Jak prać kurtki puchowe?

Zanim założymy zimową odzież po sezonie letnim warto ją odświeżyć. Zastanawiasz się jak to zrobić? Przeczytaj artykuł i sprawdź nasze porady!

Puch jest stosunkowo delikatnym materiałem. Właśnie z tego względu, należy się z nim umiejętnie obchodzić. 

Zanim przystąpimy do prania kurtek puchowych, należy wiedzieć, jak się do tego zabrać. Mamy zasadniczo dwie możliwości. Pierwszą z nich, jest wypranie kurtki puchowej w pralce automatycznej. Drugim sposobem, jest pranie kurtki puchowej ręcznie. W tym przypadku, musimy jednak liczyć się z tym, że proces ten będzie nie tylko długotrwały, ale też bardzo dla nas uciążliwy. 

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest dokładne zapoznanie się z informacjami, które zamieszczone są na metce kurtki, dzięki czemu poznamy najważniejsze wskazówki dotyczące prania. 

Kurtki puchowe są dość delikatne, a nieumiejętne włożenie ich do prania, może spowodować np. to, że puch, który się w nich znajduje, straci swoje właściwości termoizolacyjne i np. zbije się w kulki. 

Wskazówka: Aby temu zapobiec, dobrze jest włożyć do pralki piłeczki do tenisa. Włożenie piłki, z pewnością pomoże skutecznie rozbić puch, dzięki czemu, nie straci on swoich właściwości termoizolacyjnych oraz po wypraniu, nadal będzie estetycznie wyglądał.

Jeśli zależy nam na tym, aby nie tylko wyprać kurtkę puchową ale też ją odpowiednio wyczyścić, najrozsądniej będzie oddać ją do pralni chemicznej. Tam, z pewnością zastosowane zostaną odpowiednie środki, które pozbędą się uciążliwych plam. 

Jeśli jednak chcemy wykonać pranie kurtki zimowej w domu, warto zadbać o ustawienie odpowiedniego do tego celu programu w pralce automatycznej. Najlepszy będzie ten, który przeznaczony jest dla delikatnych tkanin.
Kurtki zawsze przed praniem odwracamy na lewą stronę i pierzemy w niskiej temperaturze.

Suszenie: Kurtkę puchową suszymy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Pod żadnym pozorem nie suszymy jej w suszarce bębnowej – puch, nawet syntetyczny, jest zbyt delikatny i po prostu może ulec zniszczeniu. Kurtka powinna wyschnąć sama. Należy ją dobrze i równomiernie rozwiesić – najlepiej na wieszaku.

Friends covered with fresh snow

 Pamiętając o tych prostych krokach, z całą pewnością uda nam się odpowiednio zarówno wyprać kurtkę, jak i odpowiednio przeprowadzić jej suszenie.