Jak ćwiczyć technikę uważności, czyli mindfulness?
Czy wiesz, że ćwiczenie techniki uważności tzw. mindfulness wpływa na poczucie humoru, obniżając poziom hormonu stresu i redukuje uczucie zmęczenia? Tę antyczną praktykę, wywodzącą się z buddyzmu, warto wykonywać codziennie. Na czym polega? Według najbardziej powszechnej definicji jest to stan świadomości, w której skupiamy swoją uwagę na danej chwili obecnej. Trening ten przypomina medytację. Sprawdź, jak zdobyć życiową równowagę i poznaj najważniejsze zalety mindfulness.
RYTM ŻYCIA
Bardzo często żyjesz w przeszłości lub przyszłości, a rzadko koncentrujesz się na tym, co tu i teraz. Albo myślami rozpamiętujesz przeszłe wydarzenia albo mocno wybiegasz do przodu, skupiając się na swoich planach, marzeniach lub obawach. Tym sposobem tracisz to, co najważniejsze, czyli aktualną chwilę. Teraźniejszość mija niezauważona, bo nie poświęcasz jej wiele czasu. Jeśli więc nauczysz się być bardziej uważna, zaczniesz ją dostrzegać, a tym samym osiągniesz wewnętrzny spokój i równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
KLUCZOWE ZASADY TECHNIKI UWAŻNOŚCI?
- Świadomy oddech. Czujesz się zdekoncentrowana? Zacznij powoli oddychać, skupiając swoje myśli na powolnym wdechu i wydechu. Ta techniki pozwoli Ci się uspokoić i wyciszyć umysł, a także wrócić uwagą do tu i teraz.
- Ćwicz świadomość niezależnie od tego, co robisz. Mycie zębów, spacer, jazda autobusem – każda z tych czynności może stać się treningiem uważności.
- Bez rutyny – zmiany pomagają dostrzec piękno chwili, dlatego też zrób coś innego niż zwykle. Może być to prosta rzecz, jaką jest pójście do pracy inną drogą niż tą, którą chodzisz najczęściej lub przygotowanie wystawnej kolacji w środku tygodnia.
- Zastanawiaj się nad swoimi uczuciami – gdy coś wykonujesz, zadaj sobie proste pytanie – co teraz czujesz? Jaka jest dla Ciebie ta chwila?
PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA
Jednominutowa medytacja
Zamknij oczy i zacznij głęboko oddychać, powoli wypuszczając powietrze. Postaraj się skupić wyłącznie na ruchu klatki piersiowej. Jeżeli nie potrafisz sobie poradzić z natłokiem myśli, nie uciekaj od nich tylko przyjmij do wiadomości, lecz nie zastanawiaj się nad nimi dłużej. Najważniejsze są emocje, które odczuwasz podczas medytacji. Krótkotrwałą medytację możesz zrobić w drodze do pracy, szkoły.
Uważne słuchanie
Trudno jest Ci się skupić, gdy ktoś mówi do Ciebie? Zamiast słuchać rozmówcy, bardzo często uciekasz myślami gdzie indziej? Postaraj się oczyścić umysł i naprawdę wsłuchać się w to, co druga osoba chce przekazać.
Zabawa w obserwację
Wybierz dowolny przedmiot z otaczającego Cię środowiska i skup na nim uwagę, chociaż przez jedną minutę. Może być to myszka od komputera, ołówek, zeszyt. Spróbuj zauważyć go po raz pierwszy i zastanowić się, co widzisz? Jaką ma strukturę, kształt, kolor? Ćwiczenie to pomoże Ci oczyścić umysł z negatywnych emocji.
ZALETY MINDFULNESS
- większa samoświadomość,
- prozdrowotne działanie – obniża ciśnienie krwi, pozytywnie wpływa na układ trawienny, a nawet pozwala zniwelować ból,
- redukuje stres i zmęczenie,
- działa odprężająco i pozwala wyciszyć umysł,
- wspomaga pamięć i ułatwia koncentrację.