Ile snu potrzebuje niemowlę, dziecko i dorosły? Jakie znaczenie ma sen dla naszego zdrowia?

Sen i regeneracja z nim  związana jest tak samo istotna jak aktywność, praca i wysiłek fizyczny. Jedno bez drugiego nie pozwoli na osiągnięcie obranego celu, będziemy nieefektywni, a dodatkowo zaszkodzimy swojemu zdrowiu. Ile powinniśmy spać?

 Why-is-Sleep-So-Important-During-Addiction-Treatment

Najlepszą i prawidłową formą regeneracji organizmu jest sen. Oczywiście możemy ratować się mocną kawą, energy drinkami, krótkimi drzemkami i relaksującymi zabiegami w SPA, ale fizjologicznie nie jesteśmy w stanie całkowicie pominąć fazy spania. Aby sen był wystarczająco głęboki i długi, należy się do niego odpowiednio przygotować i nastroić. Spokojnej nocy szkodzą gorące kąpiele, obfite, tłuste i pikantne posiłki, mocna kawa i czarna herbata. Warto przewietrzyć sypialnię i wyciszyć się poprzez wyłączenie telewizora i laptopa.  Można wypić napar ziołowy z melisy, lawendy lub chmielu, aby dodatkowo nastroić się do snu.

Ile powinien trwać sen? Nie ma stałych wytycznych, ponieważ od długości snu, dużo ważniejsza jest jego jakość. Dlatego niektórym ludziom wystarczy zaledwie 5 godzin snu, aby być wypoczętym, a inni śpią 10 godzin i nadal czują się zmęczeni. Dyskusje i badania naukowców tym temacie pozwoliły wyznaczyć orientacyjne wytyczne dla poszczególnych grup wiekowych. Amerykańska organizacja National Sleep Foundation określiła odpowiednią długość snu kolejno:

  • Noworodki (0 – 3 miesięcy): 14-17 godzin dziennie
  • Niemowlęta (4 – 11 miesięcy): 12-15 godzin dziennie
  • Małe dzieci (1 – 2 lata): 11-14 godzin dziennie
  • Dzieci w wieku przedszkolnym (3 – 5 lat): 10-13 godzin dziennie
  • Dzieci w wieku szkolnym (6 -13 lat): 9-11 godzin dziennie
  • Nastolatki (14 – 17 lat): 8-10 godzin dziennie
  • Młodsze osoby dorosłe (18 – 25 lat): 7-9 godziny dziennie
  • Dorośli (26 – 64): 7 – 9 godzin dziennie
  • Osoby starsze (65 lat +): 7-8 godziny dziennie

sleep

Te wytyczne należy traktować czysto orientacyjnie, jednak z reguły obrazuje to jak bardzo zazwyczaj niedosypiamy.

Sen nie jest taki sam przez całą noc. Naukowcy wyróżniają 2 zasadnicze fazy – wolny ruch gałek ocznych faza NREM oraz szybki ruch gałek ocznych REM. Sen rozpoczyna się od fazy NREM, w której stopniowo zapadamy w coraz głębszy sen. Następnie przechodzimy do krótszej fazy snu REM, gdzie miewamy marzenia senne. W ciągu jednej nocy przechodzimy kolejno przez cykle następujących po sobie faz. Zarówno jedna, jak i druga faza są nam potrzebne. Podczas NREM występuje biologiczna regeneracja, REM natomiast służy przetworzeniu i ugruntowaniu pozyskanych za dnia informacji.

Jakie są objawy niewyspania? Zaczyna się od niewinnego ziewania, po zaburzenie koncentracji, osłabienie odporności oraz pojawienie się senności połączonej z drażliwością. Chroniczny brak snu prowadzi do chorób układu krążenia, ciągłego zmęczenia, nerwowości, depresji, zmiany nawyków żywieniowych (dużo kawy i cukru), zasłabnięć, halucynacji lub zaśnięcia za kierownicą samochodu.

Dobrym sposobem utrzymania organizmu w dobrej formie jest dostarczanie mu odpoczynku w formie krótkich drzemek w środku dnia. Naukowcy twierdzą, że taka drzemka powinna trwać ok. 20 minut. To wystarczy do bieżącej regeneracji i nie wpłynie negatywnie na nocny sen.

Czujesz się senny w szkole lub w pracy?  Aby pobudzić krążenie i kreatywność, warto robić krótkie przerwy na ćwiczenia oddechowe. Nasz organizm jest zaprogramowany przez naturę do cyklicznego następstwa okresu aktywności i okresu odpoczynku. Jest to tzw. cykl okołodobowy regulowany przez zegar biologiczny. Nie należy naruszać praw tego zegara i dbać o higienę snu. Dzięki temu będziemy czuć się dobrze i aktywnie.

bd2dce05c3_104535_sommeil-lent

Źródło:

https://www.menshealth.pl/zdrowie/