Ile zrobiłeś dzisiaj kroków?
 Zastanawiasz się czasem ile robisz kroków dziennie? Część z nas pomyśli od razu, że z pewnością za mało – siedzący tryb pracy, dojazd do pracy oraz brak sił i czasu na dodatkowy ruch powoduje, że nasz aktywność ogranicza się do niezbędnego minimum. Warto dowiedzieć się ile należy przejść każdego dnia, aby być zdrowym i w dobrej formie.
-
Wyjdź na spacer
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zależy, aby każdego dnia zrobić minimum 10 000 kroków. Jest to liczba, która pozwoli przeciętnej osobie zachować zdrowie i utrzymać kondycję. Jak myślisz – to dużo czy mało? Niestety dla większości z nas to zdecydowanie za dużo, ponieważ szacuje się, że przy obecnym trybie życia, nie jesteśmy w stanie zrobić nawet połowy zalecanej dziennej liczby kroków. To właśnie głównie siedzący tryb życia oraz poruszanie się komunikacją jest głównym winowajcą, który nie pozwala nam przejść nawet kilku km dziennie.
Długość kroku szacuje się na ok 60-80cm, a więc każdego dnia powinniśmy przejść ok. 6-8km. Wydaje się bardzo dużo? Pamiętaj, że wliczają się w to wszystkie codzienne aktywności, a więc zarówno przedłużanie domu i biura wzdłuż i wszerz, sprzątanie, droga do pracy, chodzenie po schodach, spacer z psem itd. W takiej sytuacji cel staje się trochę bardziej realny, prawda?
Aby mieć pewność, że pokonało się założony dystans, warto korzystać ze specjalnych krokomierzy, które mogą być w formie fit opaski lub aplikacji na telefonie (tutaj niestety wpadniemy w pułapkę posiadania non stop telefonu przy sobie, poza tym smartfony zazwyczaj nie są tak dokładne jak profesjonale krokomierze). Dzięki prostemu urządzeniu z łatwością możemy monitorować swoją codzienną aktywność.
Potraktuj te 10 000 kroków dziennie jako wyzwanie. Obserwując na bieżąco swoją aktywność w aplikacji lub fit opasce może być świetną motywacją do zwiększenia ilości ruchu. Ciesz się postępami i wyznaczaj sobie nowe, bardziej ambitne cele.
-
Ile należy chodzić?
Niestety, 10 000 kroków to tylko hasło, które nie określa wszystkich ludzi tak samo. Tyle kroków dotyczy ludzi zdrowych, którzy prowadząc siedzący tryb życia, poczują się zmotywowani do zwiększenia aktywności ruchowej. Ciężko wyobrazić sobie bardzo otyłą osobę, przewlekle chorą lub starszą, która codziennie pokonuje taki dystans. W takich przypadkach osiągnięcie takiego celu wydaje się niemal nieprawdopodobne.
Osoby, które zazwyczaj nie ruszają się prawie w ogóle, powinny zacząć od 2 500 a 5 000 kroków dziennie.
Jak to zwykle bywa, pokonanie odpowiedniego dystansu to nadal nie jest klucz do pełnego sukcesu. Aby być zdrowym, trzeba pamiętać również o diecie. Cały dzień w ruchu przy pochłanianiu tłustych potraw, fast foodów i słodyczy nie robi z nas zdrowych osób. To samo dotyczy sytuacji w drugą stronę – świetnie zbilansowana dieta przy zerowej aktywności fizycznej to nadal tylko połowa sukcesu.
Nie zapominaj, że każdy z nas ma inne zapotrzebowanie kaloryczne, a co za tym idzie – różnej porcji ruchu. Spójrz również na swój cel – chcesz schudnąć? poprawić kondycjÄ™? utrzymać wagÄ™? spÄ™dzić czas na Å›wieżym powietrzu? Dostosuj swoje dziennie, tygodniowe czy miesiÄ™czne cele pod swoje potrzeby. I nie przejmuj siÄ™ kiedy nie uda Ci siÄ™ osiÄ…gnąć wyznaczonego limitu, ponieważ każdemu zdarzajÄ… siÄ™ gorsze dni.
-
Czy warto chodzić?
Jeśli wciąż nie jesteś przekonany, żeby rozpocząć pracę nad zwiększeniem ilości chodzenia w ciągu dnia, pamiętaj, że to najbardziej naturalna forma ruchu dla człowieka, która wiąże się z bardzo niskim ryzykiem kontuzji i nie obciąża stawów. Z tego powodu marsze polecane są wszystkim, niezależnie od wagi czy wieku.
               Szybki marsz to z kolei dobry sposób na zrzucenie kilku kilogramów, ponieważ pozwala spalić dużo kalorii. Dodatkowo wzmacnia mięsnie całego ciała, dotlenia organizm, obniża poziom cholesterolu oraz pozwala umysłowi na odpoczynek. Zwykłymi spacerami poprawiasz wydolność i kondycję, a także samopoczucie. Mało? Chodzenie jest proste, tanie i nie wymaga żadnego specjalistycznego sprzętu.
               Nie szukaj wymówek i podejmij wyzwanie 10 000 kroków po zdrowie.
Źródło:
https://portal.abczdrowie.pl/