Czy schudniesz dzięki zielonemu jęczmieniowi?

Zielony jęczmień to kolejny suplement diety, w którym upatruje się złotej metody w walce z dodatkowymi kilogramami. Internet oszalał od ofert całych zestawów odchudzających opartych na tym cudownym suplemencie. Czy faktycznie można go traktować jako skuteczny środek w walce z nadwagą? Przyjrzyjmy się bliżej zielonemu jęczmieniowi.

Jak to zwykle w fit-świecie bywa, każda substancja, która jakkolwiek wpływa na nasz metabolizm, po chwili staje się hitem odchudzającym. Warto jednak dowiedzieć się więcej zanim sięgniesz po kolejny, wypromowany środek.  Udowodniono, że młody jęczmień jest doskonałym źródłem witamin i składników mineralnych? Jakich? Zawiera dużo więcej witaminy C niż sok pomarańczowy oraz więcej beta-karotenu niż marchew. Działa przeciwzapalnie, przeciwnowotworowo i przeciwwirusowo. Pomaga w leczeniu zmian skórnych, chorobach sercowo-naczyniowych i cukrzycy. Stosuje się go jako preparat do odświeżania oddechu i płukania gardła. Ponadto zielony jęczmień to bogactwo egzogennych aminokwasów i błonnika pokarmowego. I to właśnie ta wysoka zawartość błonnika sprawia, że jęczmień ma właściwości odchudzające.

Zielony-Jęczmień

Właściwości prozdrowotne zielonego jęczmienia

Zacznijmy od witamin i składników mineralnych. Zielony jęczmień jest bogatym źródłem witamin z grupy B, antyoksydantów (witaminy C i E oraz beta-karotenu), a także żelaza, wapnia, magnezu i cynku. Zielone łodygi jęczmienia zawierają naturalne hormony i chlorofil. Super właściwością jęczmienia jest zawartość niezbędnych dla człowieka aminokwasów, których nasz organizm nie jest w stanie sam wyprodukować. Roślinę tę można traktować jako skuteczny przeciwutleniacz, co warunkuje jego działanie przeciwzapalne, przeciwnowotworowe i przeciwwirusowe. Zielony jęczmień pomaga w walce z trądzikiem i owrzodzeniami. Dodatkowo łagodzi bóle żołądka, bóle stawów i zmniejsza stany zapalne. Wysoka zawartość chlorofilu sprzyja odkwaszeniu organizmu, zapewniając równowagę kwasowo-zasadową w naszym ciele. Korzysta się z niego w profilaktyce i leczeniu cukrzycy, chorób serca, nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, bezsenności, nadwagi i otyłości. Oprócz powyższej, długiej listy zalet, jest także źródłem rozpuszczalnego błonnika pokarmowego, który przyspiesza metabolizm tłuszczu w organizmie i obniża stężenie cholesterolu we krwi. Zawarte w nim frakcje błonnika nierozpuszczalnego korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego m.in. zmniejszając ryzyko nowotworu jelita grubego.

Jak włączyć zielony jęczmień do diety?

Niestety z zielonego jęczmienia nie robi się sałatek i surówek. Zazwyczaj jest od dostępny w formie sproszkowanego soku lub rozdrobnionej trawy jęczmiennej. Różnią się one sposobem otrzymywania, który znacząco wpływa na wartości odżywcze otrzymanego preparatu. Pierwszy sposób to uzyskanie proszku poprzez wyciśnięcie soku, który następnie suszy się poprzez odparowanie wody pod ciśnieniem w niskiej temperaturze. Tak otrzymany suplement zachowuje najwięcej właściwości odżywczych. Proszę z trawy otrzymuje się w wyniku suszenia dłuższy czas w wyższej temperaturze. To niestety prowadzi do utlenienia cennych minerałów, co przekłada się na zmniejszenie wartości odżywczych. Sięgając po przetworzony zielony jęczmień warto się zastanowić z jakich powodów zamierzamy go stosować. Jeśli Twoim celem nie jest utarta wagi, sięgnij po proszek z soku, gdyż składniki w nim zawarte są przyswajalne niemal w 100% ze względu na barak zawartości błonnika. Suplement pochodzący z rozdrobnionej trawy zawiera mnóstwo błonnika, który zmniejsza przyswajalność składników odżywczych, ale sam w sobie jest skuteczny w walce z nadwagą.

W jaki sposób zielony jęczmień pomaga schudnąć?

Jego tajemnica to po prostu wysoka zawartość błonnika, witamin i składników mineralnych. Rozpuszczalne frakcje błonnika pokarmowego zwiększają uczucie sytości i opóźniają opróżnianie żołądka. Natomiast te nierozpuszczalne pobudzają perystaltykę jelit, zapobiegają zaparciom, które często pojawiają się u osób w trakcie odchudzania. Naukowcy z Rural Development Administration (RDA) udowodnili, że spożywanie wyciągu z pędów jęczmienia przez mężczyzn powoduje zmniejszenie masy ciała o 8% w porównaniu z osobami niespożywającymi wyciągu. W badanej grupie odnotowano również spadek tłuszczowej masy ciała.

Warto jednak pamiętać, że stosowanie wszelkich środków wspomagających odchudzanie to jedynie dodatek do aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Żaden proszek nie zastąpi ruchu i zdrowego sposobu odżywiania się – dlatego nie zmieniając złych nawyków, nie możemy oczekiwać, że schudniemy 10kg w miesiąc. Zielony jęczmień skutecznie pomoże Ci w walce z nadwagą, ale tylko pod warunkiem, że podejmiesz tę walkę w mądry sposób.

532ae23f911de_o,size,1068x623,q,71,h,53fc93

Przygotowanie soku z zielonego jęczmienia

Proszek z zielonego jęczmienia rozpuść w szklance chłodnej wody, soku owocowego lub soku ze świeżo wyciśniętych owoców. Woda nie może być gorąca, gdyż wysoka temperatura spowoduje stratę witamin i inaktywuje enzymy zawarte w zielonym jęczmieniu. Sok najlepiej spożywać 20-30 min przed jedzeniem, najlepiej 2 razy dziennie. Proszek można dodawać do jogurtów, płatków owsianych, zupy, sałatki, dressingu czy sosu.

Zielony jęczmień ze sprawdzonego źródła:

https://www.magazyn-zdrowia.pl/antyoksydanty/192-mlody-jeczmien-mielony-200g-0000166.html

Źródło:

http://www.poradnikzdrowie.pl/diety/suplementy/zielony-jeczmien-wlasciwosci-i-zastosowanie-czy-zielony-jeczmien-pomag_42393.html