Na czym polega trening core?

Coraz większą popularnością cieszy się trening core, który niestety mylnie rozumiany jest jako zwykły trening brzucha. Core stability inaczej nazywany treningiem stabilności ogólnej to coś znacznie więcej od ćwiczeń, mających za zadanie wyrzeźbić brzuch. Chcesz poprawić swoją sprawność ruchową i wzmocnić mięśnie głębokie? Jeśli tak, to jest to sport idealny dla Ciebie! Sprawdź dokładnie, jak wpływa na poszczególne mięśnie ciała i dlaczego warto go włączyć w codzienny plan treningowy.

TRENING CORE –  CO TO?

Słowo core oznacza z języka angielskiego “rdzeń” i odnosi się do mięśni bioder, lędźwi i brzucha w sporcie. Są to te partie ciała, które odpowiedzialne są za stabilizację kręgosłupa i miednicy, utrzymanie prawidłowej postawy i wzmocnienie całej sylwetki. Ponadto, prawidłowo wykonany trening pozwala na odpowiednią pracę górnych i dolnych kończyn. Jeśli nie mamy wzmocnionych mięśni bazowych, to będzie nam trudno wyćwiczyć pozostałe partie ciała. 

ZALETY TRENINGU

  • Im masz silniejsze mięśnie tułowia, tym możesz liczyć się z mniejszym ryzykiem kontuzji, a wiadomo to nic przyjemnego. W dodatku każda kontuzja związana jest z przerwą w treningach, a co za tym idzie obniżoną motywacją do ćwiczeń, spowolnieniem metabolizmu i spadkiem kondycji. 
  • Trening core usprawnia ciało i wpływa na siłę oraz szybkość biegu. Jest to bardzo ważne w sytuacji, gdy masz ambicję do bycia lepszym biegaczem i lubisz to robić.
  • Pozwala utrzymać prawidłową postawę ciała i zmniejsza ryzyko problemów związanych z bólem kręgosłupa i jego skrzywieniami. 
  • Core stability wpływa na równowagę ciała, poprawiając jego stabilizację.
  • Jeśli postawisz na regularne ćwiczenia, wyćwiczysz i wyrzeźbisz brzuch. 

PRZYKŁADOWE ĆWICZENIA 

DESKA BOKIEM

Podpór bokiem na przedramieniu. Całe ciało utrzymuj w jednej linii. Pilnuj, aby nie było zbyt przegięte do przodu ani do tyłu. Nogi powinny być oparte jedna o drugą. Utrzymuj się w tej pozycji kilka sekund. Ćwiczenie wykonuj na obie strony. 

BRZUSZKI 

Ułóż się wygodnie na macie. Nogi ugnij pod kątem prostym w kolanach i biodrach. Dłonie połóż pod głową, ale ich nie dociskaj. Głowa powinna delikatnie spoczywać na rękach. Wykonuj nieduże zgięcia tułowia, kierując się w stronę kolan. Pamiętaj o tym, by odcinek lędźwiowy mocno przyciskać do podłoża, by oszczędzić sobie bólu w tym odcinku kręgosłupa. 

POZYCJA JASZCZURKI 

Uklęknij na jednej nodze, a drugą stopę oprzyj o przód maty. Wypchnij miednicę jak najbardziej do przodu, trzymając ciało pionowo. Powinnaś odczuwać rozciągnie z przodu pachwiny. Pozostań w tej pozycji ok. 10 sekund.