sposobem szybciej wypłukujemy toksyny z organizmu. Zamiast więc leżeć na kanapie lepiej trochę poćwiczyć.

Kilka niezawodnych koktajli

Niektórzy są zdania, że kac jest karą za to, że pozwoliliśmy sobie poprzedniego dnia na zbyt dużo. A kara jak to kara – musi trochę doskwierać. Dlatego też koktajle, które pomogą nam się go pozbyć również nie należą do najsmaczniejszych, jednak warto je wypróbować. Oto kilka przykładowych:

Koktajl grejpfrutowy

Orange grapefruit juice fresh fruits Healthy food drinks

Składniki:

200 ml świeżego soku z grejpfruta

Kawałek (ok. 1 cm) skórki z grejpfruta

2 kiwi

5 listków świeżej bazylii

3 kostki lodu

Przygotowanie:

Składniki wrzucamy do kielicha blendera i miksujemy. Gotowy koktajl wypijamy od razu po przyrządzeniu.

Koktajl z kiszonej kapusty

kapucha

Składniki:

cukier, sól, czarny pieprz do smaku

100 ml soku z kiszonej kapusty

100 ml soku z marchwi

1 łyżeczka posiekanego koperku

1 ząbek czosnku

Przygotowanie:

Składniki wrzucamy do kielicha blendera i miksujemy. Gotowy koktajl wypijamy od razu po przyrządzeniu.

Na orzeźwienie

Glas Zitroensaft

Składniki:

odrobina soku z cytryny

sól i pieprz (czarny i czerwony)

1 żółtko surowe

2 łyżeczki keczupu

Przygotowanie:

Wymieszać wszystkie składniki i wypić bezpośrednio po przyrządzeniu.

Jest jeszcze jedna zasada, o której nie można zapominać. Znany od lat sposób „klin klinem” absolutnie nie zadziała. Jeżeli więc zdarzyło nam się poprzedniego dnia ostro imprezować, zdecydowanie lepiej sprawdzą się opisane wyżej metody.