Jak ćwiczyć, żeby widzieć efekty na skakance?
Choć może się wydawać, że skakanka wyłącznie służy do beztroskiej zabawy dla dzieci, to nic bardziej mylnego! Trenerzy lub zawodnicy bardzo często sięgają po taką formę treningu, ponieważ doskonale wiedzą, jak efektywne jest to narzędzie treningowe! Chcesz schudnąć i wyrzeźbić sylwetkę? Dołącz skakankę do swojego planu treningowego! Dlaczego? Sprawdź!
JAK TRENOWAĆ NA SKAKANCE?
Nie dosyć, że trening na skakance zajmuje niewiele miejsca i można go wykonywać dosłownie wszędzie, to jeszcze daje nieprawdopodobne rezultaty. Już 30-minutowe skakanie, spala aż od 300 kcal do 400 kcal, czyli równowartość kaloryczną jednego pączka! Na skakance możesz zrobić intensywny trening cardio lub interwał. Na początek zacznij od prostej kombinacji skakania obiema nogami w wolnym tempie ze względu na to, że koordynacji ręka-noga może Ci sprawiać kłopoty, dopóki nie wejdzie Ci ona w nawyk. Następnie możesz spróbować wejść poziom wyżej i spróbować skakać z nogi na nogę, jednonóż, krzyżakiem lub skipem.
ZALETY TRENINGU:
- Przyspiesza spalanie tkanki tłuszczowej i metabolizm – interwał na skakance przyczynia się do tzw. długu tlenowego i przyspiesza metabolizm nawet do 72 godzin po zakończonym wysiłku,
- Poprawia pracę układu krążeniowego i serca,
- Wpływa pozytywnie na ciało, poprawiając jędrność ramion i mięśni nóg,
- Usprawnia koordynację ruchową,
- Wzmacnia stawy – Twoje ciało staje się bardziej elastyczne i gibkie,
- Nauczysz się lekkiej pracy nóg, co może wykorzystać w przyszłości – jest to istotny aspekt dla zawodowych tancerzy czy biegaczy.
SKAKANKA A ODCHUDZANIE
Jeśli chcesz schudnąć, postaraj się skakać codziennie. Możesz zacząć od szybkiego, 10-minutowego treningu. Osoby, które już wcześniej miały do czynienia z ćwiczeniami na skakance, powinny skakać co najmniej przez 30 minut dziennie. Najlepszym sposobem na odchudzanie jest interwał, czyli 15 sekund pracy w jak najszybszym tempie na 15 sekund odpoczynku. Bardzo dobrze na ciało wpływa również skakanie z przyspieszeniami. Tutaj skaczesz bez przerwy przez co najmniej 18 minut i przyspieszasz mniej więcej, co 50 sekund na 10 sekund. Szybkie skakanie wykonujesz w formie skipów. Aby się nie znudzić taką formą ćwiczeń, przeplataj sobie treningi i jednego dnia wykonaj interwał, następnego dłuższe skakanie. Możesz również nauczyć się bardziej zaawansowanego skakania, jakim jest skakanie do tyłu lub przeplatanie ramion.
KILKA PORAD DO TRENINGU
Po pierwsze, zwróć uwagę na wygodne obuwie, ponieważ potrzebujesz dobrej amortyzacji do skakania. Z tego względu doskonałe będą buty do biegania. Po drugie, zapewnij sobie odpowiedni strój do ćwiczeń o właściwościach oddychających. Nie powinien on również ograniczać ruchów. Po trzecie, myśl o technice skakania w trakcie ćwiczeń. Nogi powinnaś mieć lekko ugięte w kolanach, a ręce trzymać blisko ciała.