Wdzięczność – czym jest i dlaczego warto ją praktykować?

Wdzięczność pozwala dostrzec pozytywne strony życia. Kiedy zaczynamy praktykować wdzięczność, stajemy się szczęśliwsi, ponieważ zdajemy sobie sprawę jak wiele mamy. Zwracamy większą uwagę na to, jakimi ludźmi się otaczamy oraz w jaki sposób spędzamy czas. 

Wdzięczność to dostrzeżenie tego co udało nam się zrealizować w ciągu dnia,

co posiadamy oraz również to, jakie mamy możliwości. Dobrym pomysłem jest założenie dziennika wdzięczności, w którym możemy zapisywać nasze myśli i za co jesteśmy wdzięczni. Powrót do takich wpisów sprawi, że poczujemy przypływ energii oraz radość. 

Warto siebie doceniać i pielęgnować w sobie wdzięczność. Realizowanie listy, za co jesteśmy wdzięczni, nie musimy wykonywać codziennie. Wystarczy jeśli dwa razy w tygodniu dopiszemy kilka punktów, za co jesteśmy wdzięczni i co doceniamy w życiu. W pozostałe dni możemy wracać do tych punktów, które już zapisaliśmy. Jednak jeśli nie chcemy spisywać naszych myśli, możemy poprzestać na dziękowaniu w myślach. Jaka jest najlepsza pora na okazywanie wdzięczności? Tuż po przebudzeniu warto podziękować i docenić to co mamy. Możemy również to zrobić pod koniec dnia tuż przed zaśnięciem. 

Jeśli nauczymy się okazywać wdzięczność do nas samych, łatwiej nam będzie okazywać ją innym. Jednak wyrażanie uznania zawsze powinno być zmotywowane szczerą radością z osiągnięć drugiej osoby. Chwila zadumy, zatrzymania się i bycia tu i teraz może sprawić, że poczujemy się szczęśliwi. Często zapominamy, jak wiele udało nam się osiągnąć, ciągle chcemy więcej, cały czas za czymś gonimy, nie żyjemy pełnią szczęścia. Nie istnieje moment ostatecznego szczęścia. Poczucie szczęścia to wybór. Zacznij czuć się szczęśliwy i wdzięczny, bo masz ku temu wiele powodów. Im częściej będziesz czuć wdzięczność, tym częściej zaczniesz doświadczać w swoim życiu dobrych rzeczy.