Jak być dobrym ojcem?

Dzień Dziecka to dobry moment na zastanowienie się nad swoją rolą i relacjami z potomstwem. Znajdziemy setki artykułów o tym jak być dobrą mamą, dlatego my zajmiemy się drugą najważniejszą postacią, czyli tatą. Co odznacza dobrego ojca?

cute little child playing and joking in countryside with dad during summer

 Dobry tata – co to znaczy?   

Współczesne rodzicielstwo to popadanie ze skrajności w skrajność – albo wypruwamy sobie żyły starając się być rodzicami idealnymi albo uprawiamy chill parenting i podchodzimy do wychowywania dziecka na totalnym luzie. Czasy się zmieniają, a definicja ojcostwa stale ulega przedefiniowaniu. Dawniej ojciec był głową rodziny, która skupiała się przede wszystkim na utrzymaniu finansowym. Teraz tatusiowe wzięli na siebie część obowiązków w opiece nad dzieckiem, czynnie biorąc udział w ich wychowywaniu oraz chętniej spędzając z nimi wolny czas. Ale co sprawia, że możemy czuć się dobrym rodzicem? Zapewnienie bezpieczeństwa, wsparcie, bliskość, okazywanie czułości i troski – to podstawa. Ale co poza tym?

Bądź dobrym słuchaczem

Wśród części rodziców panuje przekonanie, że dziecko potrzebuje nieustannego potoku dobrych rad i wskazówek „jak żyć”. Zalewamy je deszczem słów, często nie wysłuchując dokładnie, tego co ma nam do powiedzenia. Jeśli chcesz być dla swojego dziecka przyjacielem, musisz nauczyć się uważnie słuchać. Często zapominamy, że to co dla nas jest błahostką, dla dziecka jest górą lodową, z którą ciężko mu się zmierzyć. Nie zbywaj i nie wyśmiewaj jego problemów – zawsze wysłuchaj każdej opowieści o szkole, kolegach, lekcjach czy przeżyciach. Pozwól mu się wygadać i pokaż, że masz czas na rozmowę z nim, bez względu na to czy odbędzie się ona w drodze do szkoły, przy kuchennym stole czy wieczorem przed zaśnięciem. Już od samego początku, gdy dziecko uczy się mówić, szuka w Tobie rozmówcy i słuchacza, a Ty odpowiadając na jego potrzeby, budujesz relację, która w przyszłości zaowocuje bezgranicznym zaufaniem i chęcią dzielenia się swoim życiem. Daj dziecku możliwość wykrzyczenia się i wypłakania, jeśli tego potrzebuje, a Ty cierpliwie słuchaj go i wspieraj. W przyszłości docenisz tę umiejętność, gdy Twoje dziecko chętnie samo przyjdzie do Ciebie opowiedzieć Ci o swoich poważniejszych problemach.

father and son with kite

Bądź przy nim, gdy jest ciężko

Życie składa się z dobrych i złych chwil. Łatwo nam być cierpliwym i radosnym rodzicem, gdy wszystko układa się pozytywnie i po naszej myśli. Gorzej, jeśli przytłoczy nas ciężar różnego rodzaju kłopotów dnia codziennego – problemy finansowe, zdrowotne, mieszkaniowe itd. W obliczu stresu i powagi sytuacji, trudno nam zachować dobre nastawienie i mamy ochotę po prostu zniknąć. Ojcostwo to odpowiedzialność za dzieci i za rodzinę, dlatego gdy problemy w domu się namnażają i komplikują, musimy pokazać, że wszystko uda się naprawić. Dobry ojciec to taki, który będąc autorytetem dla swoich dzieci potrafi przyznać, że jest mu ciężko, ale trzeba szukać rozwiązań, a nie drogi ucieczki.

