Czekolada – słodka kusicielka

Tylko ona tak naprawdę Cię w pełni rozumie. Nie zadaje zbędnych pytań, nie krytykuje, nie ocenia. Wystarczy, że po prostu jest, a świat od razu staje się piękniejszy. Potrafi zmienić nastrój i w mig zapominamy o wszelkich troskach i problemach. O czym mowa? O czekoladzie!

Ta słodka kusicielka uwielbiana jest absolutnie przez wszystkich na całym świecie. Gdziekolwiek byśmy się nie udali znajdziemy jej wielbicieli. To wszystko sprawia, że ile krajów, ile ludzi, tyle wariacji na temat czekolady.

Co warto wiedzieć o czekoladzie?

Organic Dark Chocolate Candy Bar

Czekolada jest wyrobem cukierniczym produkowanym z ziaren kakaowca. Zawiera dosyć dużo kalorii. W 100 gramach mieści się ich aż do 700.

Jej historia sięga aż do czasów przed naszą erą. Sporządzano z niej wówczas specjalny napój, który spożywali Majowie i Aztekowie. W Europie ziarna kakaowca pojawiły się za sprawą Krzysztofa Kolumba, który przywiózł je właśnie z Ameryki.

Pierwszą tabliczkę czekolady wyprodukowano w 1839 roku w Niemczech. Przygotowała ją firma Jordan&Timaeus. Składała się z kakao, cukru i koziego mleka.

Czekolada nie tylko świetnie smakuje, ale też korzystnie wpływa na nasze zdrowie i jak nic innego potrafi poprawić nam humor. To wszystko sprawia, że od jej spożywania można się naprawdę uzależnić. W ciągu roku ludzie na całym świecie wydają na nią około 7 miliardów dolarów! Najwięcej czekolady zjada się w Szwajcarii, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Najmniej przepadają za nią Chińczycy. Polska znajduje się na 11. miejscu w zestawieniu.

W czym pomaga czekolada?

dark-brown-milk-candy

Pytanie wydaje się być banalnie proste. Oczywiście pomaga nam przegonić wszelkie smutki, a problemy nagle znikają jak kamfora!

Badacze doszukali się jednak jeszcze aż 600 substancji zawartych w czekoladzie, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Potrafią ochronić nas przed chorobami i podbudować nasz układ odpornościowy. Ponadto czekolada w postaci płynnej przeciwdziała krzepnięciu krwi, a co za tym idzie może uchronić nas przed zawałem serca. Polifenole zawarte w ziarnach kakaowca wspierają pracę układu krążenia.

Czekolada podnosi poziom serotoniny we krwi. Jest to tzw. hormon szczęścia odpowiadający za nasz dobry nastrój. Dodaje wigoru i potrafi szybko poprawić humor. Natomiast magnez zawarty w gorzkiej czekoladzie bardzo korzystnie działa na nasz układ nerwowy – poprawia sprawność intelektualną, usprawnia przewodnictwo nerwowe.

Czekoladę można też śmiało jeść bez obaw o kondycję naszych zębów. Jest jedyna wśród wszystkich słodyczy i nie jest dla nich niebezpieczna. W dodatku przeciwdziała powstawaniu próchnicy.

Kilka ciekawostek na temat czekolady

chocolate (1)

na wagę złota

Aztekowie cenili ziarna kakaowca równie mocno, co Europejczycy złoto. Były dla nich ogromnie ważne i cenne.

chocolate (1)

gorzka woda

Czekolada wzięła swoją nazwę od azteckiego słowa xocalati oznaczającego dosłownie „gorzką wodę”.

chocolate (1)

pomaga skórze

Indianki nacierały się oliwą z kakaowca, gdyż ta pomagała im zachować piękny i promienny wygląd.

chocolate (1)

czekologia

Dziedzina nauki zajmująca się badaniem czekolady nazywa się „czekologia”.

chocolate (1)

900 m2 z czekoladą

Tyle dokładnie wynosi powierzchnia największego na świecie sklepu z czekoladą, który został otwarty w Dubaju.

chocolate (1)

nie dla psa…czekolada

Uwaga! Czekolada nie jest odpowiednim pokarmem dla zwierząt. Dla wielu z nich jest wręcz trucizną, która może doprowadzić do śmierci. Organizmy zwierząt nie są bowiem przystosowane do trawienia zawartego w niej alkaloidu.

Czekolada, ten słodki przysmak nie jest więc tak straszny, jak o nim opowiadają. Wprawdzie jedzony w nadmiernych ilościach z pewnością pójdzie nam w boczki, jednak od czasu do czasu warto sobie na niego pozwolić.

Źródła: www.poradnikzdrowie.pl, www.zdrowie.dziennik.pl, www.matkapolka.com.pl, www.wawel.com.pl