Gotu kola – co to jest?

Co wiesz o gotu kola? Pierwszy raz słyszysz tę nazwę? Czas zapoznać się z tym suplementem diety, który usprawnia pracę mózgu, pomaga uporać się z cellulitem, koi nerwy oraz zwiększa produkcję kolagenu. A to i tak nie cała lista jego cudownych właściwości.

Co to jest gotu kola?

              Gotu kola, czyli inaczej wąkrota azjatycka (Centella asiatica), to występująca w rejonach tropikalnych i subtropikalnych (m.in. na Madagaskarze, w Afryce Południowej i Centralnej, w Chinach i Indiach), ceniona i stosowana od wieków w medycynie ajurwedyjskiej, roślina lecznicza. Nazwa Centella pochodzi od łacińskiego „Centum”, które oznacza liczbę sto, co nawiązuje do obfitości ziela. Słowo „kola” oznacza „liść”, a „gotu” kielichowy kształt. Nie bez powodu w niektórych częściach Azji nazywana jest „źródłem życia”- stosowana zewnętrznie, jak i wewnętrznie, pomaga w chorobach ośrodkowego układu nerwowego, układu sercowo-naczyniowego czy problemach skórnych. Ostatnio zrobiło się o niej głośno z powodu badań nad jej działaniem adaptogennym oraz nootropowym.

Indian pennywort, brain tonic herbal plant.

Gotu kola – właściwości

              Wąkrota azjatycka jest bardzo zasobna w związki chemiczne o nazwie triterpentyny, które stymulują syntezę kolagenu w kościach, stawach i tkankach łącznych, wpływają na poprawę stanu naczyń krwionośnych oraz regulują pracę przekaźników nerwowych, odpowiedzialnych za przesył sygnałów do mózgu. Potrafią również wspomagać ustępowanie krwiaków i wysięków zapalnych oraz ułatwiają gojenie ran. Spowalniają proces starzenia skóry poprzez wpływ na aktywację odnowy włókien kolagenowych w okolicach oczy, szyi i ust. Gotu kola zawiera również witaminy A, C, E i K, flawanoidy, olejki eteryczne, kwas glutaminowy, serynę i magnez.

Gotu kola lekiem na pamięć

              Gotu kola jest jednym z najpopularniejszym nootropików, czyli suplementów diety wpływających na usprawnienie pracy mózgu, lepszą pamięć i koncentrację. Udowodniono, że gotu wywiera pozytywny wpływ na rozwój neuronów oraz podwyższa sprawność mózgu. Biozwiązki zawarte w jej ekstraktach, wykazują zdolność przyspieszania odbudowy uszkodzonych neuronów oraz chroni przed działaniem wolnych rodników i neurotoksyn. Jej działanie można określić jako adaptogenne – poprawia samopoczucie, zmniejsza objawy napięcia nerwowego oraz obniża wrażliwość na stres. Wspomaga procesy uczenia się i kojarzenia, ułatwia koncentrację, poprawia zdolności poznawcze i przyswajanie informacji. Wspomaga leczenie choroby Alzheimera – działa neuroprotekcyjnie, zwiększa ilość połączeń między komórkami nerwowymi oraz zapobiega i hamuje neurodegradację mózgu.

Tea of the Pennywort leaves.

Gotu kola na problemy skórne

Badania wykazały, że wąkrotka znacząco poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci, potrafi zmniejszyć widoczność cellulitu poprzez wzrost napięciowej intensywności skóry oraz wpływa na odnowę włókien kolagenowych i wzmożenie syntezy kwasu hialuronowego. Dzięki kolagenowi, Twoja skóra stanie się bardziej sprężysta, a zmarszczki mniej widoczne. Zioło to wzmacnia naczynia krwionośne, dzięki czemu można pozbyć się pajączków i innych przebarwień na skórze. Gotu przyspiesza gojenie ran, blizn, egzem czy oparzeń (potwierdzone działanie miejscowe i doustne – wpływa na właściwy rozwój tkanki łącznej, przeciwdziała twardnieniu, może być stosowana w leczeniu oparzeń, bliznowców, ran pooperacyjnych i innych owrzodzeń skóry).

Gotu kola na sprawne ciało

              Wykazano, że gotu kola wspomaga układ ruchu poprzez aktywatory syntezy kolagenu. Wspomagają one regenerację kości, stawów i mięśni – także w przypadku dużego obciążenia fizycznego i intensywnej eksploatacji. Można również ją stosować pomocniczko w przypadku wszelkiego rodzaju wysięków okołostawowych, kontuzji i zwyrodnień.

Gotu kola na skołatane nerwy

              Aby się uspokoić stosujesz melisę lub rumianek? Teraz możesz zastąpić je herbatką z gotu koli. Badania wykazały, że ekstrat z gotu oddziałuje na ośrodkowy układ nerwowy, zapobiega załamaniom psychicznym i innym chorobom mentalnym. Wycisza, uspokaja, relaksuje i pomaga w zasypianiu oraz poprawia jakość snu.

Gotu kola – inne właściwości

              Jakby tego wszystkiego było mało, gotu kola działa również przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie. Pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, w tym żylaki (poprzez wzmacnianie naczyniowej i okołonaczyniowej tkanki łącznej, stymulację syntezy kolagenu i poprawę elastyczności naczyń krwionośnych, poprawę krążenia krwi). Działa antydepresyjnie, przeciwdrgawkowo oraz przeciwbólowo.

Gotu kola – dawkowanie

              Można jej używać miejscowo w postaci okładów oraz wewnętrznie w postaci naparów czy tabletek. Dopuszczalne jest jednoczesne stosowanie preparatów wewnętrznie i zewnętrznie. Ze względu na działanie pobudzające, ostatnia dawka w ciągu dnia powinna przypaść na popołudnie, gdyż podana później może wywoływać bezsenność. Gotu kola jest środkiem bezpiecznym i nie są znane skutki uboczne w zalecanych dawkach.

              Koktajl z gotu koli – same zioło ma pietruszkowy smak, dlatego pasuje w zasadzie do większości warzyw i owoców. Możesz dodać sok z cytryny lub kwaśne jabłko, jeśli lubisz kwaskowaty smak, albo marchewkę i słodki owoc, jeśli wolisz koktajle na słodko.

              Tonik z gotu koli – zalej poszatkowane liście wrzątkiem i odstaw na parę godzin. Następnie wyłów liście i przelej do buteleczki. Przecieraj twarz wacikiem i przekonaj się o właściwościach pielęgnacyjnych gotu.

Źródło:

http://bonavita.pl/

http://www.womenshealth.pl/odzywianie/