Tata, a nie superbohater

Rywalizacja między ojcami i ich wygórowanymi ego, to dość powszechne zjawisko. Próbujemy udowodnić sobie, naszym dzieciom i otoczeniu, że jesteśmy ojcami idealnymi. Życie jednak pokazuje, że nie ma ideałów i ze względu na włożony wysiłek, upadek z piedestału może być bardzo bolesny. Dobry ojciec to nie taki, który codziennie przynosi nową zabawkę, kupuje najdroższe gadżety i w każdy weekend zabiera na szaloną wyprawę kajakową czy paintball. Poświęcaj czas swojemu dziecku na miarę swoich sił i wolnego czasu –  kibicuj mu na meczu, pamiętaj o ważnych wydarzeniach, napraw zepsuty rowerek i zaklej zranione kolano, a dziecko i tak uzna Cię za własnego superbohatera.

little girl with dad dressed in super heroes, happy loving family

Naucz dziecko radzić sobie z niepowodzeniami

Każdy rodzic chciałby uchronić swoje dziecko przed całym złem tego świata i odizolować go od poważnych problemów. Niestety trzeba być realistą i pogodzić się z tym, że dziecko napotka na swojej drodze wiele przeciwności, z którymi będzie musiał się zmierzyć. Sukcesem wychowania jest nie ochrona przed popełnianiem błędów, ale nauka radzenia sobie w każdej sytuacji. Dziecko, które od początku uczone jest podnosić się po porażce, wyrośnie na zaradnego człowieka, który nie załamie się, gdy coś pójdzie nie po jego myśli. To przejawia się już u maluszka – przewrócił się? Pozwól mu spróbować wstać samemu i pobiec dalej. Potrzebuje pomocy? Podnieść go, otrzep i z uśmiechem zachęć do dalszej drogi. Nie siej niepotrzebnej paniki i nie rób wszystkiego za niego. W nastoletnim i dorosłym życiu Twojego dziecka, daj mu szansę wziąć odpowiedzialność za swoje decyzje, a gdy prosi Cię o pomoc, nie rozwiązuj za niego problemu. Wysłuchaj i przedstaw możliwe rozwiązania, a potem go w tym wspieraj.

Nauka wyrażania emocji

Całe szczęście stereotyp mężczyzny-twardziela odchodzi powoli w zapomnienie. Współcześni ojcowie nie hołdują już obrazowi mężczyzny, który nie ma prawa do chwili słabości. Naucz swoje dziecko, że wyrażanie emocji jest dobre. Jest szczęśliwe? Niech dzieli się radością z innymi. Stało się coś złego i chce się wykrzyczeć ze złości lub wypłakać ze smutku? Pozwól mu na to, w kontrolowany sposób. Okaż mu troskę i bliskość, poprzez zrozumienie jego nastroju. Nie zapominaj o sobie – tak jak i Twoje dziecko, tak i Ty masz prawo do gorszego dnia. Mów dziecku otwarcie i spokojnie o swoich uczuciach, a będzie wiedziało, że też może sobie na to pozwolić wobec Ciebie.

daddy reading a book

Bądź sobą

Nieważne jakiej rady wysłuchasz i jakiego poradnika będziesz się trzymać, aby być dobrym ojcem. Ważne, abyś miał chęci nim być i każdego dnia cieszył się darem posiadania dziecka. Jeśli kochasz swojego potomka, to Twoje działanie i tak będzie skierowane na to, aby dziecko było szczęśliwe. Mądre i świadome wychowanie sprawi, że wykształcisz wartościowego, inteligentnego i rozwiniętego emocjonalnie człowieka, a to ogromny sukces. Dodatkowo wpłyniesz też na swoje życie i postrzeganie świata, Twoje wcześniejsze priorytety mogą ulec zmianie, a Ty zaczniesz odnajdywać się w sytuacjach, które kiedyś były dla Ciebie abstrakcją. Twoje życie może stać się o wiele bogatsze, a korzyści płynące z ojcostwa nie będą jednostronne.  Bycie rodzicem to dar – wykorzystaj go dobrze.

Źródło:

www.huffingtonpost.com

https://parenting.pl